Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Zima w ogrodzie > Bielenie pni drzew owocowych. Jak, kiedy i czym bielić drzewka? [WIDEO]
Zima w ogrodzie

Bielenie pni drzew owocowych. Jak, kiedy i czym bielić drzewka? [WIDEO]

Bielenie pni drzew owocowych zabezpiecza je przed tworzeniem ran zgorzelinowych

Bielenie pni drzew owocowych zabezpiecza je przed tworzeniem ran zgorzelinowych. Podpowiadamy kiedy i jak prawidłowo bielić drzewka owocowe w ogrodzie i na działce.

Zabieg bielenia pni drzew owocowych zabezpiecza je przed powstaniem ran zgorzelinowych, które powstają pod wpływem promieni słońca za dnia silnie nagrzewających korę (pobudzając do życia znajdujące się pod nią tkanki) oraz silnego mrozu w nocy. Taka gwałtowna zmiana temperatury może sprawić, że tkanki drzewa owocowego zamierają, a kora odrywa się od pnia i pęka (przede wszystkim od południowej i zachodniej strony). W ten sposób powstają rany zgorzelinowe. Bielenie pni drzew owocowych przeciwdziała temu zjawisku, ponieważ biały kolor odbija promienie słońca i zapobiega nagrzewaniu się kory drzewa.
Na powstawanie ran zgorzelinowych najbardziej wrażliwe są jabłonie, śliwy i czereśnie, zwłaszcza szczepione na wysokim pniu.

Kiedy należy bielić drzewka owocowe?

Bielenie pni drzew to zabieg pielęgnacyjny, który należy wykonać, gdy dni są słoneczne, a noce mroźne. Zabieg trzeba wykonać najpóźniej w pierwszej połowie stycznia i w razie konieczności (na przykład jeśli wapno zostało zmyte przez deszcz) powtórzyć go w lutym. Jeśli nie zdążyliśmy pobielić pni drzew w styczniu, koniecznie zróbmy to w lutym.

>>Przeczytaj też: Jak ochronić drzewa owocowe przed zającami i sarnami w zimie

Czym bielić drzewa owocowe?

Do bielenia pni drzew stosujemy mleko wapienne, które sporządzamy dobrze mieszając 2 kg wapna palonego z 10 litrami wody. Do tak przygotowanej zawiesiny można dodać gliny – zwiększy ona przyczepność preparatu do pni drzew. W sklepach ogrodniczych dostępne są też gotowe preparaty do bielenia pni w praktycznych, niedużych opakowaniach.

>>Przeczytaj też: Owocowe mumie: co to jest i czy należy je usuwać?

Jak prawidłowo bielić pnie drzewek?

Przygotowany roztwór wapna nanosimy na pnie oraz grube konary drzew owocowych dużym pędzlem, który ma miękkie włosie. Szczególnie starannie i nieco wyżej niż pozostałe bielimy pnie od strony południowej, ponieważ to ona najbardziej się nagrzewa i przez to jest najbardziej narażona na rany zgorzelinowe.
Warstwa wapna po jakimś czasie zostanie zmyta z pni przez deszcze, nie trzeba jej więc usuwać.

Obejrzyj wideo: Bielenie pni drzew owocowych

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Burgund-biel
Burgund-biel

Raz jeszcze w tym roku! Restaurację Chianti ozdobiliśmy kwiatami nawiązujacymi do jej...

Przeczytaj też:
Styczeń w ogrodzie: prace ogrodowe w styczniu
Styczeń w ogrodzie: prace ogrodowe w styczniu

W styczniu ogród śpi, ale właściciele ogrodów mogą wykorzystać ten okres na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia