Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie: ogród budzi się do życia
Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie: ogród budzi się do życia

Kwitnące krokusy zdobią wiosenne rabaty

Wiosna w ogrodzie to czas, gdy rośliny budzą się do życia. Dla właścicieli ogrodów wiosna to czas rozpoczęcia prac w ogrodzie. Jak zadbać o ogród wiosną?

Gdy po ustąpieniu chłodów stopnieje śnieg i lód, przez kilka pierwszych słonecznych dni ziemia pięknie pachnie. Dni są wyraźnie dłuższe i na rabatach pojawiają się pierwsze kwiaty – zwiastuny wiosny. Dla właścicieli ogrodów wiosna to niezwykle emocjonujące i radosne chwile: od decyzji, które teraz podejmą, zależy, co będzie się dziać w ogrodzie w nadchodzącym sezonie.

Wiosną pachną rabaty w ogrodzie

Jest wiele pachnących roślin, ale kto wie, czy te zakwitające wiosną nie cieszą najbardziej. Jeśli posadzimy kilka hiacyntów, grupę narcyzów pachnących, pozwolimy fiołkom wonnym zarastać ziemię pod krzewami, a wokół ogrodzenia umieścimy krzewy lilaka pospolitego i jaśminowca, ogród od kwietnia pełen będzie delikatnych, uroczych zapachów. Postarajmy się też choćby o jeden krzak porzeczki złocistej – jest dość niepozorna, ale pachnie słodko i bardzo intensywnie. Dobrze znosi cięcie, można więc wykorzystać ją do zrobienia żywopłotu.

Wiosna kwitną rośliny cebulowe

Czasami potrzeba dwóch-trzech tygodni wiosennego ocieplenia, zanim zazieleni się trawa i zakwitną rośliny cebulowe. Wyglądają najpiękniej, gdy rosną w dużych grupach. Warto przeznaczyć dla nich miejsce obok późno rozwijających się bylin lub pod krzewami, bo po kwitnieniu ich liście zaczną zamierać. Dobrze, jeśli w tym czasie zasłonią je inne efektowne rośliny.

Ptaki w wiosennym ogrodzie

Jeżeli w ogrodzie rosną drzewa lub gęste krzewy, może się zdarzyć, że będą gniazdować w nich ptaki. W trosce o pisklęta trzeba nieco ograniczyć swoją aktywność w ogrodzie, a jeżeli gniazdo jest w żywopłocie, wstrzymać się z cięciem formującym, póki młode nie wylecą. Jeżeli zależy nam na przywabieniu ptaków, możemy powiesić na naszej posesji budki lęgowe. Ich liczba zależy od wielkości terenu, bo większość ptaków potrzebuje własnego rewiru o średnicy około 30 m. W koloniach żyją tylko wróble i mazurki, a bliskość konkurencji tolerują szpaki.

Trochę wiosny na potem

Znany z poezji wdzięczny fiołek wonny nie tylko pięknie pachnie. Jego kwiaty można wykorzystać zaraz po zerwaniu do dekoracji potraw i napojów, ale można też utrwalić go, zanurzając w białku, a następnie obtaczając w miałkim cukrze. Tak przygotowane kwiatki należy rozłożyć w przewiewnym miejscu na papierze śniadaniowym lub pergaminie. Co jakiś czas trzeba je obracać, aby obsychały równomiernie ze wszystkich stron. Po kilku dniach będą gotowe – zamknięte w szczelnym słoju lub puszce mogą czekać w lodówce, dopóki nie użyjemy ich do ozdobienia tortu, lodów lub innego deseru.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Czarno-biały ślub
Czarno-biały ślub

Oto wiązanka na wesele w klimacie black and white. Dodaliśmy do niej czarne piórka, oraz cienka,...

Przeczytaj też:
Kwiecień w ogrodzie: przycinanie drzew  i krzewów. Jakie drzewa i krzewy ciąć w kwietniu
Kwiecień w ogrodzie: przycinanie drzew i krzewów. Jakie drzewa i krzewy ciąć w kwietniu

Kwiecień w ogrodzie to czas wielu prac pielęgnacyjnych, wśród których ważne jest ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia