Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie > Wiosenne prace w ogrodzie: drzewa i krzewy
Wiosna w ogrodzie

Wiosenne prace w ogrodzie: drzewa i krzewy

Pędy drzew i krzewów ozdobnych można przycinać nawet wtedy, gdy rozwiną się liście

Wiosna to czas intensywnych prac przygotowujących ogród do nowego sezonu. Jak dbać wiosną o drzewa i krzewy? Jakie są wiosenne prace w ogrodzie przy drzewach i krzewach?

Wiosną trzeba odpowiednio zadbać o drzewa i krzewy w ogrodzie, aby były jego ozdobą w nadchodzących sezonie. Jakie wiosnne prace trzeba wykonać w ogrodzie przy drzewach i krzewach?

Wiosenne prace w ogrodzie: odsłaniamy zimowe zabezpieczenia

Ustąpienie mrozu i pozytywne prognozy pogody to sygnał, że należy już zdjąć osłony, którymi okryliśmy jesienią wrażliwe krzewy i krzewinki oraz młode drzewa (gdyby – co przecież się zdarza – nastąpił gwałtowny spadek temperatury, trzeba je ponownie założyć). Rozgarniamy też kopczyki ziemi okrywające ich korzenie i szyjki korzeniowe.

Wiosenne prace w ogrodzie: przycinamy drzewa i krzewy

Wprawdzie często już w lutym na ulicach miast pojawiają się ekipy przycinające pędy drzew i krzewów, co mobilizuje właścicieli ogrodów do natychmiastowego przeprowadzania cięcia, ale warto poczekać z tym zabiegiem do czasu, gdy nie będzie już grozić mróz. Wczesne cięcie pędów w zbyt niskiej temperaturze powoduje zagrożenie dla zdrowia drzew i krzewów. Rany goją się gorzej niż wiosną, a wtedy patogeny chorobotwórcze mają otwartą drogę do wnętrza rośliny. Pędy drzew i krzewów ozdobnych można przycinać nawet wtedy, gdy rozwiną się liście, a drzewa owocowe – gdy zaczynają pękać pąki kwiatowe.
W marcu lub na początku kwietnia przeprowadzamy formujące cięcie żywopłotów.
W kwietniu tniemy róże. Odmianom parkowym i pnącym usuwamy pędy najstarsze, suche i uszkodzone, a odmianom wielo- i wielkokwiatowym oraz piennym skracamy wszystkie pędy do długości 30-40 cm. Przycinamy także inne krzewy. Te, które kwitną na tegorocznych pędach (budleję Dawida, hortensję bukietową i krzewiastą, pięciornik krzewiasty), skracamy całe, a pozostałe prześwietlamy, usuwając stare i zbyt gęsto rosnące gałęzie. Dzięki temu będą miały ładniejsze kwiaty. Ścięte pędy, po przerobieniu w rozdrabniarce na ścinki, można przeznaczyć na kompost albo wykorzystać do ściółkowania rabat i innych powierzchni w ogrodzie.

Wiosenne prace w ogrodzie: nawozimy drzewa i krzewy

Dobremu rozwojowi drzew i krzewów sprzyja nawożenie. Pod ich koronami najlepiej rozłożyć nawóz organiczny – kompost lub dobrze przekompostowany
obornik – albo zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny. Rozkładamy go koliście wokół rośliny, tak jak sięga jej korona – w tym miejscu pod ziemią znajdują się młode, najbardziej aktywne korzenie włośnikowe.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Róża gałązkowa
Róża gałązkowa

Róża gałązkowa to chyba jeden z moich ulubionych kwiatów. Jest cieżka do ułożenia - układanie z...

Przeczytaj też:
Jakie rośliny sadzimy i siejemy w maju w ogrodzie
Jakie rośliny sadzimy i siejemy w maju w ogrodzie

Maj w ogrodzie wykorzystajmy na sadzenie i wysiew roślin ozdobnych, warzyw i ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia