Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie > Wiosenne prace w ogrodzie. Co trzeba zrobić w ogrodzie wiosną
Wiosna w ogrodzie

Wiosenne prace w ogrodzie. Co trzeba zrobić w ogrodzie wiosną

Wiosna to czas na przygotowanie ogrodu do nowego sezonu

Wiosna to w ogrodzie najbardziej pracowity okres. Wiosna w ogrodzie to czas wysiewu nasion i sadzenia roślin. Poznaj wiosenne prace w ogrodzie, które trzeba wykonać przed sezonem.

Wiosna w ogrodzie to czas rozpoczęcia prac porządkowych i pielęgnacyjnych. To także czas przygotowania ogrodu do nowego sezonu. Jakie prace należy wykonac wiosną w ogrodzie?

Wiosenne prace w ogrodzie: przygotowanie rozsady roślin

W końcu marca i na początku kwietnia wysiejmy do skrzynek: celozje, szałwie, werbeny i lwie paszcze (wyżliny) i ustawmy w pomieszczeniu w temperaturze 15-20 st. C. Podobnie możemy postąpić z: aksamitkami, astrami, cyniami, floksami, niecierpkami Waleriana, portulakami, szarłatami i zatrwianami, ale możemy je też posiać w kwietniu w ogrodzie na rozsadniku (rabacie z żyzną ziemią, gdzie uprawiana jest rozsada). Wtedy zakwitną później. Około 7 dni przed posadzeniem w ogrodzie zahartujmy rozsadę – wystawiajmy na kilka godzin dziennie sadzonki na dwór lub otwierajmy okna w pomieszczeniu, w którym rosną, aby rośliny powoli przyzwyczaiły się do warunków na zewnątrz.
W drugiej połowie kwietnia posadźmy w ogrodzie rozsadę lewkonii, lwich paszczy i roślin dwuletnich: bratków, niezapominajek, stokrotek, a po 15 maja pozostałych roślin.

Wiosenne prace w ogrodzie: zdjęcie osłon chroniących zimą byliny

Osłony zdejmijmy, gdy roślinom nie grożą już duże mrozy. Najlepiej w pochmurny dzień, by słońce nie przypaliło wyrastających pod okryciem delikatnych liści. Torf i korę możemy po rozgarnięciu pozostawić na rabatach jako ściółkę. Liście, słomę i gałęzie drzew iglastych przenieśmy na kompost.

Wiosenne prace w ogrodzie: wysiew nasion

  • na przełomie marca i kwietnia, gdy rozmarznie ziemia, wysiewamy: czarnuszki, eszolcje (maczki kalifornijskie), gipsówki, nagietki, ostróżki jednoroczne;
  • w połowie kwietnia wysiewamy: godecje, klarkie, kosmosy, maciejki, nachyłki, portulaki, rezedy, słoneczniki, smagliczki (lobularie), ślazówki, wilce, a na rozsadniku w ogrodzie: aksamitki, astry chińskie, cynie, gazanie, kocanki, suchołuski, szarłaty, zatrwiany, w maju przesadźmy je na rabaty;
  • w pierwszej połowie maja wysiewamy: dimorfoteki, fasole, groszki, łubiny, powoje, nasturcje, ubiorki gorzkie. Możemy dosiać: maciejki, nagietki, ostróżki, słoneczniki – przedłużymy w ten sposób ich okres kwitnienia;
  • pod koniec maja: na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie i byliny.

Wiosenne prace w ogrodzie: rozmnażanie bylin

  • od końca marca do połowy maja rozmnażamy przez podział: astry jesienne (marcinki), bergenie, dzielżany, dzwonki, firletki, floksy, gęsiówki, hosty, krwawniki, kukliki, liliowce, macierzanki, nawłocie, ostróżki, paprocie, przetaczniki, rojniki, rozchodniki, rudbekie, zawciągi, żagwiny (aubriety). Kępy roślin po wykopaniu można rozciąć łopatą lub rozdzielić rękami na mniejsze;
  • w maju rozmnażamy przez sadzonki pędowe: astry jesienne, dzielżany, jasnoty, pysznogłówki, rozchodniki, słoneczniczki, trzykrotki, złocienie, żagwiny. Gdy sadzonki się ukorzenią – przesadźmy je do ogrodu.

Wiosenne prace w ogrodzie: sadzenie bulw, cebul i karp roślin kwitnących latem

  • od połowy kwietnia sadzimy: acidantery, babiany, błonczatki (ismeny), galtonie, krokosmie, lilie, mieczyki, sparaksisy, śniedki, tygrysówki, zawilce wieńcowate. Jeśli zależy nam, aby rośliny o długim okresie wegetacji (acidantery, begonie bulwiaste, krokosmie, pacioreczniki i tygrysówki) szybciej zakwitły, można je pod koniec marca posadzić w doniczkach i umieścić w chłodnym (10-15 st.C) pomieszczeniu. W połowie maja podrośnięte już rośliny posadzić do gruntu
  • w pierwszej połowie maja sadzimy: begonie bulwiaste, brodiee, eukomisy, iksje, sprekelie;
  • w drugiej połowie maja sadzimy: dalie i pacioreczniki.

Autor tekstu: Anna Skórkowska, Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Magdalena Michalak, Maria Muszalska
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Już Wielkanoc!
Już Wielkanoc!

Jak co roku na Wielkanoc zasiałam rzeżuchę i kupiłam doniczkowe narcyzy. Mam też brzozowe gałązki z...

Przeczytaj też:
Kwiecień w ogrodzie: poziomki. Jak sadzić poziomki
Kwiecień w ogrodzie: poziomki. Jak sadzić poziomki

Poziomki to rośliny o małych wymaganiach. Kwiecień w ogrodzie to dobrym czas ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia