Wiosenne prace w ogrodzie: byliny i rośliny jednoroczne

2016-04-26 14:34

Wiosną czyścimy i nawozimy rabaty bylinowe. Sadzimy byliny i wysiewamy rośliny jednoroczne, zarówno kwiaty, jak i warzywa. Jakie są wiosenne prace w ogrodzie przy bylinach i roślinach jednorocznych?

Gdy utrzymuje się dodatnia temperatura, zdejmujemy osłony z rabat bylinowych – włókninę, stroisz lub liście (możemy je przeznaczyć na kompost). Robimy to w dzień pochmurny, by wiosenne słońce nie poparzyło delikatnych młodych pędów i liści. Usuwamy zeszłoroczne pędy bylin, które pozostawiliśmy na zimę, bo wyglądały interesująco albo ich nasiona były źródłem pożywienia dla ptaków. Wycinamy je nisko przy ziemi (niektóre wystarczy lekko pociągnąć, a łatwo się oddzielą). Usuwamy część roślin, które się rozrosły i zagłuszyły słabiej rosnące. Teraz też możemy podzielić kępy bylin i posadzić je w nowym miejscu.

Wiosenne prace w ogrodzie: nawożenie rabat bylinowych

Rozkładamy kompost warstwą grubości około 2 cm i lekko mieszamy pazurkami z ziemią. Możemy też zastosować nawozy mineralne, na przykład specjalne
mieszanki do roślin rabatowych. Sadzimy rośliny. Przygotowujemy podłoże. Im staranniej to zrobimy, tym rośliny będą lepiej rosły. Po oczyszczeniu z ubiegłorocznych resztek rozkładamy na powierzchni kompost (3-5 cm) lub dobrze przekompostowany dwuletni obornik (1,5 kg/m2), a następnie grządki przekopujemy lub mieszamy nawóz z wierzchnią warstwą widłami o szerokich zębach (nie odwracając brył ziemi). W tym drugim przypadku nie naruszymy struktury ziemi i nie zniszczymy istniejącego w niej życia biologicznego. Możemy też zasilić glebę jednym z dostępnych na rynku wieloskładnikowych nawozów mineralnych (na przykład Azofoską w ilości 30-40 g/m2). Powierzchnie grządek wyrównujemy grabiami i pozostawiamy na dwa-trzy tygodnie. Po upływie tego czasu możemy sadzić byliny.

Wiosenne prace w ogrodzie: siejemy i sadzimy jednoroczne kwiaty i warzywa

Siejemy i sadzimy jednoroczne kwiaty i warzywa, wczesniej przygotowując podłoże podobnie jak dla bylin. Jeśli pogoda sprzyja – nie ma mrozu, nie padają deszcze i ziemia już obeschła na tyle, że się nie maże – pod koniec marca możemy posiać rośliny, które zniosą chwilowy spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza (czarnuszka, gipsówka, nagietek, smagliczka oraz botwina, cebula, koper, kminek, pietruszka, por, rzodkiewka, skorzonera, szpinak). Im większe nasiona, tym głębiej w glebie należy je umieścić – zazwyczaj powinna to być głębokość równa ich trzykrotnej wielkości. Bardzo drobne nasiona łatwiej będzie siać, jeśli wymieszamy je z piaskiem.
W kwietniu siejemy pozostałe warzywa i większość ozdobnych roślin jednorocznych oraz sadzimy rozsadę kapusty, kalafiorów, kalarep, brokułów, jarmużu, sałaty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany