Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie > Pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie: jakie drzewa i krzewy najwcześniej wypuszczają liście
Wiosna w ogrodzie

Pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie: jakie drzewa i krzewy najwcześniej wypuszczają liście

Tawlina jarzębolistna

Tawlina jarzębolistna

Szukając pierwszych oznak wiosny w ogrodzie możemy już w marcu zauważyć na niektórych roślinach pojawiające się liście. Poznajcie drzewa i krzewy, które najwczesniej wiosną wypuszczają liście. Wiosenne przebudzenie w ogrodzie: pierwsze liście na drzewach i krzewach.

Zmęczeni zimą i ponurym krajobrazem, z niecierpliwością wyczekujemy pierwszych oznak wiosny. Kiedy drzewa i krzewy w ogrodzie zaczynają się zielenić, szybko zapominamy o smutnym widoku za oknem. Z tego powodu w ogrodzie warto posadzić rośliny, których liście pojawiają się pędach już bardzo wczesną wiosną.

Drzewa i krzewy, które najwcześniej wypuszczają liście wiosną

Wśród drzew i krzewów, na których najwcześniej pojawiają się liście po zimie, jedno z pierwszych miejsc zajmuje tawlina jarzębolistna, której młode pączki liściowe pękają już w marcu. Niestety, roślina ta jest dość ekspansywna, o czym należy pamiętać, planując jej uprawę w ogrodzie.

Na przełomie marca i kwietnia młode liście można dostrzec także na pędach ligustru pospolitego. Nie mają one jednak tak soczystej barwy, jak rozwijające się krótko po nich liście brzozy, a w szczególności brzozy szerokolistnej i brzozy brodawkowatej, których młode liście mają piękny, żywo zielony kolor i pojawiają się na pędach już w pierwszych tygodniach kwietnia.

Bardzo wcześnie, bo w połowie kwietnia, swoje liście rozwija również kasztanowiec zwyczajny (biały) i modrzew europejski, a niedługo po nich także pęcherznica kalinolistna, czeremcha zwyczajna i porzeczka alpejska.

>>Przeczytaj też: Wiosna w ogrodzie: przygotowanie ogrodu do sezonu

Druga połowa kwietnia to natomiast czas rozwoju liści między innymi u wierzby (m.in. wierzba Iwa), derenia świdwy, lilaków pospolitych, miłorzębu dwuklapowego, leszczyny pospolitej i jarząbu pospolitego. W kwietniu młode liście pojawiają się także na migdałkach (po przekwitnieniu kwiatów), jednak w zależności od rejonu kraju, mogą rozwinąć się w połowie lub pod koniec miesiąca, a czasami nawet dopiero w maju, kiedy bujny rozwój liści następuje już u większości gatunków drzew i krzewów.

>>Przeczytaj też: Kwiecień w ogrodzie

Zanim jednak młode liście pojawią się na drzewach, już na przedwiośniu możemy cieszyć się nimi we własnym domu. Jeśli odpowiednio wcześnie zetniemy pędy brzozy, wiśni, leszczyny, wierzby lub porzeczki alpejskiej, po wstawieniu do wody rozwiną liście, zanim na zewnątrz zaczną się zielenić pierwsze drzewa.

wiosna-w-ogrodzie

Kasztanowiec zwyczajny

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Energetyczny bukiet
Energetyczny bukiet

Kto lubi energetyczne połączenia kolorystyczne? :) My uwielbiamy! Ten bukiet podobał się nam...

Przeczytaj też:
Wiosenne cięcie żywopłotu. Kiedy i jak przycinać żywopłot wiosną
Wiosenne cięcie żywopłotu. Kiedy i jak przycinać żywopłot wiosną

Wiosenne cięcie żywopłotu: kiedy? Aby żywopłot był gęsty i zachowywał odpowiedni kształt, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia