Marcowe nawożenie rabat bylinowych

2013-12-23 10:44

Wiosenne nawożenie rabat bylinowych jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, szczególnie gdy byliny rosną w jednym miejscu wiele lat. Marzec w ogrodzie: nawożenie rabat bylinowych wiosną.

nawozenie-roslin
Autor: photos.com

Byliny na rabatach bylinowych wymagają regularnego dostarczania niezbędnych składników pokarmowych. Najlepszym terminem nawożenia bylin na rabatach w ogrodzie jest wiosna. Nawożenie rabat bylinowych w marcu.

Marzec w ogrodzie: nawożenie mineralne rabat bylinowych

Byliny na rabacie nawozimy wczesną wiosną, tuż po zdjęciu zimowych osłon z roślin, jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Warto to zrobić jak najwcześniej, aby rośliny miały stały dostęp do niezbędnych pierwiastków.Pamiętajmy, że nawożenie przynosi najlepsze efekty, gdy jest poprzedzone analizą gleby. Próbki ziemi pobiera się z kilku miejsc rabaty i oddaje do analizy w Stacji Chemiczno-Rolniczej. Wyniki analizy pozwolą na opracowanie szczegółowego nawożenia jedynie tymi pierwiastkami, których brakuje w glebie w naszym ogrodzie. Jeśli jednak nie przeprowadziliśmy analizy gleby, możemy zastosować uniwersalne nawozy mineralne, które zawierają wszystkie niezbędne pierwiastki. W marcu najlepiej stosować tzw. nawozy wiosenne, gdyż są one bogate w azot (N), niezbędny do szybkiego wzrostu roślin. Warto także stosować tzw. nawozy długo działające – zawarte w nich składniki uwalniają się długo (nawet 3 miesiące) zasilając byliny na rabacie. Granulki nawozu rozsypujemy wokół roślin i zagrabiamy je z ziemią.Po nawożeniu warto rośliny obficie podlać. Pamiętajmy, aby nawozy stosować w dawkach podanych przez producenta na opakowaniu! Przenawożenie jest znacznie bardziej niebezpieczne dla roślin niż niedobory pierwiastków w glebie.

Marzec w ogrodzie: nawożenie organiczne rabat bylinowych

Najlepszym terminem nawożenia organicznego rabat bylinowych jest jesień, jednak jeśli tego nie zrobiliśmy w roku poprzednim, warto na wiosnę wprowadzić cenną materię organiczną do gleby. W tym celu najlepiej jest zastosować przekompostowany obornik (dokładnie wymieszany z glebą) lub świeżą ziemię kompostową. Cenną próchnicę oraz pożyteczne mikroorganizmy można także wprowadzić do gleby stosując podlewanie biohumusem (można go kupić w każdym sklepie ogrodniczym).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.