Jak pielęgnować rośliny w marcu - wiosenne prace w ogrodzie

2019-03-05 12:30

Marzec to czas przygotowania do nowego sezonu. Podpowiadamy jak pielęgnować rośliny w marcu i jakie prace trzeba wykonać w marcu w ogrodzie. Wiosenne prace w ogrodzie: ogród w marcu.

Wiosna w sadzie
Autor: www.thinkstockphotos.com W marcu kontynuujemy cięcie prześwietlające drzew i krzewów owocowych

Wiosenne prace w ogrodzie zaczynamy od zdjęcia z roślin zimowych osłon. Gdy ziemia rozmarznie przygotowujemy miejsce do posadzenia nowych roślin.

Pielęgnacja drzew i krzewów w marcu

Pod koniec marca, gdy warunki pogodowe będą odpowiednie (temperatura ustabilizuje się powyżej 0 st. C), można rozpocząć zdejmowanie osłon ochraniających krzewy i drzewa zimą. Należy robić to w pochmurny dzień, ponieważ wtedy roślinom nie zagrażają gwałtowne skoki temperatury. Pod koniec miesiąca możemy sadzić drzewa i krzewy ozdobne. Sadząc żywopłoty z drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę pamiętajmy, aby przyciąć rośliny po posadzeniu na wysokości około 30 cm.

W marcu można także przesadzać drzewa i krzewy. Po posadzeniu rośliny należy dobrze podlać (zwłaszcza jeśli jest sucho). Przycinamy żywopłoty posadzone w poprzednich latach: boczne pędy tniemy tak, aby utrzymać planowany kształt, a szczytowe przyrosty skracamy. Możemy już przeprowadzić cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących na przełomie wiosny i lata oraz latem. Uwaga! Rośliny, które kwitną wiosną przycinamy dopiero po zakończeniu kwitnienia.

Cięcie formujące wykonuje się zwykle w 1/4 wysokości pędów nad ziemią. Tak tniemy budleję Davida, lawendę wąskolistną, tawuły: japońską, drobną, białokwiatową, Menziesa, wierzbolistną i większość nowych odmian oraz hortensje: bukietową i krzewiastą. W 1/3 wysokości pędów nad ziemią tniemy róże wielkokwiatowe i migdałek. Wykonujemy także cięcie sanitarne, polegające na usunięciu pędów starych, chorych i uszkodzonych oraz cięcie prześwietlające – usunięcie pędów rosnących zbyt gęsto i krzyżujących się. Jeżeli prześwietlamy krzew raz na kilka lat, usuńmy połowę pędów. Warto prześwietlać pigwowce, derenie, leszczyny, żylistki, kaliny, irgi, jaśminowce, krzewuszki, porzeczki ozdobne – po takim zabiegu są zdrowsze i obficiej kwitną.

Drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozem (wieloskładnikowym lub przeznaczonym dla konkretnych gatunków roślin bądź nawozem o spowolnionym działaniu). Pod roślinami iglastymi warto rozrzucić rozdrobnioną korę, która ograniczy rozwój chwastów.

Jak dbać o byliny w marcu

Wiosenne porządki na rabatach bylinowych zaczynamy od zdjęcia z roślin zimowych osłon z bylin. Najlepiej zrobić to stopniowo, aby rośliny przyzwyczaiły się do warunków zewnętrznych. Jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 0 st. C, pozostawmy osłony jeszcze jakiś czas na roślinach. Słomę, liście i gałęzie drzew iglastych, których użyliśmy do okrycia roślin, warto przenieść na pryzmę kompostową (te ostatnie lepiej rozdrobnić), natomiast torf i mieloną korę można tylko rozgarnąć i pozostawić jako ściółkę. Wycinając suche części roślin i usuwając uschnięte liście zwróćmy uwagę, aby nie uszkodzić pączków i pojawiających się młodych pędów. Rabaty bylinowe zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym. Lekko wzruszamy glebę, aby nie uszkodzić roślin.Gdy gleba rozmarznie przygotowujemy miejsce do posadzenia nowych roślin: usuwamy chwasty, rozsypujemy nawozy mineralne bądź kompost i przekopujemy, a następnie wyrównujemy podłoże. Należy poczekać kilka dni aż gleba osiądzie. Gdy pogoda jest sprzyjająca można sadzić większość roślin skalnych, złocienie, paprocie.

Rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach przenosimy do ciepłego miejsca (temperatura około 15 st. C) i częściej podlewamy. Po 4–6 tygodniach powinny wypuścić nowe pędy – wtedy można przygotować sadzonki. Rośliny niezimujące w gruncie, o długim okresie wegetacji (accidantera, begonia bulwiasta, kroksomia, paciorecznik, tygrysówka) można – aby przyspieszyć ich kwitnienie latem – posadzić do pojemników, ustawić w pomieszczeniu o temperaturze około 10 st. C i umiarkowanie podlewać. W maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, już podrośnięte rośliny będzie można posadzić do gruntu.

>>Przeczytaj też: Jak ochronić rośliny w ogrodzie przed wiosennymi przymrozkami?

Jeżeli wykiełkowały rośliny wysiane do skrzynek w lutym, trzeba zapewnić im ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Podlewajmy je systematycznie, ale nie nadmiernie. Jeżeli siewki są zbytnio zagęszczone, trzeba je przepikować (używając drewnianego, zaostrzonego patyczka rozdzielamy roślinki i delikatnie umieszczamy w dołku zrobionym w podłożu) lub przerwać (wyrwać większość roślin, pozostawiając najsilniejsze w odstępach co 5 cm).

Marcowy wysiew roślin jednorocznych

W marcu wysiewamy wiele roślin jednorocznych. Do tego celu możemy wykorzystać skrzynki, kuwety, doniczki celulozowe i torfowe, plastikowe kubeczki po jogurcie lub śmietanie. Pojemniki z nasionami ustawiamy w ciepłym pomieszczeniu: w 15 st. C: portulakę, zatrwian, szarłat, floksy, aster chiński, aksamitki, cynię, niecierpek Waleriana, goździk Chabaud; w 20 st. C: celozje, werbenę, lwią paszczę. Gdy wykiełkują i podrosną, trzeba je przepikować, a potem wysadzić rozsadę na miejsce stałe.Pod koniec miesiąca, jeśli ziemia rozmarzła i jest ogrzana, można wysiewać do gruntu, na miejsce stałe smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę damasceńską, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią, chabry. Także pod koniec marca możemy rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem i jesienią: dzielżany, lawendę, kuklik, gęsiówkę, żagwin, marcinki, liliowce, floksy, rudbekie, ostróżki, rozchodniki.

Jak pielęgnować trawnik w marcu

Po zimie trawnik często nie prezentuje się dobrze i trzeba przywrócić mu piękny wygląd. Gdy stopnieje śnieg i ustabilizuje się pogoda, rozpoczynamy wiosenną pielęgnację murawy. Najpierw wygrabiamy z jej powierzchni – najlepiej grabiami sprężystymi – śmieci, gałęzie, liście, suchą trawę oraz zasypujemy i wyrównujemy kretowiska. Następnie trawnik napowietrzamy, nakłuwając darń widłami lub za pomocą aeratora, a potem nawozimy go, używając specjalnego nawozu do trawników lub azofoski, soli amonowej bądź mocznika. Wałujemy powierzchnię trawnika wałem o ciężarze przynajmniej 200 kg, aby docisnąć do podłoża kępy traw i wyrównać powierzchnię. Uzupełniamy ziemią zagłębienia w powierzchni trawnika, dosypaną glebę udeptujemy i obsiewamy nasionami mieszanki traw (najlepiej tej samej, którą wysialiśmy na całym trawniku). Nasiona przykrywamy warstwą ziemi (około 1 cm) i lekko ją ubijamy. Dzięki temu nie będą wymywane przez deszcz i wydziobywane przez ptaki.

Marzec w ogrodzie: rośliny doniczkowe i balkonowe

W marcu rośliny pokojowe zaczynają intensywnie rosnąć. Warto teraz przesadzić je do większych doniczek (nowa doniczka powinna o jeden lub dwa rozmiary większa od poprzedniej). Roślin bardzo dużych nie przesadzamy – wystarczy wymienić im wierzchnią warstwę ziemi. Możemy rozmnażać rośliny pokojowe przez podział lub sadzonki pędowe. Te, które źle zniosły zimę i straciły wiele liści, przytnijmy – pobudzimy w ten sposób wzrost nowych pędów.

Już w tym miesiącu możemy udekorować kwitnącymi roślinami balkony i tarasy. Doskonale nadają się do tego bratki. Możemy wybierać spośród licznych odmian o różnych barwach i wielkościach kwiatów. Bratki można sadzić na zewnątrz bardzo wcześnie, ponieważ doskonale znoszą nierzadkie o tej porze roku przymrozki. Nowe odmiany kwitną dłużej niż starsze (nawet kilka miesięcy), a regularnie podlewane i nawożone przez cały czas tworzą dużo kwiatów.

Sad i warzywnik w marcu

W marcu kontynuujemy cięcie prześwietlające drzew i krzewów owocowych (jabłoni, grusz, śliw, porzeczek, agrestu). Młodym drzewkom wycinamy tylko pędy rosnące do wewnątrz korony i krzyżujące się – zbyt silnie przycięte będą gorzej owocować. Natomiast te świeżo posadzone trzeba przyciąć: przewodnik skracamy o 1/3, a boczne pędy o 1/2. Pamiętajmy, aby rany po obciętych pędach posmarować maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym.

U drzewek posadzonych jesienią rozgarniamy kopczyki i wokół pnia wykonujemy misę, do której wlewamy wodę podczas podlewania.Przygotowujemy także miejsca pod nowe nasadzenia. Możemy także płytko przekopać ziemię wokół już rosnących drzew.

W marcu możemy rozpocząć wysiew niektórych nasion warzyw i ziół. Jeśli pogoda jest sprzyjająca do gruntu siejemy warzywa wytrzymałe na niższą temperaturę: bób, groch, rzodkiewkę, pasternak, marchew, szpinak, pietruszkę. Sadzimy także do gruntu cebulę dymkę i czosnek. Grządki z nasionami warto przykryć włókniną, aby ochronić wschody przed spadkami temperatury.W połowie miesiąca zaczynamy przygotowywać rozsadę pomidorów i papryki wysiewając nasiona np. do plastikowych pojemników wypełnionych najlepiej specjalnym podłożem do wysiewów. Nasiona przykrywamy warstwą podłoża i lekko dociskamy. Delikatnie podlewamy, najlepiej używając do tego spryskiwacza do roślin i przykrywamy folia spożywczą, w której robimy kilka otworów. Podczas kiełkowania utrzymujemy temperaturę 21–23 st. C i codziennie spryskujemy. Po wykiełkowaniu zdejmujemy folię. Gdy rośliny wypuszczą pierwsze liście właściwe – pikujemy je do osobnych niedużych doniczek. Tak przygotowane sadzonki przechowujemy w jasnym miejscu o zapewniając temperaturę 18–20 st. C.

Przeczytaj też: Kwiecień w ogrodzie: jakie prace należy wykonać w kwietniu w ogrodzie >>>

Ogród po zimie. Prace w ogrodzie przed sezonem wiosennym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.