Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie > Marzec w ogrodzie: jak pielęgnować rośliny, wiosenne prace w ogrodzie
Wiosna w ogrodzie

Marzec w ogrodzie: jak pielęgnować rośliny, wiosenne prace w ogrodzie

Marzec w ogrodzie to czas przygotowania do nowego sezonu. Podpowiadamy jak pielęgnować rośliny w marcu i jakie prace trzeba wykonac w marcu w ogrodzie. Wiosenne prace w ogrodzie: ogród w marcu.

Wiosenne prace w ogrodzie zaczynamy od zdjęcia z roślin zimowych osłon. Gdy ziemia rozmarznie przygotowujemy miejsce do posadzenia nowych roślin.

Marzec w ogrodzie: drzewa i krzewy

Pod koniec miesiąca, gdy warunki pogodowe będą odpowiednie (temperatura ustabilizuje się powyżej 0°C), można rozpocząć zdejmowanie osłon ochraniających krzewy i drzewa zimą. Należy robić to w pochmurny dzień, ponieważ wtedy roślinom nie zagrażają gwałtowne skoki temperatury. Pod koniec miesiąca możemy sadzić drzewa i krzewy ozdobne. Sadząc żywopłoty z drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę pamiętajmy, aby przyciąć rośliny po posadzeniu na wysokości około 30 cm. W marcu można także przesadzać drzewa i krzewy. Po posadzeniu rośliny należy dobrze podlać (zwłaszcza jeśli jest sucho). Przycinamy posadzone w poprzednich latach żywopłoty: boczne pędy tniemy tak, aby utrzymać planowany kształt, a szczytowe przyrosty skracamy. Możemy już przeprowadzić cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących na przełomie wiosny i lata oraz latem.
Uwaga! Rośliny, które kwitną wiosną przycinamy dopiero po zakończeniu kwitnienia.

Cięcie formujące wykonuje się zwykle w 1/4 wysokości pędów nad ziemią. Tak tniemy budleję Davida, lawendę wąskolistną, tawuły: japońską, drobną, białokwiatową, Menziesa, wierzbolistną i większość nowych odmian oraz hortensje: bukietową i krzewiastą. W 1/3 wysokości pędów nad ziemią tniemy róże wielkokwiatowe i migdałek. Wykonujemy także cięcie sanitarne, polegające na usunięciu pędów starych, chorych i uszkodzonych oraz cięcie prześwietlające – usunięcie pędów rosnących zbyt gęsto i krzyżujących się. Jeżeli prześwietlamy krzew raz na kilka lat, usuńmy połowę pędów. Warto prześwietlać pigwowce, derenie, leszczyny, żylistki, kaliny, irgi, jaśminowce, krzewuszki, porzeczki ozdobne – po takim zabiegu są zdrowsze i obficiej kwitną.

Drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozem (wieloskładnikowym lub przeznaczonym dla konkretnych gatunków roślin bądź nawozem o spowolnionym działaniu). Pod roślinami iglastymi warto rozrzucić rozdrobnioną korę, która ograniczy rozwój chwastów.

Marzec w ogrodzie: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

Wiosenne porządki zaczynamy od zdjęcia z roślin zimowych osłon. Najlepiej zrobić to stopniowo, aby rośliny przyzwyczaiły się do warunków zewnętrznych. Jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 0°C, pozostawmy osłony jeszcze jakiś czas na roślinach. Słomę, liście i gałęzie drzew iglastych, których użyliśmy do okrycia roślin, warto przenieść na pryzmę kompostową (te ostatnie lepiej rozdrobnić), natomiast torf i mieloną korę można tylko rozgarnąć i pozostawić jako ściółkę. Wycinając suche części roślin i usuwając uschnięte liście zwróćmy uwagę, aby nie uszkodzić pączków i pojawiających się młodych pędów.
Rabaty bylinowe zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym. Lekko wzruszamy glebę, aby nie uszkodzić roślin.
Gdy gleba rozmarznie przygotowujemy miejsce do posadzenia nowych roślin: usuwamy chwasty, rozsypujemy nawozy mineralne bądź kompost i przekopujemy, a następnie wyrównujemy podłoże. Należy poczekać kilka dni aż gleba osiądzie. Gdy pogoda jest sprzyjająca można sadzić większość roślin skalnych, złocienie, paprocie.

Rośliny przechowywane zimą w chłodnych pomieszczeniach przenosimy do ciepłego miejsca (temperatura około 15°C) i częściej podlewamy. Po 4–6 tygodniach powinny wypuścić nowe pędy – wtedy można przygotować sadzonki. Rośliny niezimujące w gruncie, o długim okresie wegetacji (accidantera, begonia bulwiasta, kroksomia, paciorecznik, tygrysówka) można – aby przyspieszyć ich kwitnienie latem – posadzić do pojemników, ustawić w pomieszczeniu o temperaturze około 10°C i umiarkowanie podlewać. W maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, już podrośnięte rośliny będzie można posadzić do gruntu.

Jeżeli wykiełkowały rośliny wysiane do skrzynek w lutym, trzeba zapewnić im ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Podlewajmy je systematycznie, ale nie nadmiernie. Jeżeli siewki są zbytnio zagęszczone, trzeba je przepikować (używając drewnianego, zaostrzonego patyczka rozdzielamy roślinki i delikatnie umieszczamy w dołku zrobionym w podłożu) lub przerwać (wyrwać większość roślin, pozostawiając najsilniejsze w odstępach co 5 cm).

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Magdalena Michalak, www.photos.com
Opracowanie : redakcja Wymarzonyogrod.pl
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Sezon piwonii!
Sezon piwonii!

Zaczął się sezon na piwonie! Co prawda w sprzedaży są nadal te holenderskie, ale już na horyzoncie...

Przeczytaj też:
Co zrobić, by rośliny dobrze rosły, kwitły i plonowały? Zastosuj wiosną dobry nawóz!
Co zrobić, by rośliny dobrze rosły, kwitły i plonowały? Zastosuj wiosną dobry nawóz!

Co zrobić, żeby rośliny w ogrodzie dobrze rosły, kwitły i plonowały? To ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia