Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie > Maj w ogrodzie: wiosenne kwiaty. Bez lilak kwitnie w maju
Wiosna w ogrodzie

Maj w ogrodzie: wiosenne kwiaty. Bez lilak kwitnie w maju

Bzy lilaki to jedne z najpopualrniejszych krzewów kwitnących w maju

Maj o ogrodzie to feeria barw wiosennych kwiatów. W maju kwitnie bez lilak (lilak pospolity), a także inne rośliny. Przeczytaj, jak uprawiać bzy w ogrodzie.

Jakie rośliny kwitną w maju

Maj nie byłby majem, gdyby nie pachniał bzem i konwaliami. To kwiatowe i zapachowe hity tego
miesiąca. Cieszyć się też możemy widokiem kwitnących: tulipanów, szachownic, szafirków,
bergenii, serduszki wspaniałej, barwinka, floksów szydlastych, bratków, niezapominajek,
stokrotek, fiołków, smagliczek, zawciągu, dąbrówki, goryczki wiosennej i rogownicy
kutnerowatej.
Maj to także czas kwitnienia: wczesnych tawuł, obsypującego się różowym i kwiatami migdałka,
tamaryszku, złotlinu, pigwowców, mahonii, żarnowców. Kwiaty pojawiają się też na laurowiśni
wschodniej, skimmii i oczywiście na różanecznikach i azaliach. W dalszym ciągu kwitną
jeszcze drzewa i krzewy owocowe oraz jabłonie ozdobne i purpurowa, wiśnie japońskie i głogi.
Lilak pospolity, czyli popularny bez
Lilaki są łatwe w uprawie, właściwie wystarczy je posadzić i… nie przeszkadzać rosnąć. Dobrze się czują w słońcu i półcieniu – od natężenia światła zależy jednak ilość kwiatów (im więcej światła, tym obfitsze kwitnienie), są odporne na zanieczyszczenia powietrza, nie atakują ich gryzonie, nie wymagają specjalnej gleby – wystarczy, by nie była zbyt uboga. Lilakom można i należy usuwać liczne odrosty wyrastające z korzeni – wtedy roślina nie rozrasta się zanadto. Można też (jeżeli nie potrzebujemy nasion) obcinać kwiatostany po przekwitnięciu, bo nie wyglądają zbyt ładnie i osłabiają roślinę.
Bzy można sadzić przy drogach, w narożnikach działek, w pobliżu budynków, w okolicy miejsc
wypoczynku, a także przy wiatach śmietnikowych. Można je sadzić w grupach z innymi krzewami
lub pojedynczo – prowadząc w formie drzewka, które dzięki pokrojowi pnia i gałęzi w czasie jesieni i zimy będzie ciekawą rzeźbą w ogrodzie.

Maj w ogrodzie nie byłby majem, gdyby nie pachniał bzem i konwaliami. To kwiatowe i zapachowe hity maja. Cieszyć się też możemy widokiem kwitnących: tulipanów, szachownic, szafirków, bergenii, serduszki wspaniałej, barwinka, floksów szydlastych, bratków, niezapominajek, stokrotek, fiołków, smagliczek, zawciągu, dąbrówki, goryczki wiosennej i rogownicy kutnerowatej.
Maj w ogrodzie to także czas kwitnienia: wczesnych tawuł, obsypującego się różowym i kwiatami migdałka, tamaryszku, złotlinu, pigwowców, mahonii, żarnowców. W maju kwiaty pojawiają się też na laurowiśni wschodniej, skimmii i oczywiście na różanecznikach i azaliach. W dalszym ciągu kwitną jeszcze drzewa i krzewy owocowe oraz jabłonie ozdobne i purpurowa, wiśnie japońskie i głogi.

Lilak pospolity, czyli popularny bez

Lilaki są łatwe w uprawie, właściwie wystarczy je posadzić i… nie przeszkadzać rosnąć. Bez można sadzić w słońcu i półcieniu – od natężenia światła zależy jednak ilość kwiatów (im więcej światła, tym obfitsze kwitnienie). Lilak pospolity jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, nie atakują go gryzonie, nie wymagają specjalnej gleby – wystarczy, by nie była zbyt uboga. Lilakom można i należy usuwać liczne odrosty wyrastające z korzeni – wtedy roślina nie rozrasta się zanadto. Można też (jeżeli nie potrzebujemy nasion) obcinać kwiatostany po przekwitnięciu, bo nie wyglądają zbyt ładnie i osłabiają roślinę. Bzy można sadzić przy drogach, w narożnikach działek, w pobliżu budynków, w okolicy miejsc wypoczynku, a także przy wiatach śmietnikowych. Lilaki w ogrodzie można sadzić w grupach z innymi krzewami lub pojedynczo – prowadząc w formie drzewka, które dzięki pokrojowi pnia i gałęzi w czasie jesieni i zimy będzie ciekawą rzeźbą w ogrodzie.

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska
Źródło: SE Jak uprawiać działkę i ogród o każdej porze roku
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Lilie
Lilie

Zapomniane w tym sezonie - lilie, o cudownym, mocnym zapachu. W tym roku nie stosowałam ich w wielu...

Przeczytaj też:
Wiosenny kalendarz wysiewu nasion warzyw i kwiatów do gruntu
Wiosenny kalendarz wysiewu nasion warzyw i kwiatów do gruntu

Wiosna to czas wysiewu wielu roslin do gruntu. Poznaj kalendarz wysiewu nasion ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia