Maj w ogrodzie: pielęgnacja ogrodu w maju

2018-04-27 13:07

Maj w ogrodzie to czas intensywnych prac. Przedstawiamy poradnik o tym co trzeba zrobić w ogrodzie w maju. Jakie rośliny wymagają pielęgnacji: zadbaj o ogród w maju.

Pentax Syringa vulgaris, bez lilak
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Maj w ogrodzie to intensywnych czas. Wiosną w ogrodzie jest sporo pracy, ale widać już pierwsze efekty tej, którą wykonaliśmy w ubiegłym roku i pierwszych miesiącach bieżącego roku. Ogród w maju: jest czysto i ładnie, pojawiają się już pierwsze kwitnące kwiaty i czuje się wiosnę. Zobacz nasz poradnik, jak prace trzeba wykonać w maju w ogrodzie.

Maj w ogrodzie: pielęgnacja ogrodu w maju

1. Maj w ogrodzie: w maju wycinamy lilakom pospolitym (czyli popularnym bzom) przekwitłe kwiatostany. Usuwamy odrosty podkładki, na której była szczepiona odmiana szlachetna. Jeśli tego nie zrobimy w maju, podkładki utworzą zarośla i zagłuszą szlachetną część krzewu.

2. Maj w ogrodzie: przycinamy po przekwitnięciu pędy krzewów ozdobnych kwitnących wiosną (m.in. migdałek trójklapowy, porzeczki: alpejską i krwistą, tawuły: szarą, nippońską, śliwolistną, van Houtte’a) oraz zasilamy je nawozami wieloskładnikowymi lub specjalistycznymi przeznaczonymi dla konkretnych gatunków bądź kompostem.

3. Maj w ogrodzie: przyginamy młodym drzewkom i krzewom owocowym pędy tak, by rosły poziomo względem podłoża. Można w tym celu je obciążyć (powiesić na nich ciężarki) albo przywiązać do kołków wbitych w ziemię. To pozwoli uformować szeroki kąt między przewodnikiem i pędami, które w przyszłości staną się konarami, przyspieszy również owocowanie młodych drzewek, ponieważ mniej substancji odżywczych przepłynie do przewodnika.

4. Maj w ogrodzie: usuwamy przekwitłe kwiaty oraz owocostany (tzw. ogławianie) tulipanów, szachownic, narcyzów, hiacyntów i cebulic (zawiązywanie nasion osłabia cebulki). Jeśli kępy roślin cebulowych kwitnących wczesną wiosną (krokusów, cebulic, puszkinii, śnieżników, przebiśniegów, kosaćcówżyłkowanych, ranników) rosną zbyt gęsto, warto je w maju wykopać (ale tylko wtedy, gdy liście już zasychają), rozdzielić, przesuszyć i posadzić na nowym miejscu. Bulwy i cebulki można też przechować w suchym i chłodnym miejscu, a posadzić dopiero jesienią.

5. Maj w ogrodzie: ściółkujemy korą sosnową drzewa i krzewy (grubość warstwy powinna wynosić co najmniej 5 cm), szczególnie te świeżo posadzone oraz słabo i płytko korzeniące się (np. hortensje, peonie, różaneczniki,azalie, wrzosy, wrzośce). Korę rozkładamy na dobrze podlaną ziemię. Różanecznikom i azaliom w maju warto wyłamywać przekwitnięte kwiatostany. Wrzośce po zakończeniu kwitnienia przycinamy w maju, aby rośliny bardziej się zagęściły.

6. Maj w ogrodzie: podlewamy w razie potrzeby byliny na rabatach od połowy maja, zwłaszcza podczas ciepłej i suchej pogody (przede wszystkim te rosnące na glebach lekkich, przepuszczalnych). Nie zapominamy też o trawniku w maju. Murawę podlewamy wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce już mocno nie grzeje, oraz zasilamy nawozami, najlepiej specjalistycznymi do nawożenia trawników. Po pierwszym koszeniu (gdy murawa osiągnie około 10 cm rozpoczynamy nawożenie azotowe).

7. Maj w ogrodzie: nawozimy rośliny, gdy już się dobrze ukorzenią, a więc nie wcześniej niż 3–4 tygodnie po posadzeniu lub wysianiu.

8. Maj w ogrodzie: odchwaszczamy zagony z truskawkami (jeśli rosną na czarnej folii ogrodniczej, nie ma takiej potrzeby, bo chwasty przez nią nie przerastają) i ściółkujemy słomą lub skoszoną trawą, dzięki czemu ziemia będzie wolniej tracić wilgoć, a owoce będą czyste. Regularnie pielimy też grządki z wysianymi i wysadzonymi warzywami.

9. Maj w ogrodzie: dzielimy rozmnażamy i przesadzamy byliny kwitnące wczesną wiosną, późnym latem i jesienią. Pobieramy sadzonki pędowe złocieni, dzwonków dalmatyńskich, słoneczniczków, żagwinu oraz sadzonki z piętką wyrastające u podstawy karpy łubinów i ostróżek wieloletnich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.