Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie > Jakie rośliny sadzimy i siejemy w maju w ogrodzie
Wiosna w ogrodzie

Jakie rośliny sadzimy i siejemy w maju w ogrodzie

W maju rozsadę pomidorów sadzimy do tuneli foliowych

Maj w ogrodzie wykorzystajmy na sadzenie i wysiew roślin ozdobnych, warzyw i ziół. Podpowiadamy jakie rośliny sadzimy i siejemy w maju w ogrodzie.

Maj w ogrodzie: wysiew roślin ozdobnych, warzyw, ziół

W maju siejemy do gruntu: w pierwszej dekadzie maja – wilec, łubin, portulakę, kosmos, dimorfotekę. Można też jeszcze siać groszek pachnący, nagietki, ostróżkę, słoneczniki (zakwitną później niż te siane w kwietniu); po 15 maja: fasadę ozdobną, nasturcję, aksamitki, cynie, dynię ozdobną;pod koniec miesiąca na rozsadniku – rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, miesięcznicę dwuletnią, naparstnicę purpurową, bratek ogrodowy, prawoślaz (malwę) i goździk brodaty;do skrzynek na balkonie nasiona roślin pnących, np. fasoli wielkokwiatowej, powoju trójbarwnego, oraz wysadzamy z bryłą ziemi przygotowaną wcześniej rozsadę kobei; warzywa i zioła: koper, rzodkiewkę, pietruszkę naciową, średnio późne odmiany marchwi i buraków ćwikłowych oraz – w drugiej połowie maja, kiedy skończą się nocne przymrozki – bazylię,fasolę, kukurydzę, dynię, cukinię, patisony i kabaczki, a także melony i arbuzy (odmianypolecane dla naszego klimatu).

Maj w ogrodzie: sadzenie rozsad warzyw i roślin ozdobnych

W maju sadzimy rozsady: na początku maja do tuneli foliowych rozsady: ogórków i pomidorów, papryki i oberżyny;w pierwszej połowie miesiąca rozsadę astrów chińskich, bratków ogrodowych, kocanek, lwiej paszczy; po zimnych ogrodnikach do skrzynek balkonowych i pojemników m.in. pelargonie, petunie, surfinie, żeniszki, lobelie, fuksje, uczep, begonie bulwiaste, szałwie, niecierpki; w drugiej połowie miesiąca rozsadę heliotropu peruwiańskiego, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, begonii, szałwii, aksamitek, goździków Chabaud, niecierpków, zatrwianu, cynii, iresine, ślazówki, smagliczki nadmorskiej, tytoniu, penstemonu ogrodowego, tunbergii oskrzydlonej, kobei; w końcu maja do gruntu rozsady: pomidorów, papryki i oberżyny, selerów, porów, ogórków, sałaty.

Maj w ogrodzie: sadzenie drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach

W maju sadzimy drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach lub z bryłą ziemi (balotowane). Przed posadzeniem rośliny należy obficie podlać, aby bryła korzeniowa nie rozpadła się podczas umieszczania w dole. Najlepiej sadzić w dni pochmurne. Po posadzeniu nie można zapomnieć o ponownym podlaniu. Maj to najlepsza pora sadzenia roślin iglastych oraz azalii i rododendronów. Pamiętajmy, że na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno; cebule i bulwy roślin niezimujących w gruncie, takich jak: begonia bulwiasta, brodie, błonczatka, eukomis, galtonia, sprekelia, mieczyk (na początku miesiąca). W drugiej połowie maja – dalie, pacioreczniki, zawilce wieńcowe; nowe rośliny w oczku wodnym, a jeśli stare za bardzo się rozrosły, dzielimy kępy.

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Jak uprawiać działkę i ogród o każdej porze roku
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Brr! zimno!
Brr! zimno!

Zima jest to musi być zimno! Na giełdzie pojawiły się już pierwsze kwiaty cebulowe, oczywiście na...

Przeczytaj też:
Maj w ogrodzie: jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w maju
Maj w ogrodzie: jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w maju

Maj w ogrodzie to miesiąc intensywnych prac. W maju przypadają tzw. zimni ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia