Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie > W kwietniu w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja roślin
Wiosna w ogrodzie

W kwietniu w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja roślin

Kwiecień w ogrodzie to ważny czas. Od tego, co zrobimy w kwietniu w ogrodzie, zależy późniejszy rozwój roślin, a więc i wygląd ogrodu. Ogród w kwietniu wymaga pracy, do której warto się przyłożyć. Jakie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonać w ogrodzie w kwietniu?

Kwiecień w ogrodzie to intensywny czas prac i zabiegów pielęgnacyjnych po zimie. Ogród w kwietniu budzi się do życia, a więc zdejmujemy zimowe osłony np. z róż, wykonujemy cięcie krzewów i drzew. W kwietniu w ogrodzie sadzimy krzewy z odkrytymi korzeniami. Kwiecień w ogrodzie to także dobry czas na zakładanie trawnika. Ponadto wykonujemy wiosenne nawożenie roślin, przygotowujemy oczko wodne i staw do sezonu. Przeczytajcie nasz poradnik: ogród w kwietniu - co robimy w ogrodzie.

Kwiecień w ogrodzie: drzewa i krzewy

Kwiecień w ogrodzie wymaga zabiegów pielegancyjnych, m.in. przycinanie dzrew i krzewów. W kwietniu kwitnące wczesną wiosną forsycje, porzeczki alpejskie i wierzby szczepione na pniu przycinamy po przekwitnięciu. Forsycjom te pędy, na których pojawiły się kwiaty skracamy o połowę, a wierzbom – wszystkie pędy, pozostawiając tylko 2–5 cm. W kwietniu w ogrodzie krzewy liściaste posadzone jako żywopłot formowany przycinamy po posadzeniu (im słabiej rozgałęzione, tym niżej tniemy – nawet 10 cm nad ziemią). W kwietniu możemy jeszcze ciąć żywopłoty starsze, pod warunkiem, że nie zagnieździły się w nich ptaki.

Kwiecień w ogrodzie: co sadzimy w kwietniu

Co można sadzić w kwietniu w ogrodzie? Na początku kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Wykopujemy dół na tyle duży, aby można było swobodnie umieścić w nim korzenie rośliny, na dno usypujemy kopczyk ziemi (tej wydobytej z dołu podczas kopania lub – jeśli nie była żyzna – kompostu bądź ziemi próchnicznej). Korzenie skracamy przed umieszczeniem w dole (zranione bądź złamane odcinamy powyżej uszkodzenia) i rozkładamy na kopczyku ziemi na dnie dołu. Ważne, aby roślina po zasypaniu i udeptaniu ziemi rosła na takiej głębokości, jak poprzednio w szkółce. Formujemy w ziemi wgłębienie i obficie podlewamy posadzoną roślinę. Przycinamy pędy korony: przewodnik skracamy o połowę, pędy boczne o 1/3 długości. Po 2–3 tygodniach, gdy rośliny wypuszczą nowe korzenie, nawozimy (kompostem, nawozami o przedłużonym działaniu lub nawozami wieloskładnikowymi).

Drzewa i krzewy zakupione z bryłą ziemi lub w pojemnikach możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, ale należy zadbać, aby bryła korzeniowa nie uległa rozkruszeniu, a po posadzeniu rośliny obficie podlać. Aby zmniejszyć parowanie i utratę wilgoci, drzewom i krzewom liściastym przycinamy pędy (nie więcej niż o 2/3), a iglaste okrywamy matą lub siatką cieniującą. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zdejmujemy zimowe okrycia z zimozielonych krzewów.

Jeśli chcemy rozmnożyć krzewy przez odkłady, w kwietniu należy przygiąć gałęzie do ziemi i przysypać ziemią. Przez lato roślina wytworzy w miejscu przysypania korzenie i jesienią będzie można odciąć ukorzeniony pęd. W ten sposób otrzymujemy nową roślinę, którą możemy przesadzić w inne miejsce.

Kwiecień w ogrodzie: róże

Ogród w kwietniu wymaga także pielęgnacji róż. W kwietniu usuwamy zimowe okrycie krzewów. Najlepiej robić to etapami w dni pochmurne, w pierwszym rzędzie odsłaniając pędy, a po kilku dniach rozgarniając usypane jesienią w nasady krzewów kopczyki ziemi. Usuwamy pędy najstarsze, suche i słabe, uszkodzone przez mrozy i choroby. W kwietniu około dwóch tygodni po odsłonięciu róż możemy przeprowadzić wiosenne cięcie róż. Kwiecień w ogrodzie: cięcie róż. Odmianom miniaturowym róż skracamy pędy o połowę, u pnących pozostawiamy najwyżej 6 najsilniejszych pędów (możemy je nieco skrócić), u róż piennym pozostawiamy pędy długości około 20 cm, a wielko- i wielokwiatowym skracamy pędy słabsze (nad 5–6 pąkiem), a silniejsze pozostawiamy nieco dłuższe. Dodatkowo u róż wielokwiatowych w kwietniu całkowicie wycinamy pędy słabe, cienkie, krzywe lub rosnące w niewłaściwym kierunku. Po zakończeniu cięcia warto zasilić krzewy specjalnym nawozem do róż lub kompostem oraz opryskać krzewy preparatem miedziowym. W kwietniu w ogrodzie można także sadzić nowe egzemplarze, pamiętając o silnym cięciu świeżo posadzonych krzewów.

Kwiecień w ogrodzie: trawnik

Kwiecień w ogrodzie to także pielęgnacja trawnika po zimie. W kwietniu miotłograbiami oczyszczamy trawnik z ubiegłorocznych liści i suchej trawy. Wykonujemy wertykulację (przewietrzanie) trawnika, aby ułatwić dostęp powietrza, wody i światła do głębszych warstw murawy. Zagrabiamy prostopadle lub skośnie do nacięć wertykulacji i jeśli gleba jest zbyt zwarta, rozsypujemy cienką warstwę piasku. Zasilamy ją kompostem lub nawozem do trawników. Wyrównujemy garby, kretowiska i wypełniamy zagłębienia. Dosiewamy mieszankę traw tam, gdzie trawa zmarniała i widać ziemię.
Gdy nie zrobiliśmy tego wcześniej, w kwietniu na trawniki stosujemy selektywny środek chwastobójczy, najlepiej jednak usunąć chwasty ręcznie. Możemy kosić trawnik, gdy zielona trawa osiągnie około 10 cm wysokości. Kwiecień w ogrodzie to dobry czas na zakładanie trawników.

Kwiecień w ogrodzie: nawożenie roślin

Kwiecień w ogrodzie to czas wiosennego nawożenia roślin. W miejscach, gdzie zamierzamy w przyszłości posadzić rośliny ozdobne lub użytkowe, warto wysiać nawozy zielone. W kwietniu mogą to być: bobik, facelia, łubin, koniczyna perska i aleksandryjska, szpinak, owies, wyka siewna, słonecznik. Po kilku tygodniach, zanim zakwitną, należy je skosić i zieloną masę (najlepiej kiedy już zwiędnie) przekopać (wymieszać lekko z wierzchnią warstwą gleby). Nawozy zielone ozime, które zostały wysiane późnym latem i jesienią zeszłego roku, należy ściąć i przekopać.

Kwiecień w ogrodzie: staw

Jeśli mamy oczko wodne lub staw to w kwietniu, pod warunkiem że pogoda dopisuje, trzeba przygotować je do sezonu. Jakie prace wykonujemy w kwietniu? Wyłączone na okres zimowy pompy i filtry biologiczne oczyszczamy przed ich uruchomieniem. Aby mikroorganizmy jak najszybciej osiągnęły aktywność, warto uzupełnić kulturę bakteryjną w złożu filtracyjnym. W filtrze, który nie był wyłączony, stopniowo zwiększamy przepływ wody. Jeżeli nie jest zbyt zimno, możemy rozmnażać i przesadzać rośliny strefy przybrzeżnej. Jeżeli temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie około 10°C możemy przenieść do stawu rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach. Gdy temperatura wody osiągnie 10°C rozpoczynamy karmienie ryb, na początek niewielkimi porcjami pokarmu. Można też wpuścić nowy narybek. W kwietniu sadzimy nowe rośliny w oczku wodnym, a jeśli stare za bardzo się rozrosły, ograniczamy rozmiar kęp.

Warto wiedzieć

Humus Active

Humus Active

5 l HUMUSU ACTIVE efektywnie zastępuje minimum 2,5 tony obornika.
Wydajność: zawartość opakowania 2 l wystarczy na 400 m2, zawartość opakowania 5 l wystarczy na 1000 m2.

HUMUS ACTIVE zastosowany 2-krotnie w roku doglebowo i 2-4 razy dolistnie w okresie wegetacji rośliny powoduje wysokie i zdrowe plonowanie nawet na słabych glebach, a po paru latach systematycznego stosowania możemy doprowadzić do poprawienia klasy gleby. Na glebach mocno zdegradowanych dawkę HUMUSU ACTIVE można zwiększyć nawet 2-krotnie.

Autor tekstu: Opracowanie redakcja Wymarzonyogrod.pl
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Agnieszka Mike-Jeziorska, Agencja Promocji Zieleni, Andrzej Szandomirski, materiały prasowe
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Kompozycje nagrobne
Kompozycje nagrobne

Zbliżają się zaduszki... A my zbieramy zamówienia na kompozycje nagrobne. Można wykonać taką...

Przeczytaj też:
Kalendarz biodynamiczny – maj 2017
Kalendarz biodynamiczny – maj 2017

Kalendarz biodynamiczny na maj wskaże nam, które dni są najlepsze dla siewu ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia