Poziomki – uprawa poziomek w ogrodzie. Sadzenie poziomek do gruntu

2022-03-21 9:13
Poziomki
Autor: GettyImages Poziomki

Poziomki to rośliny o smacznych i aromatycznych owocach. Mają małe wymagania, więc warto posadzić je w ogrodzie. Jak uprawiać poziomki? Poziomki w ogrodzie - sadzenie, uprawa, zbiory, odmiany - poradnik.

Poziomki (Fragaria vesca) to jeden z najcenniejszych darów lasu - amatorów chętnych na spożywanie jej owoców nie brakuje. Nie negując potrzeby i przyjemności poszukania owoców podczas leśnych spacerów, roślinę warto uprawiać także w ogrodzie. Jak uprawiać poziomki w ogrodzie?

Poziomki - odmiany

W ogrodzie i na działce można uprawiać różne gatunki i odmiany poziomek. Ze względu na sposób wzrostu i rozmnażania poziomki można podzielić na bezrozłogowe oraz wytwarzające rozłogi. Najcenniejsze odmiany to poziomki bezrozłogowe, rozmnażane wyłącznie z nasion.

W szczególności warto zwrócić uwagę na odmianę 'Rugia', która rodzi aromatyczne, wydłużone owoce oraz odmianę 'Baron Solemacher' o jasnożółtych lub ciemnoczerwonych, sercowatych, dużych owocach.

Spis treści

  1. Poziomki - odmiany
  2. Poziomki - uprawa i pielęgnacja poziomek
  3. Sadzenie poziomek
  4. Poziomka pospolita - właściwości lecznicze i zastosowanie

Poziomki - uprawa i pielęgnacja poziomek

  • Poziomki są łatwe w uprawie i nadają się w zasadzie do każdego ogrodu. Najlepiej uprawiać je w lekkim zacienieniu, np. pod koroną drzew - wtedy łatwiej znoszą suszę i wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Przy uprawie na stanowisku słonecznym potrzebują troskliwszej opieki, jednocześnie jednak odwdzięczają się słodszymi i bardziej wybarwionymi owocami.
  • Poziomki preferują podłoża żyzne, dobrze przepuszczalne, o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie (pH 5,5–6). Nie lubią gleb piaszczystych oraz gliniastych. To rośliny odporne na mróz.
  • Nasiona poziomek można wysiewać pod koniec zimy w pomieszczeniach. To jednak mało efektywny sposób rozmnażania. Stosuje się go w przypadku poziomek bezrozłogowych, np. wspomnianych powyżej odmian. Bardziej skutecznym sposobem uprawy poziomek jest sadzenie do gruntu zakupionych, w pełni ukształtowanych sadzonek poziomek.
  • W ciągu całego sezonu poziomki powinno się regularnie podlewać, ponieważ źle znoszą przesuszenie.
  • Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie poziomek jest odchwaszczanie. Aby ograniczyć wzrost roślin niepożądanych (chwastów), uprawę warto prowadzić z zastosowaniem agrowłókniny. To jednocześnie dobry sposób na ograniczenie wyparowywania wody z gleby.
  • Na jednym stanowisku uprawia się poziomki zwykle przez kilka lat (maksymalnie 3 lata), później plon znacznie maleje.

Przeczytaj też: Truskawki - uprawa i odmiany. Jak uprawiać truskawki w ogrodzie >>>

Sadzenie poziomek

Poziomki można sadzić do gruntu wiosną lub jesienią. Dobrym terminem na sadzenie poziomek jest kwiecień. Poziomki posadzone w tym miesiącu, w następnym roku obficie zakwitną i zaowocują. Najlepiej kupić gotową rozsadę poziomek. 

Wybrane na poziomki miejsce przed posadzeniem sadzonek należy starannie odchwaścić, pozbywając się wszystkich chwastów stałych (takich jak oset, mniszek, perz czy powój) i chwastów kiełkujących. Podłoże przed sadzeniem warto wzbogacić obornikiem lub kompostem.

Poziomki sadzi się rzędowo: odległość między sadzonymi roślinami powinna wynosić 20-30 cm, a między rzędami 70-80 cm.

Sadzonki poziomki powinny być sadzone na takiej głębokości, jak rosły dotychczas. Bardzo ważne jest, aby stożek wzrostu znajdował się tuż nad poziomem ziemi. Jeśli posadzimy poziomki za płytko lub za głęboko, rośliny mogą wysychać lub gnić.

Sadzonki poziomki sadzimy do wykopanych uprzednio niewielkich dołków (wcześniej je wyznaczmy zachowując podaną rozstawę), umieszczając je pionowo. Podczas sadzenia należy uważać, aby korzenie się nie podwijały (jeśli są zbyt długie, można je przyciąć ostrym nożem). Po umieszczeniu sadzonki na odpowiedniej głębokości, przysypujemy ziemią, lekko udeptujemy i obficie podlewamy.

Wiosenna pielęgnacja truskawek i poziomek >>>

Poziomki
Autor: GettyImages Rozsadę poziomki sadzi się do gruntu w kwietniu
Warto wiedzieć
poziomki

Autor: www.thinkstockphotos.com

Poziomka pospolita - właściwości lecznicze i zastosowanie

Poziomka pospolita to także roślina lecznicza, która ma zastosowanie w ziołolecznictwie. W celach leczniczych wykorzystuje się liście poziomki, które zbiera się ze stanu dzikiego. Suszy się je w warunkach naturalnych w ciemnym i przewiewnym miejscu. Liście poziomki zawierają garbniki, które mają właściwości przeciwbiegunkowe i bakteriobójcze. Z kolei dzięki zawartości flawonoidów odwary z liści poziomki mają właściwości moczopędne, które można wykorzystać przy schorzeniach układu moczowego (w medycynie ludowej stosuje się je w schorzeniach nerek i pęcherza). Poza tym w liściach poziomki można znaleźć kwasy organiczne, sole mineralne i niewielkie ilości olejku eterycznego.Natomiast owoce poziomki zawierają karotenoidy, kwasy organiczne, a tym nieco kwasu salicylowego oraz kwas askorbinowy (witaminę C), antocyjany i sole mineralne. Owoce poziomki odżywiają i wzmacniają organizm, a także odtruwają go z toksyn i regulują przemianę materii. Poza tym, dzięki kwasowi salicylowemu, rozpuszczają kamień nazębny, a także przeciwdziałają chorobom dziąseł i przyzębia. Owoce poziomki bywają stosowane jako baza maseczek kosmetycznych, przeznaczonych do cery tłustej. Należy pamiętać, że owoce poziomki mogą wywoływać reakcje alergiczne, zwłaszcza u dzieci.

Tekst: Monika Majewska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają