Konwalia majowa - jak uprawiać konwalię w ogrodzie? Czy konwalia jest trująca?

2023-05-05 14:41

Konwalia majowa to bylina o delikatnych, ale bardzo dekoracyjnych, pachnących kwiatach. Dowiedz się, jakie warunki należy zapewnić konwalii, by dobrze rosła i kwitła co roku. Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie konwalii majowej.

Konwalia majowa (łac. Convallaria majalis) to bylina z rodziny liliowatych (Liliaceae). Konwalia rośnie dziko w Polsce, a jednocześnie ze względu na piękne kwiaty, jest chętnie sadzona w ogrodach. Kwitnąca konwalia to niezawodny znak, że wiosna jest już w pełni.

Spis treści

  1. Jak wygląda konwalia majowa?
  2. Kiedy kwitnie konwalia?
  3. Uprawa konwalii w ogrodzie - na co uważać?
  4. Jaka ziemia dla konwalii?
  5. Rozmnażanie konwalii
  6. Ciekawe odmiany konwalii
  7. Konwalia majowa - zastosowanie konwalii w ogrodzie
  8. Czy konwalia majowa jest trująca?

Jak wygląda konwalia majowa?

Konwalia jest rośliną długowieczną, tworzy liczne, cienkie kłącza, które rozrastają się płytko pod powierzchnią ziemi. Na tych kłączach powstają pąki, z których w pierwszym roku wyrasta jeden bądź dwa liście, w drugim 2–3 liście, a wiosną trzeciego roku obok liści wyrasta także pęd kwiatostanowy o 15–25 cm wysokości, zakończony groniastym kwiatostanem złożonym z białych kwiatów w kształcie dzwoneczka. U dziko rosnącej konwalii w gronie jest 6–9 kwiatów, u form ogrodowych 11–18 kwiatów.

Drobne, dzwonkowate kwiaty konwalii zebrane w jednostronne grona, zwisające z zielonych, sztywnych, lekko przewieszających się w górnej części łodyżek, mają cudowny zapach i mnóstwo uroku, dlatego mogą być ozdobą każdej wiosennej rabaty. Po ich przekwitnieniu na pędach zawiązują się atrakcyjne owoce - początkowo zielone, później czerwone jagody, a przez cały sezon ozdobą rośliny pozostają bardzo ładne, duże, zielone, szerokie, lancetowate liście.

Decydując się na uprawę konwalii w ogrodzie, nie możemy zapominać, że po pewnym czasie rośliny rozrastając się będą zajmować coraz większą powierzchnię. Dlaczego zawczasu przygotujmy dla nich więcej miejsca.

Kiedy kwitnie konwalia?

Konwalia majowa - jak sama nazwa wskazuje - kwitnie w maju.

Uprawa konwalii w ogrodzie - na co uważać?

Uprawa konwalii w naszym klimacie nie stwarza większych problemów. Rośliny posadzone na odpowiednim stanowisku właściwie nie wymagają pielęgnacji, aby każdego roku bujnie się rozwijać i obficie kwitnąć. W ogrodzie mogą poczuć się nawet tak dobrze, że z czasem stają się uciążliwe. Konwalie za pomocą długich, mięsistych, podziemnych kłączy, mocno się rozrastają i kolonizują najbliższą okolicę, zagłuszając inne, słabsze rośliny. Gdy im na to pozwolimy, już po 3-4 latach ciężko będzie nam pozbyć się ich z ogrodu, gdyż potrafią odrodzić się nawet z niewielkiego kawałka kłącza, pozostawionego w ziemi. Są tak żywotne, że mogą zacząć wyrastać nawet między płytami chodnikowymi lub w szczelinach murków, mimo iż nie są to dla nich warunki idealne. Ich ekspansywność możemy jednak ograniczyć, uprawiając rośliny w dużych, zadołowanych w gruncie donicach lub na wytyczonym obszarze, odgrodzonym od reszty ogrodu specjalną barierą korzeniową. Jeśli od początku zapanujemy nad ich ekspansywną naturą, nie powinniśmy mieć z roślinami żadnych kłopotów.

Poznaj też:

Konwalie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i dobrze znoszą przejściową suszę. Nie wymagają też zimowego okrycia, gdyż są dostatecznie mrozoodporne, ani chemicznej ochrony, bo rzadko chorują i nie są przysmakiem szkodników. Aby każdego roku mogły obficie kwitnąć, nie potrzebują też odmładzania ani przycinania. Jedyne czego od nas oczekują, to właściwe stanowisko.

Jaka ziemia dla konwalii?

Konwalia majowa to roślina runa leśnego, zasiedlająca w naturze dolne partie lasów oraz widne zarośla. Dlatego też w uprawie najlepiej czuje się w półcieniu i w żyznej, próchniczej, bogatej w materię organiczną, przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie. Oczywiście na słabszych, bardziej suchych podłożach lub w miejscach słonecznych bądź cienistych także sobie poradzi, ale wtedy będzie słabiej i krócej kwitła oraz rozwijała mniejsze, gorzej wybarwione liście.

Rozmnażanie konwalii

Podobnie jak uprawa, rozmnażanie konwalii także nie jest problematyczne. Najłatwiejszym i pozwalającym na zachowanie cech odmianowych sposobem rozmnażania konwalii jest podział dorosłych egzemplarzy w sezonie wegetacyjnym. Znajdujące się pod ziemią kłącza konwalii mają własne korzonki i pączki śpiące więc wystarczy, że sadzonka będzie miała jedynie parę liści i kawałek kłącza z korzonkami. Jeśli nie zależy nam na powtórzeniu cech rośliny matecznej, sadzonki możemy też pozyskać za pomocą siewu nasion (konwalia daje też samosiew). Młode rośliny zakwitają po 2-3 latach.

Konwalie
Autor: thinkstockphotos.com Maj to czas kwitnienia konwalii

Ciekawe odmiany konwalii

Oprócz gatunku na rynku dostępnych jest też kilka ciekawych odmian konwalii majowej, wyróżniających się m.in. oryginalną barwą kwiatów lub liści:

  • konwalia majowa 'Rosea' – kwiaty różowe,
  • konwalia majowa 'Rosea Variegata' – kwiaty różowe, liście zielone, ozdobione żółtymi pasami,
  • konwalia majowa 'Hardwick Hall' – kwiaty białe, liście zielone z żółtym marginesem,
  • konwalia majowa 'Flore Pleno' – kwiaty białe, pełne, liście zielone,
  • konwalia majowa 'Fortin's Giant' – kwiaty białe, duże,
  • konwalia majowa 'Albostriata' – kwiaty białe, liście zielone ozdobione jasnymi prążkami wzdłuż nerwów,
  • konwalia majowa 'Prolificans' – ciekawa budowa kwiatostanu.

Konwalia majowa - zastosowanie konwalii w ogrodzie

Konwalie w ogrodzie można wykorzystać na różne sposoby.

  • Posadzone w donicy będą wspaniałą, wiosenną ozdobą balkonu, tarasu czy ogrodowych schodów, a posadzone w ogrodzie uatrakcyjnią półcieniste rabaty.
  • Jeśli mamy sporo wolnej przestrzeni pod drzewami, możemy też wykorzystać ekspansywną naturę konwalii, traktując je jako rośliny okrywowe.
  • Znakomicie prezentują się na tle krzewów ozdobnych i pod drzewami.
  • Posadzone na odpowiednim stanowisku, nawet bez pielęgnacji, po kilku latach utworzą gęsty, zielony dywan, który wiosną będzie rozsiewał po okolicy piękny aromat.
  • W towarzystwie paproci, funkii i bruner, konwalie sprawdzą się w ogrodzie leśnym lub na ocienionej rabacie.

Konwalia nadaje się też na kwiat cięty i jest chętnie wykorzystywana do tworzenie niewielkich, uroczych bukiecików, także komunijnych.

>>Nie przegap:

Czy konwalia majowa jest trująca?

Konwalia to jednak nie tylko urocza i piękna, ale też trująca roślina. Wprawdzie bywa wykorzystywana w ziołolecznictwie, a nawet w farmaceutyce, ale lepiej nie przyrządzać z niej preparatów samodzielnie, gdyż źle przygotowane lub zażyte w nieodpowiedniej dawce mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego oraz problemy z sercem, a przedawkowane mogą nawet prowadzić do śmierci.

Uprawiając konwalię w ogrodzie należy uważać, aby jej czerwonych, apetycznie wyglądających owoców nie zjadły przypadkiem dzieci, gdyż może się to dla nich skończyć tragicznie (zdarzały się przypadki śmiertelne). Także prace pielęgnacyjne związane z przesadzaniem lub dzieleniem konwalii warto wykonywać w rękawiczkach, gdyż sok rośliny może działać na skórę drażniąco. Trująca jest też woda, w której konwalie były trzymane.

Konwalia majowa
Autor: GettyImages Konwalia majowa znakomicie nadaje się na zacienione rabaty

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?
Wiosenne kwiaty - stokrotki, niezapominajki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają