Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie > Jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną. ZDJĘCIA
Wiosna w ogrodzie

Jakie rośliny cebulowe kwitną wiosną. ZDJĘCIA

Wiosna w ogrodzie wita nas kolorami kwitnących roślin cebulowych. Zobacz rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Jakie kwiaty cebulowe zdobią nasz ogród wiosną.

Jeżeli jesienią posadziliśmy cebule i bulwy roślin ozdobnych zimujących w gruncie, teraz czeka nas wielka przyjemność. Ogród wypełni feeria barw roślin cebulowych kwitnących wiosną, przywołując optymistyczny wiosenny nastrój. Po długim, męczącym dla nas okresie krótkich dni, wcześnie zapadających ciemności, zimna i chlapy, a dla większości roślin czasie spoczynku nadchodzi wreszcie wiosna. Jeszcze przed rozwojem liści pojawią się pierwsze kwiaty, a gdy zrobi się ciepło, nasz ogród będzie zachwycał wspaniałymi barwami i zapachami. Oczywiście pod warunkiem, że posadzimy w nim odpowiednio dobrane rośliny, które kolejno będą kwitły od marca aż do czerwca. Komponując obsadzenie ogrodu, warto sięgnąć po rośliny określane jako cebulowe (choć niektóre wyrastają z bulwy, a nie cebuli). Ich szczególną ozdobą są kwiaty, a stosunkowo niepozorne liście schodzą na dalszy plan. Przy planowaniu nasadzeń trzeba brać pod uwagę, że po przekwitnięciu część nadziemna cebulowych zaczyna stopniowo obumierać, warto więc sadzić je tak, aby żółknące i pokładające się liście zostały zasłonięte przez pędy roślin rozwijających się później.

>>>Przeczytaj też: Jak sadzić i pielęgnować rośliny cebulowe kwitnące wiosną

Jakie wybrać gatunki kwiatów cebulowych?

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną można sadzić pojedynczo – wtedy najlepiej oglądać je z bliska, – albo w dużych skupinach, w których niskie tworzą barwne kobierce, wysokie – falujące łany. Ale można też wykorzystywać je w kompozycjach z różnymi elementami dekoracji ogrodowych: z kamieniami, rzeźbami ogrodowymi, w podwyższonych rabatach, na tle elewacji budynku. Zanim stopnieje śnieg, pojawią się pierwsze przebiśniegi, śnieżyce, śnieżniki, ranniki. Po nich wczesne tulipany botaniczne, krokusy, narcyzy i hiacynty, a dalej przyjdzie czas kwitnienia szafirków, szachownic, psizębów i tulipanów (odmian jest tyle, że trudno zdecydować, które są najpiękniejsze), a także mało u nas znanych ifejonów, kamasji, obrazków, śniedków i czosnków ozdobnych.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com, Andrzej Szandomirski, Monika Latkowska
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Pastele - raz jeszcze
Pastele - raz jeszcze

Najchętniej wybieranym kolorem Par Młodych są pastele. Pastele można komponować w kilku wersjach: ...

Przeczytaj też:
Kwiecień w ogrodzie: poziomki. Jak sadzić poziomki
Kwiecień w ogrodzie: poziomki. Jak sadzić poziomki

Poziomki to rośliny o małych wymaganiach. Kwiecień w ogrodzie to dobrym czas ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia