Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Wiosna w ogrodzie > Jakie powojniki kwitną wiosną. Powojniki botaniczne i wielkokwiatowe
Wiosna w ogrodzie

Jakie powojniki kwitną wiosną. Powojniki botaniczne i wielkokwiatowe

Powojnik botaniczny, odmiana 'Willi'

Powojniki to pnącza o ozdobnych kwiatach, które kwitną w różnych terminach. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczynają kwitnienie powojniki botaniczne, a dwa–trzy tygodnie później – wcześnie kwitnące powojniki wielokwiatowe.

Powojniki to pnącza znakomicie nadające się zarówno do dużych ogrodów, jak i do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Można je prowadzić przy ogrodzeniach, ścianach budynków lub konstrukcjach ogrodowych, takich jak altany, pergole, trejaże, kraty, a nawet przy zwykłych tyczkach.
Wiele odmian powojników, zwłaszcza botanicznych, doskonale sprawdza się w roli roślin okrywowych – sadzone bez podpór, płożąc się, pokrywają ziemię tworząc kwieciste kobierce, zatrzymują wilgoć w glebie i zapobiegają wzrostowi chwastów.

Powojniki botaniczne

To mało wymagające rośliny, powstałe w wyniku krzyżowania powojników naturalnie rosnących w przyrodzie. Mają drobniejsze kwiaty od innych powojników, ale ich liczba rekompensuje mniejsze rozmiary. Najpopularniejsze z nich to powojnik alpejski i powojnik górski. Ich zaletą jest również wczesny termin kwitnienia, którego początek przypada na przełom kwietnia i maja, czyli 2–4 tygodnie wcześniej niż pierwsze powojniki wielkokwiatowe.

Powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące

Mają pędy dorastające do 4 m długości. Rozpoczynają kwitnienie nieco później niż powojniki botaniczne – w maju lub na początku czerwca. Duże (ich średnica dochodzi nawet do 30 cm) i niezwykle efektowne kwiaty są pojedyncze, mogą być białe, łososiowe, czerwone, niebieskie, ciemnofioletowe. Dekoracyjne są nie tylko kwiaty, ale także puszyste owocostany zdobiące rośliny późnym latem i jesienią.
Większość powojników tej grupy preferuje stanowiska słoneczne, ale nie nagrzewające się. Najlepiej rozwijają się, gdy podstawa rośliny jest zacieniona, natomiast górna część nasłoneczniona. Niektóre odmiany o jasnych kwiatach czują się równie dobrze w półcieniu. Do prawidłowego rozwoju wymagają gleb żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze przepuszczalnych, o pH 6–7. Nie wolno dopuścić do przesuszenia ziemi wokół roślin, najlepiej wyłożyć ją korą, która będzie utrzymywała wilgoć. Podlewać powojniki należy w miarę potrzeby, raczej rzadziej i dużymi porcjami. W drugim i następnych latach po posadzeniu należy rośliny nawozić, najlepiej nawozami o spowolnionym działaniu. Aby zabezpieczyć powojniki przed mroźnymi zimami, należy przed zimą podstawę rośliny obłożyć ziemią, korą lub uschłymi liśćmi. Powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące tnie się słabo, wczesną wiosną wycina się uschnięte lub uszkodzone pędy oraz usuwa się wszystkie zeschłe liście.

Ciekawe odmiany powojników wielkokwiatowych wcześnie kwitnących:

  • ‘Andromeda’ – kwiaty kremowe, przez środek przechodzi różowa pręga
  • ‘Blue Light’ – kwiaty jasnoniebieskie, pełne
  • ‘Daniel Deronda’ – kwiaty granatowe, półpełne
  • ‘Barbara Dibley’ – kwiaty ciemnoczerwone, na brzegach różowe
  • ‘Fryderyk Chopin’ – kwiaty jasnoniebieskie, pojedyncze
  • ‘Fujimusume’ – kwiaty niebieskie, pojedyncze
  • ‘Hakuookan’ – kwiaty ciemnofioletowe, pojedyncze
  • ‘Nelly Moser’ – kwiaty jasnoróżowe z pręgami różowymi, pojedyncze
  • ‘Sylvia Denny’ – kwiaty białe, półpełne
  • ‘Vyvyan Pennell’ – kwiaty fioletowo-niebiesko-purpurowe, półpełne i pełne

Kupujemy powojniki

Najlepiej kupować je w dobrych centrach ogrodniczych lub szkółkach – daje to gwarancję, że zakupione rośliny są zdrowe. Wybieramy egzemplarze uprawiane w pojemnikach. z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, rozkrzewione (u podstawy powinny mieć 2–3 pędy), podwiązane do podpór (zmniejsza to ryzyko połamania pędów), oznakowane etykietą z nazwą gatunku bądź odmiany oraz informacją o pielęgnacji.

Uwaga! Powojniki są roślinami trującymi. Trujący jest sok, liście kwiaty i owoce.

Autor tekstu: Opracowanie na podstawie materiałów Plant Publicity Holland
Autor zdjęć: Plant Publicity Holland
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Już Wielkanoc!
Już Wielkanoc!

Jak co roku na Wielkanoc zasiałam rzeżuchę i kupiłam doniczkowe narcyzy. Mam też brzozowe gałązki z...

Przeczytaj też:
Maj w ogrodzie: bzy lilaki kwitną w maju. ZDJĘCIA kwitnących bzów
Maj w ogrodzie: bzy lilaki kwitną w maju. ZDJĘCIA kwitnących bzów

Maj to miesiąc, w którym kwitną bzy lilaki. Kwiaty tych ozdobnych krzewów ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia