Późne lato i wczesna jesień w fenologii

2012-08-28 17:01

Zgodnie z fenologią ogród powinien być jak najbliższy naturze. Późne lato -  pora roku wyznaczana przez fenologów - zaczyna się żniwami. To czas dojrzewania owoców wielu roślin.

Późne lato to czas dojrzewania owoców, na przykład bzu czarnego, jarzębiny, głogów, cisu, brzóz. Zaczynają kwitnąć wrzosy, rozchodniki, w lesie pojawiają się grzyby. Przyroda cichnie, prawie nie słychać już śpiewu ptaków. Odlatują bociany, jaskółki mają swoje sejmy, nagle jednego dnia gromadnie znikają z naszego nieba jerzyki. Odbywają się gody saren, żubrów i łosi. W sierpniu wylęgają się padalce, a zaskrońce dopiero składają jaja, wyklują się za miesiąc. Przezimują w dziuplach drzew i norach w ziemi.
Wczesną jesień wyznacza dojrzewanie kasztanów i babie lato (długie nici małych pajączków wędrujące po świecie, unoszone przez wiatr). Zwierzęta objadają się, żeby utworzyć zapasy tłuszczu na zimę (gryzonie zapasy też gromadzą). Ich przysmaki to owoce nie tylko krzewów ozdobnych, np. róży, berberysu, irgi, ale także drzew, np. dębów, buków, klonów, jaworów, lip, leszczyn. W przyrodzie dominuje płowy i rdzawy kolor – ten drugi za sprawą przebarwiających się liści drzew i krzewów. Niewielkimi kluczami odlatują żurawie. Na leśnych polanach odbywa się rykowisko jeleni i bukowisko łosi.

Ogród też dla ptaków, jeży i jaszczurek

Jeśli zaprosimy do ogrodu ptaki, znajdziemy w nich naturalnych sprzymierzeńców naszych działań. Ich pożywienie stanowią pędy, nektar, owoce i nasiona roślin oraz małe zwierzęta (w tym owady). Utarło się nazywanie dzięcioła lekarzem drzew. Ale tę funkcję pełni znacznie więcej ptaków w odniesieniu do całego ekosystemu. W Polsce występuje około 350 gatunków ptaków, z czego prawie 300 to owadożerne. Średnio jeden ptak zjada w okresie wegetacyjnym (kwiecień-październik) 150 tysięcy owadów!
Drugi składnik ptasiego pożywienia to nasiona (także chwastów). Na przykład szczygły żywią się głównie nasionami ostu i łopianu (ale w ich menu naliczono aż 152 gatunki roślin). Ponadto wiosną i latem – owadami, m.in. mszycami, drobnymi chrząszczami i gąsienicami owadów. Ogród złożony tylko z iglaków i wystrzyżonego trawnika jest obcy dla ptaków. Zostawmy więc gdzieniegdzie kępę chwastów, uschniętych wysokich bylin czy traw, posadźmy drzewa i krzewy rodzące owoce, stwórzmy liściasty żywopłot, w którym ptaki uwiją gniazda.
Bardzo pożytecznymi zwierzętami są jeże, żaby i jaszczurki, które zjadają ogromne ilości owadów, robaków, ślimaków i drobnych gryzoni. Ogrodzenie w postaci muru lub z bardzo wysoką podmurówką jest dla nich przeszkodą nie do przebycia. Oczko wodne nie stanie się wylęgarnią komarów, jeśli znajdą tam dla siebie miejsce ważki, jętki, pływaki i pająki wodne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.