System automatycznego nawadniania w ogrodzie

2016-04-26 14:39

System automatycznego nawadniania zyskuje z roku na rok coraz większą popularność. To oszczędność energii, czasu i wody zuzytej do podlewania ogrodu. Jakie elementy wchodzą w skład instalacji nawadniającej?

Podlewanie wężem to dla wielu osób relaksujące zajęcie, jednak nawet ci, którzy lubią podlewać, czasami chcą wyjechać i nie zawsze mogą prosić kogoś o opiekę nad ogrodem. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest system automatycznego nawadniania. Bez wahania sięgają po niego także ci, którzy podlewania nie znoszą, oraz właściciele rozległych posesji, którzy nie mogliby tego zrobić z braku czasu.

System automatycznego nawadniania - korzyści i działanie

Korzyści z automatycznego nawadniania to oszczędność naszej energii i czasu, zmniejszenie zużycia wody (o 20-50 proc.) i gwarancja optymalnego wykorzystywania jej przez rośliny – z powodu ich systematycznego nawadniania oraz dopasowania ilości wody do potrzeb konkretnych gatunków. Dzięki temu są one mocniejsze i mniej narażone na ataki chorób (szczególnie grzybowych) i szkodników. Kiedy systemem zarządza automatyczny sterownik, nie trzeba pamiętać o podlewaniu – uruchomi się ono samoczynnie. O instalacji systemu automatycznego podlewania ogrodu możemy pomyśleć już przed założeniem ogrodu. Dysponując jego projektem z informacją o konkretnych nasadzeniach, znając wydajność i ciśnienie pompy lub wody w wodociągu (zależy, skąd zamierzamy czerpać wodę), a także mając wiedzę o rodzaju i przepuszczalności podłoża, ustala się rozmieszczenie zraszaczy, liczbę niezależnych linii nawadniających, a także średnicę i długość rur. Warto pamiętać, że urządzenia nawadniające należy tak zamontować, by odległości między nimi były nieco mniejsze niż ich zasięgi zraszania (zraszane powierzchnie powinny trochę na siebie zachodzić).

Instalacja automatycznego nawadniania - co wchodzi w skład systemu

Instalacja nawadniająca to dość kosztowna inwestycja, można jednak zacząć od wersji podstawowej i stopniowo ją rozbudowywać, w miarę zagospodarowywania ogrodu.

Automatyczne nawadnianie
Autor: GARDENA Korzyści z automatycznego nawadniania to oszczędność naszej energii i czasu, zmniejszenie zużycia wody

W skład automatycznej instalacji nawadniającej wchodzą:

  • Studzienka rozdzielcza to plastikowa skrzynka, z której rozchodzą się po ogrodzie poszczególne sekcje nawadniania. Każdą sekcję podłącza się do rozdzielacza elektrozaworem, który będzie się otwierał lub zamykał pod wpływem impulsu elektrycznego wysyłanego ze sterownika – dlatego do studzienki doprowadza się przewód elektryczny. Jedna sekcja powinna obsługiwać rośliny o podobnych wymaganiach wodnych.
  • Linie nawadniające to elastyczne rury polietylenowe w ciemnym kolorze – by nie rozwijały się w nich glony. Zakopuje się je na głębokości 30-40 cm. Na jednej linii nawadniającej montuje się tylko jeden rodzaj końcówek do nawadniania – zraszacze wynurzalne, naziemne, mikrozraszacze albo linię kroplującą.
  • Zraszacze naziemne są przeznaczone do nawadniania małych powierzchni (np. rabat kwiatowych).
  • Zraszacze wynurzalne – ich głowice wysuwają się na powierzchnię tylko podczas podlewania, pod wpływem ciśnienia wody. Mogą mieć dysze stałe lub obrotowe o różnych promieniach zraszania oraz zmiennych trajektoriach lotu wody. Stosuje się je głównie do podlewania trawników.
  • Mikrozraszacze montuje się do rur rozłożonych między roślinami. Są przeznaczone do nawadniania niewielkiego fragmentu rabaty, np. z roślinami wymagającymi większej ilości wody niż pozostałe.
  • Kroplowniki działają podobnie jak mikrozraszacze. Różnią się dozowaniem wody – nie jest ona rozpryskiwana, ale dostarczana do każdej rośliny, gdzie wypływa kropla po kropli.
  • Linie kroplujące to rury z wmontowanymi wewnątrz kroplownikami co 30 cm. Można je zakopać w podłożu lub rozłożyć na ziemi. Służą do podlewania żywopłotów oraz rabat kwiatowych i trawnika.
  • Sterownik jest zaprogramowany odpowiednio dla każdej grupy roślin. Włącza podlewanie o żądanej porze dnia (sugerowana to 4.00-5.00 rano, ze względu na wyższe ciśnienie wody w instalacji oraz zmniejszone parowanie wody z gleby, co pozwala roślinom efektywnie wykorzystać każdą kroplę). Po odpowiednio długim podlewaniu – optymalnym dla każdego rodzaju roślin – pod wpływem impulsu ze sterownika (bez obsługi człowieka) elektrozawory odłączają dopływ wody do końcówek do nawadniania.
  • Czujnik deszczu, połączony ze sterownikiem, reaguje na odpowiednio obfity opad atmosferyczny. Umieszczona w nim substancja higroskopijna pochłania wodę deszczową i w zależności od jej ilości skraca się lub wydłuża czas rozłączenia systemu. Gdy pada deszcz, program, według którego podlewanie było realizowane, zostaje wstrzymany i wznawia się, gdy czujnik wyschnie.
  • Czujnik wilgotności podłoża – dostosowuje nawadnianie do stanu gleby. Włącza system, gdy jej wilgotność spada poniżej zaplanowanej wartości.

Zobacz wideo: Podlewanie ogrodu - automatyczny system nawadniania

Podlewanie ogrodu - automatyczny system nawadniania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają