Pielęgnacja ogrodu na początku lata: podlewanie i odchwaszczanie

2013-06-17 16:30

Lato w ogrodzie to przede wszystkim czas odpoczynku. Ale aby rośliny w ogrodzie cieszyły nas swoim pięknem w następnych miesiącach, należy stale o nie dbać. Podpowiadamy jak prawidłowo podlewać i odchwaszczać ogród na początku lata.

Prace pielęgnacyjne na początku lata: podlewanie

W letnim ogrodzie nie możemy zaniedbywać podlewania. Rośliny należy jednak podlewać umiejętnie. Przede wszystkim pamiętajmy, że najlepszą porą na podlewanie są godziny poranne albo popołudniowe. Nie podlewajmy w południe, gdy słońce silnie operuje, a woda szybko paruje – wtedy nawadniania jest najmniej efektywne.
Rośliny należy podlewać obficie, aby ziemia została nasycona wodą wystarczająco głęboko – wtedy korzenie będą mogły w pełni pobierać wodę.
Temperatura wody do podlewania powinna być zbliżona do temperatury otoczenia. Najlepiej podlewać ogród wodą ze zbiorników na deszczówkę, a jeśli używamy wody z wodociągu – dobrze ją wcześniej nieco ogrzać (w zbiorniku).
Jak dużo wody zużywać do podlewania zależy od zapotrzebowania poszczególnych roślin. Te, które z powodzeniem wytrzymują suszę, można podlewać mniejszą ilością wody, natomiast te, które mają większe zapotrzebowanie na wodę – podlewamy obficie.

Prace pielęgnacyjne na początku lata: odchwaszczanie i spulchnianie

Usuwanie chwastów latem jest konieczne, aby rośliny ozdobne prawidłowo rosły. Chwasty bowiem konkurują z roślinami uprawnymi o wodę i składniki pokarmowe znajdujące się w glebie. Odchwaszczać ogród należy systematycznie, starannie usuwając wszystkie niepożądane rośliny.
Przy okazji pielenia warto spulchnić wierzchnią warstwę ziemi – dzięki temu ograniczymy wyparowywanie wody z gleby (przerwane zostaną kapilary, którymi woda podsiąka ku powierzchni gleby).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają