Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Lato w ogrodzie > Lipiec w ogrodzie: jak dbać o rośliny owocowe i warzywa
Lato w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie: jak dbać o rośliny owocowe i warzywa

Lipiec w ogrodzie to czas dojrzewania i zbioru owoców i warzyw wielu gatunków. Ale nie można zapominać o pielęgnacji drzew i krzewów owocowych i grządek warzywnych. Podpowiadamy jak dbać o rośliny owocowe i warzywa w lipcu.

Lipiec w ogrodzie: drzewa i krzewy owocowe

Krzewy i drzewa mają w tym okresie duże zapotrzebowanie na wodę, dodatkowo w tym miesiącu zazwyczaj panują wysokie temperatury. Dlatego nie zapominajmy o ich podlewaniu. Gałęzie, które uginają się pod ciężarem owoców, należy zabezpieczyć przed złamaniem podpierając drewnianymi tyczkami lub podwiązując do grubszych konarów. Sprawdzamy, pod jakim kątem rosną pędy na młodych drzewkach – jeśli rosną zbyt pionowo do góry, delikatnie odginamy do poziomu, na przykład odginając przy pomocy sznurka.
Rozpoczęte w czerwcu przerzedzanie zawiązków późnych odmian jabłoni należy w tym miesiącu zakończyć. Pozostawiamy zawiązki co 15–20 cm, najlepiej wykształcone, bez objawów uszkodzeń przez szkodniki i choroby. Zawiązki usuwamy odrywając je palcami lub przy pomocy sekatora.
Po zakończonych zbiorach truskawek należy uporządkować grządki. Przycinamy liście i wygrabiamy je wraz ze ściółką, którą wyłożone były międzyrzędzia; usuwamy chwasty, rozłogi oraz zasilamy rośliny nawozami i spulchniamy glebę. Przycinając liście uważajmy, aby nie uszkodzić środkowej części rośliny (tzw. serca), z którego wyrosną nowe liście.
Pod koniec lipca, po zbiorach malin, wycinamy stare, zasychające pędy, natomiast pozostawione pędy tegoroczne przywiązujemy do podpór, aby podczas silnych wiatrów nie wyłamywały się.

Lipiec w ogrodzie: warzywa

Cały lipiec grządki z warzywami należy systematycznie odchwaszczać i wzruszać glebę w międzyrzędziach. Jeśli panuje susza, konieczne jest podlewanie.
W tym miesiącu zbieramy m.in. groch zielony, fasolę szparagową, wczesne i średnio wczesne kapusty, ogórki, cukinie, kabaczki, bób, sałaty, buraki, pietruszkę, marchew.
Z roślin pomidora usuwamy wszystkie zbędne boczne pędy wyrastające z kątów liści. Pod koniec miesiąca należy pomidory ogłowić (usunąć wierzchołek wzrostu), aby ograniczyć ich wzrost.
Na początku lipca można jeszcze siać fasolę szparagową i marchew oraz sałaty (masłową, kruchą i listkową) na zbiór jesienią. Po zebraniu wczesnych warzyw można posądzić rozsadę średnio wczesnych pomidorów.
W połowie lipca dojrzewa cebula uprawiana z dymki, wykopujemy ją, gdy szczypior całkowicie się załamał i zasechł. Zbieramy czosnek, który sadziliśmy ubiegłej jesieni. Czosnek wykopuje się widłami zanim szczypior całkowicie zaschnie, ponieważ wtedy cebula przy wyrywaniu rozpada się na pojedyncze ząbki.
Cały lipiec można dosiewać koper, rzeżuchę i rukolę.

Autor zdjęć: photos.com, www.thinkstockphotos.com
Opracowanie: redakcja Wymarzonyogrod.pl
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Wycieczka po Mazurach
Wycieczka po Mazurach

Będąc przejazdem na Mazurach natknęłam sie na te piekne widoki.. Nie miałam czasu zbadać czym...

Przeczytaj też:
Jakie rośliny kwitną i owocują w lipcu w ogrodzie
Jakie rośliny kwitną i owocują w lipcu w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie to pełnia lata. W lipcu w ogrodzie kwitną już ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia