Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Lato w ogrodzie > Lipiec w ogrodzie: jak dbać o rośliny owocowe i warzywa
Lato w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie: jak dbać o rośliny owocowe i warzywa

Lipiec w ogrodzie to czas dojrzewania i zbioru owoców i warzyw wielu gatunków. Ale nie mozna zapominac o pielęgnacji drzew i krzewów owocowych i grządek warzywnych. Podpowiadamy jak dbać o rośliny owocowe i warzywa w lipcu.

Lipiec w ogrodzie: drzewa i krzewy owocowe

Krzewy i drzewa mają w tym okresie duże zapotrzebowanie na wodę, dodatkowo w tym miesiącu zazwyczaj panują wysokie temperatury. Dlatego nie zapominajmy o ich podlewaniu. Gałęzie, które uginają się pod ciężarem owoców, należy zabezpieczyć przed złamaniem podpierając drewnianymi tyczkami lub podwiązując do grubszych konarów. Sprawdzamy, pod jakim kątem rosną pędy na młodych drzewkach – jeśli rosną zbyt pionowo do góry, delikatnie odginamy do poziomu, na przykład odginając przy pomocy sznurka.
Rozpoczęte w czerwcu przerzedzanie zawiązków późnych odmian jabłoni należy w tym miesiącu zakończyć. Pozostawiamy zawiązki co 15–20 cm, najlepiej wykształcone, bez objawów uszkodzeń przez szkodniki i choroby. Zawiązki usuwamy odrywając je palcami lub przy pomocy sekatora.
Po zakończonych zbiorach truskawek należy uporządkować grządki. Przycinamy liście i wygrabiamy je wraz ze ściółką, którą wyłożone były międzyrzędzia; usuwamy chwasty, rozłogi oraz zasilamy rośliny nawozami i spulchniamy glebę. Przycinając liście uważajmy, aby nie uszkodzić środkowej części rośliny (tzw. serca), z którego wyrosną nowe liście.
Pod koniec lipca, po zbiorach malin, wycinamy stare, zasychające pędy, natomiast pozostawione pędy tegoroczne przywiązujemy do podpór, aby podczas silnych wiatrów nie wyłamywały się.

Lipiec w ogrodzie: warzywa

Cały lipiec grządki z warzywami należy systematycznie odchwaszczać i wzruszać glebę w międzyrzędziach. Jeśli panuje susza, konieczne jest podlewanie.
W tym miesiącu zbieramy m.in. groch zielony, fasolę szparagową, wczesne i średnio wczesne kapusty, ogórki, cukinie, kabaczki, bób, sałaty, buraki, pietruszkę, marchew.
Z roślin pomidora usuwamy wszystkie zbędne boczne pędy wyrastające z kątów liści. Pod koniec miesiąca należy pomidory ogłowić (usunąć wierzchołek wzrostu), aby ograniczyć ich wzrost.
Na początku lipca można jeszcze siać fasolę szparagową i marchew oraz sałaty (masłową, kruchą i listkową) na zbiór jesienią. Po zebraniu wczesnych warzyw można posądzić rozsadę średnio wczesnych pomidorów.
W połowie lipca dojrzewa cebula uprawiana z dymki, wykopujemy ją, gdy szczypior całkowicie się załamał i zasechł. Zbieramy czosnek, który sadziliśmy ubiegłej jesieni. Czosnek wykopuje się widłami zanim szczypior całkowicie zaschnie, ponieważ wtedy cebula przy wyrywaniu rozpada się na pojedyncze ząbki.
Cały lipiec można dosiewać koper, rzeżuchę i rukolę.

Warto wiedzieć

Czym jest NutriActiv® i co daje właścicielom ogrodów?

Czym jest NutriActiv® i co daje właścicielom ogrodów?

NutriActiv® to naturalny dodatek do nawozów Florendi, zawierający naturalne substancje biostymulujące pochodzące z alg morskich. Nieprzypadkowo Florendi postawiło na algi, żyją w jednym z ciągle jeszcze najczystszych naturalnych środowisk. To organizmy o niezwykłych właściwościach i wynikających z tego możliwościach. Od milionów lat żyją w jednych z najbardziej ekstremalnych warunków i doskonale dają sobie radę. Co to oznacza dla roślin? Same korzyści! To więcej dorodnych kwiatów w ogrodzie - ze względu na bardziej obfite kwitnienie. To ładniejszy i bardziej dorodny trawnik (lepsze przyjmowanie się trawnika, jego większa odporność na udeptywanie, lepsze przezimowanie), obfite plony owoców i warzyw. Podsumowując, NutriActiv® daje piękne kwiaty, dorodne owoce, obfite zbiory, a wszystko w bezpieczny i zdrowy sposób dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Powodzenia w uprawie i pielęgnacji trawników życzy Michał Piskuła - ekspert Florendi

Autor zdjęć: photos.com, materiały prasowe
Opracowanie: redakcja Wymarzonyogrod.pl
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Teoria krajobrazu. Typy i zróżnicowanie krajobrazu w Polsce.

Krajobraz to niezwykle szerokie pojęcie, charakteryzowane i różnicowane na wiele...

Przeczytaj też:
Czerwiec w ogrodzie: podlewanie roślin latem
Czerwiec w ogrodzie: podlewanie roślin latem

Podlewanie roślin w czerwcu zależy od wilgotności podłoża oraz od gatunków roślin. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia