Fenologia lato. Fenologiczne pory roku

2013-07-01 17:21

Fenologia to nie tylko opisywanie i wyznaczanie pór roku, to także badanie określonych (precyzyjnie) zależności w świecie przyrody. Co to są fenologiczne pory roku? Fenologia znaczenie, rośliny. Fenologia dzieli lato na trzy okresy: wczesne, pełnię i późne. Na czerwiec i lipiec przypadają mniej więcej dwa pierwsze.

Co to są fenologiczne pory roku? Fenologia: znaczenie, rośliny, lato - poradnik. Jaki jest związek między zmianami w rozwoju roślin i zwierząt, a zmianami klimatycznymi zachodzącymi na danym obszarze? Tym właśnie zajmuje się fenologia. Zastosowanie fenologii jest bardzo szerokie. Fenologia znaczenie: określenie terminów pylenia roślin w poszczególnych rejonach Polski, opracowywane co roku przez alergologów, to rodzaj kalendarza fenologicznego. Również biodynamika posługuje się tym narzędziem, ponieważ jej podstawą jest związek między porami roku księżycowego a rozwojem roślin.

Fenologiczne pory roku

Początek wczesnego lata wyznacza kwitnięcie czarnego bzu. Wkrótce dołączają do niego robinia akacjowa, jaśminowiec wonny, śnieguliczka biała, dziurawiec zwyczajny. Wokół drzew i krzewów krążą roje chrabąszczy. Na leśnych polanach dojrzewają poziomki. Wylęgają się orliki krzykliwe, myszołowy i cietrzewie. Zieleń wczesnego lata jest jeszcze soczysta, intensywna.

Fenologia lato: rośliny

W fenologii początek pełni lata wskazuje kwitnięcie lipy drobnolistnej. Dojrzewa żyto ozime oraz owoce malin, bzu czarnego, jarzębiny. Na łąkach i ugorach roi się od koników polnych, wieczorami koncertują świerszcze. Po deszczu w runie leśnym pokazują się pierwsze grzyby. Zieleń pełnego lata zaczyna lekko żółknąć.

Najprostszą obserwacją fenologiczną są przysłowia ludowe, np. „Czerwiec słońcem szafuje, robak świerki drukuje”, „Upały lipcowe wróżą mrozy styczniowe”. Współczesna nauka przyjrzała się im bliżej. Okazało się, że prawie połowę z nich potwierdziły badania naukowe.

Fenologia znaczenie

Prostą obserwacją fenologiczną jest stwierdzenie związku między pogodą a występowaniem pewnych szkodników roślin. Przędziorki lubią upał i suszę. Rozwój jednego pokolenia trwa około dziesięciu dni, więc w letnie upały rozmnażają się na potęgę. Mszyce zaś doskonale rozwijają się przy pogodzie ciepłej i wilgotnej, wydzielają przy tym słodką spadź, którą z kolei żywią się mrówki.

Przemiany w świecie przyrody, np. owadów i roślin, wymagają określonej temperatury i wilgotności powietrza. Mszyce na kalinie zaczynają wylęgać się z jaj, dokładnie gdy zaczynają rozwijać się jej liście. Szrotówek kasztanowcowiaczek wylatuje, gdy kasztanowiec biały rozpoczyna kwitnienie, a nasionnica trześniówka (jej larwy powodują robaczywienie czereśni) wylatuje, gdy kwitną robinie (akacje). Samice ochojników zaczynają składać jaja na modrzewiach, kiedy kwitną derenie. Jeśli nauczymy się obserwować takie zależności, będziemy mogli przewidywać niekorzystne zjawiska w naszym ogrodzie i im zapobiegać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.