Czerwiec w ogrodzie - co się robi w ogrodzie w czerwcu? Jakie rośliny sadzić i co siać w czerwcu?

2023-05-29 8:39

Czerwiec w ogrodzie to czas na siew niektórych roślin ozdobnych: bylin, roślin dwuletnich i roślin jednorocznych. Jakie rośliny siejemy, a jakie sadzimy w czerwcu? Jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać w czerwcu? Co siać w czerwcu?

Spis treści

  1. Co można siać w czerwcu w ogrodzie?
  2. Jakie rośliny można sadzić w czerwcu?
  3. Czerwiec w ogrodzie - ważne prace
  4. Jak zadbać o staw w czerwcu?
  5. Pielęgnacja trawnika w czerwcu
  6. Co robimy w czerwcu na kompostowniku?
  7. W czerwcu siejemy nawozy zielone

Czerwiec w ogrodzie to czas na wysiew do gruntu nasiona wielu roślin dwuletnich. Nasiona przed wysiewem – niezależnie od terminu siewu i gatunku rośliny – warto namoczyć przed 30-45 minut w wywarze z rumianku (lub nawet w wodzie). Takie traktowanie zwiększy i przyśpieszy kiełkowanie. Podłoże do wysiewu nasion powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne. Optymalne stanowisko powinno być lekko zacienione, osłonięte od wiatru.

Co można siać w czerwcu w ogrodzie?

W czerwcu pikujemy wysiane w maju kwiaty letnie, które już wzeszły. W czerwcu wysiewamy na rozsadnik byliny: orliki, dzwonek karpacki, rogownice, sasanki, goździki pierzaste, mydlnice, smagliczki, ubiorki.

W czerwcu na rozsadnik lub do skrzynek wysiewamy także rośliny dwuletnie: stokrotki, bratki, niezapominajki, goździk brodaty. Warto siać je w oddzielnych poletkach lub w pojemnikach. Wiele z nich na miejsce stałe wysadza się dopiero jesienią.

Do popularnych gatunków dwuletnich wysiewanych w czerwcu do gruntu należą:

  • Malwa różowa – to jedna z najpiękniejszych roślin na wysokie rabaty. Sprawdza się również jako dekoracja ścian, ogrodzeń i murów. Dość efektywnie kiełkuje. Na miejsce stałe można ją przenieść, gdy wytworzy 3-4liście.
  • Naparstnica purpurowa – piękna, wysoka i „groźna” roślina może być wysiewana do rozsadnika już od końca maja. Sadzonki natomiast wysadza się na miejsce stałe od września do października.
  • Niezapominajki – to znane samosiewki, jednak lepiej je „zorganizować” i sadzić samemu. Rośliny można siać przez cały czerwiec, na miejsce stałe wysadza się od sierpnia do września. Najlepiej wybrać stanowiska półcieniste lub zacienione.
  • Bratki – można je wysiewać przez większą część roku. Te siane w czerwcu, na rabaty wysadza się od września.
  • Goździki – kilka tygodni po siewie warto je przepikować. Na miejsce stałe można wysadzać jesienią lub wiosną kolejnego roku.
  • Dzwonek ogrodowy – można wysiewać go do rozsadnika do lipca lub od razu na miejsce stałe (źle znosi przesadzanie). W drugim przypadku młode rośliny zaleca się regularnie pikować.
  • Mak syberyjski – podobnie jak dzwonki nie lubi przesadzania. Warto siać go wprost do gruntu od maja do czerwca.
  • Lak pospolity – nasiona wysiewa się do rozsadnika od maja do czerwca. Na miejsce stałe przesadza się we wrześniu lub październiku.

Rośliny po siewie powinny być regularnie nawadnianie i odchwaszczane. To ważne, szczególnie w okresie suszy. Młodych roślin nie zaleca się nawozić (w pierwszych tygodniach). Istotne jest także regularne pikowanie.

Na rozsadnik lub na miejsce stałe w czerwcu siejemy łubiny i rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, prawoślazy (malwy). Na miejsce stałe siejemy w czerwcu rośliny jednoroczne, które zdążą jeszcze zakwitnąć przed jesienią: groszek pachnący, nagietki, łubin żółty, rezedę. Należy pamiętać, aby nie przesuszyć kiełkujących roślin.

Jakie rośliny można sadzić w czerwcu?

W czerwcu sadzimy w ogrodzie drzewa i krzewy, ale tylko te rosnące w pojemnikach.

Na początku czerwca sadzimy także do gruntu rozsadę arbuza, melona, papryki i oberżyny.

Czerwiec w ogrodzie to czas na rozsadzanie zbyt gęsto rosnących roślin przy oczku wodnym: roślin strefy przybrzeżnej oraz roślin zanurzonych i pływających w wodzie. Trzeba uważać, aby podczas dzielenia i czyszczenia wydobyte z wody rośliny nie wyschły.

W czerwcu rozmnażamy także przez podział byliny, które zakończyły już kwitnienie (np. pierwiosnki, zawciąg nadmorski, języczkę, barwinek) oraz rozchodniki (oprócz rozchodnika okazałego), skalnice i rojniki; przez sadzonki korzeniowe – mak wschodni i mak przykwiatkowy (po kwitnieniu).

Przeczytaj też:

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na skalniaku?

Odchwaszczanie
Autor: photos.com Usuwanie chwastów z rabat i grządek to obowiązkowy zabieg przez cały sezon, także w czerwcu

Czerwiec w ogrodzie - ważne prace

W czerwcu należy wykopać cebule tulipanów, które już przekwitły, a ich liście zaczęły żółknąć. Jeśli pozostawimy je w ziemi, to w kolejnych latach mogą wyrastać z nich rośliny coraz drobniejsze, bardziej podatne na choroby i słabiej kwitnące. Po wykopaniu cebule pozostawiamy na dwa tygodnie do przeschnięcia, sortujemy, usuwamy chore i przechowujemy w przewiewnym, suchym pomieszczeniu, w temperaturze 17–20 st.C. Od połowy czerwca wykopujemy: przebiśniegi, ranniki i tulipany botaniczne; od drugiej dekady czerwca wykopujemy: cebulice, ifejony, kokorycze, kosaćce żyłkowane, krokusy, narcyzy, psizęby liliowate, śnieżyce, śnieżniki, śnieżyczki; pod koniec czerwca: hiacynty, obrazki, puszkinie, szachownice, szafirki, śniedki, zimowity; wiosenne czosnki, iksjolirion. Ostatnie cztery grupy roślin możemy wykopywać co 3–4 lata, gdy nadmiernie się zagęszczą.

W czerwcu w ogrodzie obrywamy przekwitnięte kwiatostany azalii i różaneczników – dzięki temu przedłuża się okres kwitnienia i jest ono obfitsze w następnym roku. Przekwitłe kwiaty hamują rozwój kolejnych pączków na pędach, a zasychając lub gnijąc nie tylko nie upiększają roślin, ale mogą stanowić źródło chorób. Po przekwitnięciu krzewy zasilamy i uzupełniamy pod nimi warstwę ściółki, na przykład z kory sosnowej, trocin, skoszonej trawy

W czerwcu w ogrodzie wycinamy: pędy pożółkłe, z przekwitłymi kwiatami oraz suche części roślin. Systematycznie usuwamy chwasty.

Byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem (takie jak: chaber górski, dzwonki, ostróżka ogrodowa, kocimiętka, łubin, bodziszki, jeżówka, szałwia omszona) należy mocno przyciąć po przekwitnięciu. Pobudza to rośliny do wzrostu i powoduje powtórne kwitnienie pod koniec lata lub jesienią. Po przycięciu podlewamy obficie i nawozimy; pojawiające się odrosty podkładek.

W czerwcu w ogrodzie przycinamy żywopłoty liściaste (pod koniec miesiąca), ale tylko wtedy, gdy gnieżdżące się w nich młode ptaki opuściły już gniazda. Po przekwitnięciu przycinamy też krzewy kwitnące wiosną: wczesne tawuły, krzewuszkę i pigwowiec; pędy różom powtarzającym kwitnienie z przekwitłymi już kwiatami (dwie pary liści poniżej kwiatu). Pobudzi je to do ponownego kwitnienia. Z pędów róż przeznaczonych na kwiat cięty usuwamy boczne pędy kwiatowe.

W czerwcu w ogrodzie odchwaszczamy podłoże wokół wokół krzewów róż i innych roślin ozdobnych rosnących na rabatach; grządki z warzywami. Nie zapominamy też o spulchnianiu gleby, nawożeniu pogłównym (najlepiej używać do tego celu kompostu), zabiegach ochronnych.

Jak zadbać o staw w czerwcu?

Zielona woda w stawie to znak, że glony zbyt silnie się namnożyły. Trzeba je regularnie usuwać – na przykład wyławiając siatką. Latem woda w stawie silnie paruje – koniecznie trzeba ją uzupełnić, gdy poziom widocznie się obniży. Podczas gorących dni warto napowietrzać wodę za pomocą zainstalowanej pompki powietrza lub małego wodotrysku. W czerwcu można rozsadzać zbyt gęsto rosnące rośliny strefy przybrzeżnej oraz rośliny zanurzone i pływające w wodzie. Trzeba uważać, aby podczas dzielenia i czyszczenia wydobyte z wody rośliny nie wyschły.

Pielęgnacja trawnika w czerwcu

Pamiętamy o systematycznym koszeniu trawnika. Jeśli używamy kosiarki bez kosza, dokładnie wygrabiamy pokos. Usuwamy pojedyncze chwasty (herbicydy stosujemy w ostateczności). Warto też przeprowadzić zabieg napowietrzania. Zasilamy (jeśli nie zrobiliśmy tego w maju) mieszankami nawozowymi do trawników i regularnie podlewamy – zwłaszcza podczas suszy. Trawniki, na których posadziliśmy rośliny cebulowe możemy zacząć kosić, gdy zaschną ich liście. Po zakończeniu należy nawodnić murawę, powodując jej silniejszy wzrost i osłonięcie pozostawionych łodyg cebul.

Co robimy w czerwcu na kompostowniku?

Do pryzmy kompostowej dokładamy organiczne odpadki z gospodarstwa domowego oraz resztki roślinne z ogrodu: skoszoną trawę, wyrwane chwasty (niekwitnące), ścięte pędy i przekwitłe kwiatostany roślin ozdobnych. Zawartość pryzmy kompostowej powinna być zawsze wilgotna, dlatego nawilżamy ją i zabezpieczamy przed wysychaniem (na przykład przykrywając warstwą ściółki, gałęziami, tkaniną workową). Odpadki układamy warstwami przesypując je ziemią.

W czerwcu siejemy nawozy zielone

W czerwcu można wysiać nawozy zielone (koniczynę, facelię, gorczycę, łubin), dzięki którym poprawi się struktura i żyzność gleby.

Przeczytaj też:

Lato w ogrodzie: jak pielęgnować rośliny w ogrodzie latem [WIDEO]

QUIZ. Sprawdź, czy rozpoznasz te kwiaty. Bez tej wiedzy nie zaczynaj pracy w ogrodzie

Pytanie 1 z 8
Ismena to inaczej
quiz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają