Podlewanie roślin w ogrodzie latem

2016-06-15 12:23

Podlewanie roślin latem zależy od wilgotności podłoża oraz od gatunków roślin. Podpowiadamy jak dużo potrzebują wody konkretne rośliny oraz jak podlewać rośliny latem. Czerwiec w ogrodzie i podlewanie roślin.

podlewanie
Autor: GARDENA

Podlewanie roślin latem

Wymagania roślin ogrodowych co do wilgotności podłoża są różne. Większość lubi glebę świeżą, czyli taką, która jest chłodna w dotyku, ale ściśnięta w dłoni nie zlepia się w grudki. Wymaga podlewania najpóźniej wtedy, gdy jej wierzchnia warstwa przeschnie na głębokość 1 cm. Rośliny pochodzące ze środowisk bagiennych i wilgotnych łąk potrzebują bardzo wilgotnego podłoża, źle znoszą przesuszenie nawet wierzchniej warstwy gleby. Także wszystkie rośliny o dużych miękkich liściach potrzebują sporo wody, bo mają dużą powierzchnię parowania. Intensywniej trzeba też podlewać rośliny młode, wszystkie w okresie kwitnienia, a także posadzone w miejscach nasłonecznionych. Kolejna grupa to rośliny skalne, które tolerują brak wody, a źle znoszą jej nadmiar. Najlepiej podlewać je dopiero wtedy, gdy około 2-centymetrowa wierzchnia warstwa gleby jest na tyle sucha, że rozsypuje się w palcach.

Podlewanie roślin latem: jak często podlewać rośliny?

Częstotliwość podlewania zależy też od zwięzłości podłoża:

  • na ciężkich glebach gliniastych należy podlewać w 2–3 ratach, aby woda nie stała wokół korzeni;
  • na glebach żyznych i przepuszczalnych podlewa się rzadziej, ale obficiej;
  • na glebach piaszczystych część wody ucieka do głębszych warstw, trzeba więc dostarczać jej roślinom więcej i częściej.

Jest kilka sposobów nawadniania ogrodu

  • podlewanie, czyli nawadnianie gleby wokół korzeni; zraszanie, czyli spryskiwanie gleby i liści, co zastępuje poranną i wieczorną rosę;
  • deszczowanie, czyli dostarczanie roślinom wody pod postacią kropli spryskujących liście i nawilżających glebę powoli, ale systematycznie. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek – zanim słońce zacznie mocno grzać – i późne popołudnie – gdy już nie praży (wtedy spłuczemy z roślin kurz, a liście zdążą jeszcze wyschnąć przed nocą). Jeżeli chcemy podlewać wieczorem, pamiętajmy o tym, aby nie zraszać liści, lecz jedynie ziemię wokół roślin (zalegająca na liściach woda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych).

Jakie rośliny trzeba podlewać latem

Drzewa i krzewy – rosnące owoce potrzebują dużo wody. Szczególnej dbałości wymagają rośliny posadzone wiosną, bowiem nie wykształciły jeszcze dobrze systemu korzeniowego (korzenie znajdują się dosyć płytko w ziemi i mogą nie sięgać do głębszych warstw gleby, bogatszych w wodę). Rośliny rosnące na balkonach i tarasach, ponieważ są one wyjątkowo narażone na przesychanie podłoża. Podczas upałów podlewamy nawet dwa razy dziennie. Warzywa, które do wzrostu i rozwoju potrzebują dużo wody. Szczególnie wrażliwe na niedostatek wilgoci są ogórki, sałata, kapusta i cebula.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.