Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Jesień w ogrodzie > Wrzesień w ogrodzie: wykopywanie roślin cebulowych i bulwiastych
Jesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie: wykopywanie roślin cebulowych i bulwiastych

Wrzesień w ogrodzie to czas na wykopywanie cebul i bulw bylin niezimujących w gruncie. Podpowiadamy, które rośliny cebulowe i bulwiaste trzeba wykopać jesienią.

Wykopywanie mieczyków i lilii

W drugiej połowie września, gdy liście są jeszcze zielone, wykopujemy mieczyki. Część nadziemną przycinamy, pozostawiając 3–5-centymetrowe odcinki pędu. Bulwy suszymy, czyścimy z ziemi i oddzielamy małe bulwy przybyszowe. Przechowujemy w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 5–12 st.C.
Co 2–3 lata wykopujemy lilie. Po przesuszeniu i oczyszczeniu możemy od razu posadzić je w nowym miejscu w ogrodzie bądź przesypać trocinami i przechowywać w chłodnej piwnicy.
Na początku września wykopujemy acidantery, eukomisy, galtonie, ismeny i tygrysówki. Po wysuszeniu w przewiewnym miejscu i oczyszczeniu cebule i bulwy układamy w skrzynkach lub papierowych torbach i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu (acidantera i tygrysówka wymagają temperatury 15–17 st.C).

Wykopywanie dalii i kanny

Po pierwszych przymrozkach wykopujemy begonie bulwiaste, dalie i pacioreczniki (kanny). Pędy przycinamy, pozostawiając 10–15 cm. Karpy dalii układamy przyciętymi pędami w dół, aby wypłynął z nich sok, po kilku dniach, gdy przeschną, umieszczamy w skrzynkach i przysypujemy torfem lub korą.  Przechowujemy je w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach. Tak samo przechowujemy, przysypane torfem lub korą, karpy pacioreczników i bulwy begonii. Jeśli nie dysponujemy chłodnym widnym pomieszczeniem, w którym możemy przetrzymać zimą datury, przycinamy im pędy i ustawiamy donice w ciemnej piwnicy.

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Jak uprawiać działkę i ogród o każdej porze roku
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Ślub plenerowy
Ślub plenerowy

Uff jak gorąco! Ostatnio mieliśmy okazję robić ślub plenerowy, pogoda nam nie sprzyjała, więc...

Przeczytaj też:
Wszystkich Świętych - wiązanki na groby. ZDJĘCIA kwiatów na grób
Wszystkich Świętych - wiązanki na groby. ZDJĘCIA kwiatów na grób

We Wszystkich Świętych dekorujemy groby naszych bliskich i zapalamy na nich znicze. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia