Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Jesień w ogrodzie > Wrzesień w ogrodzie: wykopywanie roślin cebulowych i bulwiastych
Jesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie: wykopywanie roślin cebulowych i bulwiastych

Wrzesień w ogrodzie to czas na wykopywanie cebul i bulw bylin niezimujących w gruncie. Podpowiadamy, które rośliny cebulowe i bulwiaste trzeba wykopać jesienią.

Wykopywanie mieczyków i lilii

W drugiej połowie września, gdy liście są jeszcze zielone, wykopujemy mieczyki. Część nadziemną przycinamy, pozostawiając 3–5-centymetrowe odcinki pędu. Bulwy suszymy, czyścimy z ziemi i oddzielamy małe bulwy przybyszowe. Przechowujemy w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 5–12 st.C.
Co 2–3 lata wykopujemy lilie. Po przesuszeniu i oczyszczeniu możemy od razu posadzić je w nowym miejscu w ogrodzie bądź przesypać trocinami i przechowywać w chłodnej piwnicy.
Na początku września wykopujemy acidantery, eukomisy, galtonie, ismeny i tygrysówki. Po wysuszeniu w przewiewnym miejscu i oczyszczeniu cebule i bulwy układamy w skrzynkach lub papierowych torbach i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu (acidantera i tygrysówka wymagają temperatury 15–17 st.C).

Wykopywanie dalii i kanny

Po pierwszych przymrozkach wykopujemy begonie bulwiaste, dalie i pacioreczniki (kanny). Pędy przycinamy, pozostawiając 10–15 cm. Karpy dalii układamy przyciętymi pędami w dół, aby wypłynął z nich sok, po kilku dniach, gdy przeschną, umieszczamy w skrzynkach i przysypujemy torfem lub korą.  Przechowujemy je w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach. Tak samo przechowujemy, przysypane torfem lub korą, karpy pacioreczników i bulwy begonii. Jeśli nie dysponujemy chłodnym widnym pomieszczeniem, w którym możemy przetrzymać zimą datury, przycinamy im pędy i ustawiamy donice w ciemnej piwnicy.

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Jak uprawiać działkę i ogród o każdej porze roku
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Jesienna dekoracja stołu
Jesienna dekoracja stołu

Tak wygląda od tygodnia mój stół:) Za każym razem gdy wracam do domu i spoglądam na...

Przeczytaj też:
Czym okryć rośliny na zimę? Zimowe osłony roślin
Czym okryć rośliny na zimę? Zimowe osłony roślin

Wiele roślin trzeba przed nastaniem mrozów osłonić. Do okrywania roślin na zimę ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia