Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Jesień w ogrodzie > Wrzesień w ogrodzie: jakie rośliny siejemy i sadzimy we wrześniu
Jesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie: jakie rośliny siejemy i sadzimy we wrześniu

Wrzesień w ogrodzie to czas wzmożonej pracy. We wrześniu zaczynamy przygotowywać ogród do zimy, ale także siejemy i sadzimy wiele roślin. Wrzesień to czas na przesadzanie i rozmnażanie bylin. Jakie rośliny siejemy i sadzimy we wrześniu. Ogród we wrześniu.

Wrzesień w ogrodzie to czas wytężonej pracy. We wrześniu sadzimy i wysiewamy wiele roślin oraz przesadzamy i rozmnażamy byliny.

Wrzesień w ogrodzie: jakie rośliny sadzimy we wrześniu

We wrześniu sadzimy w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe i ozdobne - to dobra pora, bo rośliny zdążą się ukorzenić przed nadejściem zimy.  Początek września to ostatnia pora na sadzenie rozsady dwuletnich roślin ozdobnych, takich jak: bratki, dziewanny, dzwonki ogrodowe, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice, niezapominajki i stokrotki. Sadzimy również wrzosy, pamiętając, że do dobrego rozwoju potrzebują kwaśnego podłoża.
We wrześniu sadzimy w ogrodzie cebulki kwiatowe: tulipany, kamasje, kokorycze, narcyzy, obrazki, przebiśniegi, psizęby, pustynniki, puszkinie, szachownice, cebulice, hiacynty, iksje, iksjoliriony, kosaćce cebulowe, krokusy, ranniki, szafirki, śnieżyce, zawilce, lilie.
W oczkach wodnych i stawach w pierwszej połowie września sadzimy rośliny strefy bagiennej, takie jak: pałka, czermień, łączeń, przęstka (gdy są rozrośnięte, dzielimy je). Na sadzenie roślin wodnych, np. grążeli, grzybieni, jest już za późno.
W drugiej połowie września sadzimy w warzywniku zimowe odmiany czosnku.

Wrzesień w ogrodzie: jakie rosliny siejemy we wrześniu

Na przełomie września i października wysiewamy w ogrodzie warzywnym szpinak zimowy, który z zbieramy po przezimowaniu, w kwietniu następnego roku. Wrzesień to czas na wysiew nawozów zielonych, np. żyta ozimego lub mieszanki wyki kosmatej i żyta (na glebach lekkich), na zwięzłych – rzepaku.
Uwaga! Kiedy przyjdą przymrozki, zasiewy warto przykryć agrowłókniną (do nabycia w sklepach ogrodniczych).

Wrzesień w ogrodzie: przesadzanie i rozmnażanie bylin

We wrześniu przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny, które już przekwitły, takie jak: barwinki, bergenie, bodziszki, dąbrówki, floksy, funkie, gęsiówki, goździki pierzaste, jastrunie, krwawniki, runianki, serduszka okazałe, skalnice, tawułki, zawciągi, żagwiny, a także turzyce i zimozielone trawy: kosmatki – leśną i śnieżną.

sadzenie-czosnku

Czosnek sadzi się do gleby jesienią lub wiosną

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Jak uprawiać działkę i ogród o każdej porze roku
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Październikowe refleksje
Październikowe refleksje

Październik na ogół kojarzy się z "babim latem", ze "złotą polską jesienią". W tym roku...

Przeczytaj też:
Kasztany i żołędzie w jesiennych dekoracjach - co można zrobić z kasztanów i żołędzi
Kasztany i żołędzie w jesiennych dekoracjach - co można zrobić z kasztanów i żołędzi

Kasztany i żołędzie to symbole jesieni. Chętnie zbieramy te owoce podczas jesiennych ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia