Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rok w ogrodzie > Jesień w ogrodzie > Listopad w ogrodzie: jakie prace trzeba wykonać w listopadzie w ogrodzie
Jesień w ogrodzie

Listopad w ogrodzie: jakie prace trzeba wykonać w listopadzie w ogrodzie

W listopadzie robimy ostatnie porządki na działce - m.in. grabimy liście

W listopadzie robimy ostatnie porządki na działce - m.in. grabimy liście

Listopad w ogrodzie to czas na ostatnie porządki i przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w listopadzie? Ogród w listopadzie: prace porządkowe.

W listopadzie w ogrodzie porządkujemy rabaty i grabimy opadłe liście. Zgrabiamy liście i przenosimy je na kompost lub palimy (jeśli nie jest to zabronione) opadłe z drzew owocowych liście, które mogą stanowić źródło chorób grzybowych. Jeśli nie ma jeszcze mroźnej pogody, można przerzucić pryzmę kompostową, rozrzucić obornik lub przekopać nawozy zielone. W listopadzie porządkujemy tunele foliowe i szklarenki: należy usunąć resztki roślinne i inne pozostałości oraz przeprowadzić prace konserwacyjne konstrukcji.

Listopad w ogrodzie: zbiór warzyw i prace w warzywniku

W listopadzie zbieramy ostatnie warzywa korzeniowe (skorzonerę, pietruszkę, marchew, seler), warzywa kapustne (kapustę, kalafior, brukselkę) i pory. Możemy jeszcze pozostawić na grządkach jarmuż i pasternak, salsefię – te warzywa są bardziej wytrzymałe na niską temperaturę. Po zbiorze warzyw oczyszczamy grządki  z resztek roślinnych (przeznaczmy je na kompost) i ewentualnie dokładnie przekopujemy, pozostawiając glebę w tzw. ostrej skibie (przekopanej ziemi nie kruszy się i nie grabi – zostaje w bryłach, na które będą działać mróz i wiatr – to poprawi jej strukturę).

Listopad w ogrodzie: przygotowanie sadzonek krzewów liściastych

W listopadzie przygotowujemy sadzonki takich krzewów liściastych, jak jaśminowiec, dereń biały, liguster, pęcherznica, żylistek i inne. Pobieranie jednorocznych, zdrewniałych pędów wykonujemy po opadnięciu liści przed mrozami. Pędy tniemy na odcinki 15-20 cm i przechowujemy zanurzone pionowo w stale wilgotnym piasku przez zimę na przykład w chłodnej piwnicy. W tym czasie ukorzenią się, a wiosną będą gotowe do sadzenia.

Listopad w ogrodzie: wapnowanie gleby

Większość roślin najlepiej rośnie w podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,0–7,0). Zbadajmy więc odczyn gleby w naszym ogrodzie (na przykład dostępnym w sklepach ogrodniczych kwasomierzem polowym, pobierając próbkę z kilku miejsc w ogrodzie, z głębokości 15–20 cm) i jeśli jest zbyt niski (ziemia jest zakwaszona), to przeprowadźmy zabieg wapnowania. Potrzebną dawkę nawozu wapniowego rozsiewamy równomiernie na całej powierzchni zagonu, rabaty, trawnika i dokładnie mieszamy grabiami z wierzchnią warstwą ziemi. Wapnowania nie należy jednak łączyć z nawożeniem organicznym, bo w wyniku procesów, jakie wtedy zachodzą w ziemi, część minerałów staje się niedostępna dla roślin.

>>Przeczytaj też: Jesień to najlepsza pora na wapnowanie gleby

Listopad w ogrodzie: prace na trawniku

Trawnik kosimy dopóki rośnie trawa. Jeśli październik był ciepły, to możemy to robić jeszcze na początku listopada. Grabimy liście, które spadły z drzew i krzewów. Nie zostawiajmy ich na trawniku, bowiem stworzą wtedy nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, co sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej i innych chorób grzybowych.

>>Przeczytaj też: Trawnik - jesienne prace. Jak przygotować trawnik do zimy?

Listopad w ogrodzie: inne prace porządkowe

  • wykopujemy – jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej – dalie, pacioreczniki i begonie bulwiaste. Początek listopada to ostatni moment!
  • wycinamy chore pędy róż i usuwamy opadłe liście (mogą być porażone przez choroby, dlatego najlepiej je spalić) oraz dwuletnie pędy malin, które nie będą już owocowały
  • ściółkujemy powierzchnię wokół pni drzew i krzewów ozdobnych 5-centymetrową warstwą torfu, suchych liści lub kory
  • kopczykujemy powojniki wielkokwiatowe, krzewy magnolii, hortensji ogrodowej, ketmii syryjskiej, budlei Dawida, milinu i róż
  • usuwamy zaschnięte owoce z drzew, których nie zebraliśmy wcześniej (mogą być źródłem infekcji w następnym sezonie)
  • wyjmujemy pompy i filtry z oczka wodnego, czyścimy je z mułu i glonów, filtry myjemy pod bieżącą wodą (trzeba to zrobić, zanim na powierzchni zbiornika powstanie warstwa lodu
  • usuwamy wodę z małych i średnich zbiorników – przenośne przestawiamy do suchego pomieszczenia, a stałe wypełniamy trocinami lub ciętą słomą i przykrywamy
  • wywieszamy karmnik dla ptaków. Karmnik powinien zostać umieszczony w taki sposób, by koty nie miały do niego dostępu.

>>Przeczytaj też: Jak zbudować karmnik dla ptaków. Poradnik krok po kroku

Autor zdjęć: photos.com, Agencja Promocji Zieleni, Wiktor Greg, Bosch
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Jak uprawiać działkę i ogród o każdej porze roku
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Butonierka
Butonierka

Ważnym elementem dla Pana Młodego jest butonierka. Jest to kwiat tradycyjnie wpinany w klapę...

Przeczytaj też:
Czym okryć rośliny na zimę? Zimowe osłony roślin
Czym okryć rośliny na zimę? Zimowe osłony roślin

Wiele roślin trzeba przed nastaniem mrozów osłonić. Do okrywania roślin na zimę ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia