Jesienny ogród: zbiór owoców i warzyw, przetwory

2010-08-17 2:00

Jesienią ogród zdobią nie tylko kwitnące rośliny, ale także rośliny o przebarwiających się liściach. Zbieramy warzywa i owoce, przygotowujemy z nich przetwory.

Gdy zbliża się jesień i dni stają się coraz krótsze, może się wydawać, że czekają nas już tylko chłody i deszcze, mgliste poranki i wcześnie zapadający zmrok. Ale jeżeli posadzimy w ogrodzie rośliny o przebarwiających się liściach oraz takie, które kwitną długo (aksamitki, kosmosy, liczne odmiany róż, pachnące smagliczki) lub zakwitają we wrześniu i cieszą oczy nawet do listopada (astry karłowe i nowoangielskie, chryzantemy), uda nam się w słoneczne dni wypić kawę w pięknym otoczeniu, albo – gdy będzie chłodno – rozkoszować się widokiem roślinnych kompozycji.

Zioła w jesiennym ogrodzie

Suszone pędy ziół nie tylko podnoszą smak i zapach potraw. Możemy też napełnić nimi woreczki i włożyć je do szuflad i szaf – odstraszą mole i nadadzą ubraniom przyjemny zapach. Poprawimy też nastrój jesiennych dni, jeśli kawałki pachnących ziołowych pędów spalimy w ceramicznej misie, na blasze lub w szerokiej świecy.

Jesienne prace w ogrodzie

Smaczne bukiety z jesiennego ogrodu

Gdy nadchodzi czas zbiorów, w dość krótkim czasie gromadzimy wiele warzyw i owoców. Przygotujemy z nich przetwory, ale zanim to nastąpi, muszą poczekać na swą kolej. Są tak ładne, że warto poświęcić trochę czasu, żeby ułożyć z nich niezwykłe kompozycje. Będą się one zmieniać wraz z ubywaniem przetwarzanych stopniowo elementów. Można puścić wodze fantazji i do dyń, kabaczków, bakłażanów, fasoli, cebuli, jabłek, gruszek i śliwek dodawać gałęzie drzew i krzewów z barwnymi liśćmi lub owocami. Ale nie tylko – także pióra kogucie czy pawie będą w tym towarzystwie wyglądać atrakcyjnie i spowodują, że jesienna dekoracja nawiąże do kompozycji renesansowych lub barokowych.

Jesienne porządki w ogrodzie

Zanim nadejdzie zima, trzeba uporządkować ogród: wygrabić liście, wyciąć wyglądające nieestetycznie uschnięte rośliny jednoroczne i byliny (warto zostawić takie, których nasiona posłużą za pokarm dla ptaków oraz kępy zapewniające schronienie owadom). Wrażliwym bylinom, krzewom i drzewom przyda się obsypanie podstawy pędów kopczykami ziemi i okrycie stroiszem, czyli gałązkami drzew iglastych. Gdy temperatura spadnie na dłużej poniżej 0°C, dobrze jest okryć róże i młode drzewa chochołami ze słomy albo owinąć włókniną czy jutą. Pracy jest sporo, ale warto wykorzystać ten czas na zdrowy wysiłek fizyczny i porządne dotlenienie organizmu przed zimą.

Domowe przetwory z owoców i warzyw z własnego ogrodu

Plony zebrane z ogrodu to widomy znak naszego ogrodniczego sukcesu. Przysparzają nam wiele radości. Możemy wykorzystać je od razu, ale jeszcze przyjemniej jest przygotować z nich domowe przetwory. Możliwości mamy wiele: dżemy, galaretki, konfitury, soki i nalewki, warzywa w zaprawie octowej i kwaszone, a także suszone owoce długo przechowają aromat lata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają