Kiedy siać trawę na jesień? Kiedy najpóźniej można siać trawę?

2023-09-17 9:20

Jesień to dobry czas na zakładanie trawnika. Mamy rady dla tych, którzy planują jesienne zakładanie trawnika. Do kiedy najpóźniej można siać trawę jesienią, jakie mieszanki traw wybrać na jesienny trawnik, jak przygotować podłoże i jak wysiewać nasiona? Czy i kiedy kosić pierwszy raz trawnik założony jesienią? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Spis treści

  1. Kiedy siać trawę na jesień? Do kiedy najpóźniej?
  2. Jesienne zakładanie trawnika: wybór mieszanki traw
  3. Przygotowanie miejsca pod jesienny wysiew traw
  4. Jak wysiewać trawę jesienią?
  5. Jak pielęgnować trawnik założony jesienią?
  6. Nie deptać trawnika założonego jesienią!

Kiedy siać trawę na jesień? Do kiedy najpóźniej?

Optymalnym terminem na zakładanie trawnika z siewu jest koniec lata oraz początek jesieni. Wtedy panują dobre warunki klimatyczne do rozwoju zieleni. Trawę zaleca się wysiewać od końca sierpnia do pierwszej dekady października. Minimalna temperatura niezbędna do wykiełkowania siewek trawy wynosi 6-8 st. C. Wczesny siew jest istotny, gdyż pozwoli roślinom odpowiednio się ukorzenić i przygotować na nadejście mrozów.

Jesienne zakładanie trawnika: wybór mieszanki traw

Jeszcze przed rozpoczęciem prac porządkowych warto rozejrzeć się za optymalną mieszanką traw. Poszczególne produkty mogą znacznie różnić się składem. Przy wyborze odpowiedniej trzeba kierować się warunkami, w jakich przyjdzie trawie rosnąć oraz planowanym wykorzystaniem trawnika (np. dekoracyjny lub użytkowy). Na rynku można nabyć m.in. mieszanki uniwersalne, na tereny suche oraz do miejsc zacienionych. Jeśli trawnik będzie służył do zabawy i gier, lepiej zdecydować się na mieszankę sportową.

Po podjęciu decyzji i zakupie odpowiedniej mieszanki nasion traw, następnym krokiem jest przygotowanie podłoża.

Przygotowanie miejsca pod jesienny wysiew traw

Podłoże przed siewem nasion traw powinno być dokładnie wygrabione, przekopane i wyrównane. W miarę możliwości można zachować 1-3 proc.  nachylenie terenu. Wtedy nadmiar wody po deszczu będzie efektywnie spływał. Ponadto wyznaczony obszar trzeba oczyścić z odpadów organicznych i sztucznych. Szczególnie groźne są pozostawione części chwastów, zwłaszcza korzenie oraz kłącza. Do zniszczenia niepożądanych roślin można użyć herbicydów – zabieg wykonuje się 2-3 krotnie w ciągu 14 dni.

Jeszcze wcześniej warto zmierzyć odczyn gleby (proste mierniki można kupić w sklepie ogrodniczym). Trawa najlepiej rośnie przy pH 5,6-6,5. Gdy okaże się, że podłoże jest zbyt kwaśne, warto zastosować nawozy wapniowe (np. kredę), jeśli zbyt zasadowe – można je zakwasić mieszając z torfem. Podłoże powinno być także przepuszczalne i dość zasobne w składniki pokarmowe. Jeśli w ogrodzie dominują gleby gliniaste, trzeba rozluźnić je dodając piasek i kompost.

Jak wysiewać trawę jesienią?

Nasiona traw można wysiewać ręcznie (nie jest to zbyt precyzyjne) lub z użyciem siewnika. Zabieg najczęściej wykonuje się dwukrotnie – na krzyż. Średnie dawki zużytych nasion wynoszą: 30g/m²  przy siewie siewnikiem oraz 50g/m² w przypadku siewu ręcznego. Nasiona kiełkują w okresie 1-3 tygodni od siewu (zależy to od gatunku trawy oraz warunków klimatyczno - glebowych). Po wysianiu nasiona powinno się przykryć lekką warstwą gleby, w przeciwnym przypadku mogą być zjadane przez ptaki. Następnie teren należy utwardzić i wyrównać, wykonując wałowanie. Dopiero po tej pracy, obszar trawnika należy podlać.

Jak pielęgnować trawnik założony jesienią?

Jeśli panują bezdeszczowe warunki i upalna pogoda młody trawnik trzeba regularnie podlewać. W tym okresie rozwoju trawy nawet krótkotrwałe przesuszenie może doprowadzić do jej zamierania. Ponadto jak najszybciej powinno się dosiać trawę w pustych miejscach (o ile takie pojawiły się). To ograniczy ryzyko zachwaszczenia. Nawożenie jesienią jest zbędne a w niektórych przypadkach nawet szkodliwe. Nadmiar substancji pokarmowych (zwłaszcza azotu) negatywnie wpływa na przygotowanie trawy do zimy. Młody trawnik można kosić, gdy trawa osiągnie 8-10cm wysokości. Pierwsze koszenie wykonuje się wysoko (5-6 cm). Dopiero następne, gdy trawa zregeneruje się i rozkrzewi, można wykonać niżej (ok. 4 cm). Z reguły ostatnie koszenie nowego trawnika wykonuje się w październiku.

Jesienne zakładanie trawnika
Autor: www.thinkstockphotos.com Wczesna jesień to dobry czas na zakładanie trawnika
warto wiedzieć

Nie deptać trawnika założonego jesienią!

Często popełnianym błędem jest usuwanie grubych warstw śniegu zalegających na trawniku. Warto pamiętać, że śnieg jest naturalną barierą chroniącą trawę przed mrozem. Odśnieżanie ogrodu powinno się więc ograniczyć do nawierzchni – dróg, chodników, itd. Jednocześnie trzeba unikać biegania po zaśnieżonym trawniku. Regularne udeptywanie śniegu wpływa na pojawianie się chorób grzybowych u trawy (głównie na wskutek tworzenia warunków beztlenowych). Pierwsze zabiegi, które przyspieszą regenerację trawnika pod koniec zimy lub wiosną to aeracja i wertykulacja.

Piękny trawnik w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają