Jesienne prace w ogrodzie: przygotowanie roślin do zimy

2011-01-19 1:00

Poświęcając czas na przygotowanie naszego ogrodu do snu zimowego, możemy być pewni iż rośliny odwdzięczą nam się w nadchodzącym sezonie. Jak przygotować rośliny w ogrodzie do zimy.

Aby przygotować ogród do zimy potrzebne nam będą następujące narzędzia: kosiarka, grabie, sekator, materiały do osłony roślin, takie jak siatki osłaniające, włóknina ogrodnicza, juta, karton, słoma oraz sznur do zabezpieczania łamliwych pędów i łopata.

Rośliny w ogrodzie musimy zabezpieczyć przed wiatrem, deszczem, mrozem oraz śniegiem. Ochrona przed mrozem obejmuje zabezpieczenie części naziemnej oraz podziemnej roślin. Część nadziemną owijamy tkaniną jutową, kartonem, słomą lub matą słomianą. Aby zabezpieczyć korzenie, podłoże wokół rośliny pokrywamy grubą warstwą ściółki lub usypujemy niewielkie kopczyki z ziemi. Pamiętajmy, że krzewów róż nie możemy zbyt wcześnie kopczykować, ponieważ ich pędy muszą odpowiednio zdrewnieć, a w tym pomagają pierwsze przymrozki, które hartują rośliny i zwiększają ich wytrzymałość. Ochrona przed śniegiem: należy podwiązać pędy roślin oraz regularnie strzepywać śnieg z obciążonych nim gałęzi. Ochrona przed deszczem: w przypadku delikatnych roślin o niewielkich rozmiarach, w okresach spodziewanych intensywnych i gwałtownych opadów deszczu, możemy zastosować tzw. okresowe zadaszenie lub przenieść – jeśli to możliwe – wrażliwe rośliny w bezpieczne miejsce.

Jesienne prace w ogrodzie

Trawnik

Zgrabiajmy z trawnika zalegające i zacieniające glebę liście, gałęzie, kamienie. Termin ostatniego jesiennego koszenia zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Zazwyczaj przeprowadza się je nie później, niż w ostatniej dekadzie października bądź na początku listopada (jeżeli warunki są sprzyjające).

Drzewa i krzewy

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie gałęzi drzew i krzewów Warto zrobić to wczesną jesienią, jeszcze w okresie pełnego ulistnienia. Dzięki temu uniknie się przypadkowego wycięcia części żywych i zdrowych, co jest szczególnie niepożądane przed zimą.Dodatkowo:

  • kształtujemy i przycinamy krzewy, żywopłoty,
  • sprawdzamy podpory i wiązania przy drzewach.

Pnącza

Pnącza o słabej mrozoodporności (na przykład powojniki), należy późną jesienią obsypać korą, usypując kopczyki o wysokości około 20 cm. Ochroni to przed przemarznięciem pąki śpiące znajdujące się u podstawy rośliny.

Kwietniki z roślinami cebulowymi

Wymagają okrycia na zimę. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków rośliny przykrywamy warstwą ściółki grubości 3–5 cm. Można też do okrycia zastosować gałęzie drzew iglastych, tzw. stroisz (usuwamy je wczesną wiosną).

Krzewy róż

Jesień to najlepsza pora na sadzenie krzewów róż. Możemy się na to zdecydować nawet do końca listopada, o ile aura sprzyja, a ziemia nie jest zmarznięta. Jesienią nie tniemy róż, ponieważ niezabliźnione rany będą łatwo przemarzać zimą. Przycinanie możemy rozpocząć wczesną wiosną, zaraz po usunięciu zimowej okrywy.Przed zimą należy krzewy róż okryć. Pamiętajmy jednak, by ich nie zabezpieczać w ten sposób zbyt wcześnie. Warto też usunąć przekwitłe kwiaty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają