Dzielenie bylin jesienią to sposób na ich rozmnażanie i odmłodzenie. Jakie byliny dzieli się jesienią?

2023-09-07 12:19

Byliny rosnące kilka lat w tym samym miejscu kwitną coraz słabiej, a ich kondycja jest gorsza. Wtedy należy byliny podzielić i przesadzić - dobrym terminem na ten zabieg jest jesień. W jakim miesiącu najlepiej to zrobić? Jakie byliny dzieli się jesienią?

Spis treści

  1. Dlaczego byliny potrzebują dzielenia?
  2. Kiedy dzielić byliny?
  3. Jak przygotować ziemię do posadzenia podzielonych bylin?
  4. Jak dzielić byliny?

Dlaczego byliny potrzebują dzielenia?

Po kilku latach wzrostu w tym samym miejscu niektóre byliny gorzej rosną i słabiej kwitną, ponieważ ich karpy zbyt się zagęszczają i starzeją. To sygnał, że byliny trzeba wykopać, podzielić na mniejsze fragmenty i posadzić w glebie użyźnionej. Zanim posadzone w nowym miejscu młode rośliny ukorzenią się, są wrażliwe na przesychanie, dlatego warto im przyciąć liście, żeby zmniejszyć powierzchnię parowania, zwłaszcza jeżeli pogoda jest słoneczna i ciepła.

Podobnie postępujemy z bylinami, które nadmiernie się rozrosły i zagłuszają rosnące obok rośliny.

Przeczytaj też:

Kiedy dzielić byliny?

Jesień to dobry czas na wykopanie, rozdzielenie i ponowne posadzenie bylin, które kwitły wiosną i wczesnym latem. Nie należy z tym zwlekać - najlepiej podzielić i przesadzić byliny we wrześniu, żeby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem mrozów – od tego zależy, czy dobrze przezimują.

Jesienią dzielimy byliny kwitnące wiosną i latem, a także trawy i turzyce. Z dzieleniem i przesadzaniem gatunków kwitnących pod koniec lata czekamy do wiosny.

Należy trzymać się zasady, że nie należy dzielić roślin w okresie ich wegetacji.

Jak przygotować ziemię do posadzenia podzielonych bylin?

Trzy tygodnie przed sadzeniem podzielonych bylin trzeba przygotować ziemię w miejscu, które dla nich wybraliśmy. Ziemię należy spulchnić, odchwaścić i zasilić - najlepiej kompostem (na dwie-trzy części ziemi wystarczy jedna część dojrzałego kompostu) lub biohumusem, ewentualnie mineralnym nawozem wieloskładnikowym.

Jak dzielić byliny?

  • Niskie byliny można po wykopaniu całej kępy i przycięciu części nadziemnej, rozerwać dłońmi na mniejsze fragmenty, które zostaną posadzone w wybranych miejscach ogrodu. W ten sposób dzieli się floksy: rozłogowy i szydlasty, gęsiówkę kaukaską, goździk pierzasty, karmnik ościsty, kuklik ogrodowy, pierwiosnki, rogownicę kutnerowatą, skalnice, zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy, żurawki oraz turzyce i zimozielone trawy (kosmatkę leśna i kosmatkę śnieżną).
  • Byliny, które tworzą rozłogi, takie jak dąbrówka rozłogowa, fiołki, runianka japońska, ułudka wiosenna, dzieli się oddzielając młode rośliny wyrastające na końcach rozłogów.
  • Wyższe byliny, tworzące gęste kępy, można po wykopaniu i przycięciu części nadziemnej rozciąć łopatą lub rozerwać (używając w tym celu wideł amerykańskich). W ten sposób można dzielić bergenie, bodziszki, dzielżany, firletki, funkie, jastrunie, krwawniki, liliowce.

Dzieląc byliny musimy pamiętać, że każda oddzielona sadzonka powinna mieć co najmniej 3-4 silne pąki (mogą być 1-2 pąki, ale wtedy roślina nie zakwitnie w kolejnym sezonie) oraz zdrowy system korzeniowy. Jeśli korzenie są zbyt długie, przed posadzeniem roślin można je przyciąć.

Gdy nie chcemy dzielić i przesadzać całej rośliny, wystarczy odkopać korzenie z jednej strony kępy i odciąć lub oderwać niewielką część rośliny matecznej, pamiętając, że ta oddzielona część musi mieć korzenie.

Jeśli po użyciu narzędzi na korzeniach powstają duże rany, należy je zabezpieczyć sproszkowanym węglem drzewnym lub środkiem przeciwgrzybowym (np. Funaben).

Zobacz galerię: Wysokie byliny do ogrodu

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają