Opryski drzew owocowych jesienią - czym opryskiwać drzewa owocowe na jesieni?

2023-10-23 12:01

Ochrona drzew owocowych powinna być „praktykowana” przez cały sezon, a nie tylko do momentu zbioru plonów. Opryski drzew owocowych przeprowadza się nawet późną jesienią. To dodatkowa ochrona przeciwko parchowi i innym chorobom grzybowym i bakteryjnym. Kiedy i czym opryskiwać drzewa owocowe jesienią?

Oprysk mocznikiem drzew owocowych
Autor: GettyImages Wiosenne opryski drzew owocowych stosuje się w fazie opadania liści lub w fazie bezlistnej

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” - ta dewiza sprawdza się nie tylko u ludzi, ale także u roślin uprawnych. W sadzie – prowadzonym dla efektywnego plonu owoców – ma szczególne znaczenie. Dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości w międzyrzędziach, usuwanie zaschłych owoców (tzw. mumii) i regularne wykonywanie cięcia (w tym cięcia sanitarnego).

Choroby drzew owocowych należy zwalczać już w zarodku – wtedy jest największa szansa na poradzenie sobie z problemem i maksymalne ograniczenie strat. To jeden z powodów, dla których praktykuje się jesienne opryski drzew owocowych.

Przeczytaj też:

Spis treści

  1. Zalety jesiennego oprysku drzew owocowych
  2. Jesienne zwalczanie chorób grzybowych i bakteryjnych
  3. Jesienne opryski mocznikiem
  4. Jesienne opryski ekologicznymi preparatami

Zalety jesiennego oprysku drzew owocowych

Jesienne zabiegi ochrony drzew owocowych warto przeprowadzać ze względu na to, że:

  • zabiegi wykonywane jesienią są z punktu widzenia konsumenta mniej szkodliwe niż opryski wiosenne;
  • jesienne opryski drzew zmniejszają częstotliwość wykonywania podobnego zabiegu w przyszłym sezonie wegetacyjnym;
  • opryski drzew owocowych w miesiącach jesiennych ograniczają ryzyko występowania chorób, które później są bardzo trudne do zwalczania, np. choroby porażające pędy;
  • zabiegi jesienne są mniej toksyczne dla środowiska – chodzi głównie o owady zapylające, które nie pojawiają się już lub występują sporadycznie;
  • jesienne opryski często stosuje się w fazie opadania liści lub w fazie bezlistnej. Dlatego wszystkie pędy – zarówno te grubsze jak i drobne, powinno się dokładnie pokryć roztworem z substancją aktywnie czynną.

Jesienne zwalczanie chorób grzybowych i bakteryjnych

O ile w sezonie wegetacyjnym zwalcza się konkretnego patogena i tym samym można stosować mniej znane, ale za to „wyspecjalizowane” fungicydy, to po zbiorach zaleca się stosować uniwersalne środki. Ich rolą jest zabezpieczenie przed rozwojem chorób, mają działać w dużym zakresie i „eliminować” szerokie spektrum chorób. Dlatego do zwalczania często stosuje się np. Miedzian.

Drzewa owocowe, szczególnie wiśnie i czereśnie, trzeba opryskać przeciwko rakowi bakteryjnemu. Należy to zrobić w momencie opadania liści. Bakterie potrafią przetrwać niekorzystny dla nich okres w pąkach i pędach. Do walki z nimi często wykorzystuje się Miedzian. Zabieg dodatkowo ochroni rośliny przed inną chorobą – zasychaniem liści.

Brzoskwinię należy po sezonie chronić przed powszechnym dla gatunku patogenem chorobotwórczym, który wywołuje kędzierzawość liści brzoskwini. Oprysk (Miedzianem) wykonuje się, gdy drzewa zrzucą już liście. Ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność zabiegu jest temperatura – powinna przekraczać 5 st.C.

Przeczytaj też: Drzewa owocowe: opryski. Dlaczego i kiedy stosować opryski drzew?

Jesienne opryski mocznikiem

Mocznik to jeden z najpopularniejszych nawozów azotowych stosowanych w uprawach sadowniczych. Produkt posiada jednak jeszcze jedną ważną zaletę – można go stosować jako środek chroniący przed chorobami. W szczególności zaleca się nim pryskać jabłonie i grusze. Pozwala ograniczyć ryzyko występowania groźnej choroby drzew ziarnkowych – parcha.

Zabieg oprysku mocznikiem najlepiej wykonywać w drugiej połowie listopada – już po przymrozkach – ale jeszcze przed zrzuceniem liści. Jest najskuteczniejszy, gdy na drzewie znajduje się przynajmniej 90 proc. liści. Opryskiwanie przyśpiesza degradację blaszki liściowej, przez co eliminuje się zarodniki chorób grzybowych. Azot ponadto jest akumulowany w zimujących częściach co aktywuje szybszy wzrost roślin wiosną. Jeśli w danym roku na drzewach pojawił się parch jabłoni lub parch gruszy, oprysk wykonuje się dwukrotnie – w terminie jesiennym i wiosennym. Mocznik warto także wykorzystać do pryskania drzew pestkowych po zbiorach. Takie działanie pozwoli zwalczyć drobną plamistość drzew pestkowych.

Jesienne opryski ekologicznymi preparatami

W przydomowym sadzie, z którego plony wykorzystywane są na potrzeby własne, warto wykorzystywać ekologiczne gnojówki z roślin. Szczególnie przydatne są te, które sporządza się z popularnych chwastów: pokrzywy, wrotyczu, skrzypu lub mniszka. Można je stosować kilkukrotnie w ciągu jesieni. Warto nimi także podlewać drzewa owocowe. W ten sposób można zwalczyć choroby korzeni i odstraszyć lub wyeliminować szkodniki glebowe (pędraki, drutowce, nicienie). Niektóre z gnojówek roślinnych działają jako lekkie nawozy – przykładowo pokrzywa jest źródłem azotu, a skrzyp – krzemionki.

Przeczytaj też:

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Jesienne prace w ogrodzie
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.