Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Tulipany w ogrodzie – jak pielęgnować tulipany
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Tulipany w ogrodzie – jak pielęgnować tulipany

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną

Tulipany to najpopularniejsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną – są bardzo chętnie sadzone w ogrodach. Podpowiadamy jak pielęgnować tulipany posadzone w ogrodzie.

Tulipany to jedne z najczęściej sadzonych w ogrodach roślin kwitnących wiosną. Kwiaty tulipanów zdobią wiosenny ogród. Do wyboru jest ogromna liczba odmian tulipanów, różniących się kolorem i kształtem kwiatów, terminem kwitnienia oraz wysokością. Tulipany nie są roślinami wymagającymi, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Jak pielęgnować tulipany w ogrodzie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy przeprowadzić każdego roku, jest usunięcie przekwitniętych kwiatów tulipanów, czyli tzw. ogłowienie. Dzięki temu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych. Nie należy przy tym usuwać liści – pozostawia się je na roślinie aż do zaschnięcia. Tulipany należy podlewać do czasu, gdy zaczną zasychać liście.
Po zaschnięciu wszystkich liści, cebule tulipanów należy wykopać, przesuszyć, oczyścić z resztek ziemi i przechować w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu do momentu sadzenia, czyli do jesieni. Cebule tulipanów najlepiej wykopywać co roku – jeśli nie wykopiemy cebul, to w następnych latach rośliny będą coraz słabiej kwitły, a cebule będą coraz bardziej się zagłębiać, aż w końcu w ogóle zginą.

>>Przeczytaj też: Co zrobić z roślinami cebulowymi po przekwitnięciu

Cebule tulipanów sadzi się jesienią: we wrześniu i w październiku. Do nadejścia zimy zdążą się ukorzenić. Cebule tulipanów sadzi się na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Warto posadzić cebule tulipanów w specjalnych plastikowych koszyczkach, które chronią cebule przed gryzoniami oraz ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi przy wykopywaniu.

Portrety roślin

Tulipany najlepiej posadzić w miejscu słonecznym, w żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej i niezbyt zwięzłej glebie o odczynie obojętnym. Przed posadzeniem cebul glebę zasila się wolnodziałającym nawozem mineralnym.
Przed zimą należy zabezpieczyć rabaty z tulipanami, przykrywając je ściółką, korą, torfem, słomą lub stroiszem (gałązkami świerku lub sosny) – ochroni to glebę nie tylko przed głębokim przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i zachwaszczeniem. Świerk i słomę należy zdjąć wiosną, natomiast cienką warstwę kory i torfu można zostawić na wiosnę i lato. Jeśli przed sadzeniem cebul tulipanów nie zasilono gleby nawozem wieloskładnikowym, trzeba nawieźć tulipany tuż po rozpoczęciu wzrostu i po przekwitnięciu.

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Wrzosowe świece
Wrzosowe świece

Moi drodzy, kwiaty można wykorzystać nie tylko do kompozycji roślinnych. Tutaj własnoręcznie...

Przeczytaj też:
Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy
Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy

Lawenda uprawa w ogrodzie: poradnik. Sadzenie i pielęgnacja lawendy: to musisz wiedzieć. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia