Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Tulipany w ogrodzie – jak pielęgnować tulipany
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Tulipany w ogrodzie – jak pielęgnować tulipany

Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną

Tulipany to najpopularniejsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną – są bardzo chętnie sadzone w ogrodach. Podpowiadamy jak pielęgnować tulipany posadzone w ogrodzie.

Tulipany to jedne z najczęściej sadzonych w ogrodach roślin kwitnących wiosną. Kwiaty tulipanów zdobią wiosenny ogród. Do wyboru jest ogromna liczba odmian tulipanów, różniących się kolorem i kształtem kwiatów, terminem kwitnienia oraz wysokością. Tulipany nie są roślinami wymagającymi, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Jak pielęgnować tulipany w ogrodzie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy przeprowadzić każdego roku, jest usunięcie przekwitniętych kwiatów tulipanów, czyli tzw. ogłowienie. Dzięki temu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych. Nie należy przy tym usuwać liści – pozostawia się je na roślinie aż do zaschnięcia. Tulipany należy podlewać do czasu, gdy zaczną zasychać liście.
Po zaschnięciu wszystkich liści, cebule tulipanów należy wykopać, przesuszyć, oczyścić z resztek ziemi i przechować w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu do momentu sadzenia, czyli do jesieni. Cebule tulipanów najlepiej wykopywać co roku – jeśli nie wykopiemy cebul, to w następnych latach rośliny będą coraz słabiej kwitły, a cebule będą coraz bardziej się zagłębiać, aż w końcu w ogóle zginą.

>>Przeczytaj też: Co zrobić z roślinami cebulowymi po przekwitnięciu

Cebule tulipanów sadzi się jesienią: we wrześniu i w październiku. Do nadejścia zimy zdążą się ukorzenić. Cebule tulipanów sadzi się na głębokość równą 2–3 wysokościom cebul. Warto posadzić cebule tulipanów w specjalnych plastikowych koszyczkach, które chronią cebule przed gryzoniami oraz ułatwiają wyjmowanie cebul z ziemi przy wykopywaniu.

Portrety roślin

Tulipany najlepiej posadzić w miejscu słonecznym, w żyznej, wilgotnej, przepuszczalnej i niezbyt zwięzłej glebie o odczynie obojętnym. Przed posadzeniem cebul glebę zasila się wolnodziałającym nawozem mineralnym.
Przed zimą należy zabezpieczyć rabaty z tulipanami, przykrywając je ściółką, korą, torfem, słomą lub stroiszem (gałązkami świerku lub sosny) – ochroni to glebę nie tylko przed głębokim przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i zachwaszczeniem. Świerk i słomę należy zdjąć wiosną, natomiast cienką warstwę kory i torfu można zostawić na wiosnę i lato. Jeśli przed sadzeniem cebul tulipanów nie zasilono gleby nawozem wieloskładnikowym, trzeba nawieźć tulipany tuż po rozpoczęciu wzrostu i po przekwitnięciu.

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

W końcu wiosna - chce się żyć!
W końcu wiosna - chce się żyć!

Dawno nieczego nie pisałam, a to dlatego, że długo trwał okres jesienno-zimowy. Bardzo smutny i...

Przeczytaj też:
Pikowanie rozsady roślin w domu – dlaczego należy pikować rozsadę, kiedy pikować, jak to prawidłowo robić [WIDEO]
Pikowanie rozsady roślin w domu – dlaczego należy pikować rozsadę, kiedy pikować, jak to prawidłowo robić [WIDEO]

Pikowanie rozsady roślin przygotowywanej w domu jest konieczne do prawidłowego wzrostu. Dzięki ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia