Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Ściółkowanie gleby na wiosnę pomaga pozbyć się chwastów. Agrowłóknina Agrimpex
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Ściółkowanie gleby na wiosnę pomaga pozbyć się chwastów. Agrowłóknina Agrimpex

Agrowłóknina ściółkująca przeciw chwastom pozwala na eliminowanie chwastów w naturalny sposób (fot. Agrimpex)

MATERIAŁ PŁATNY
Ściółkowanie gleby to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy przeprowadzić w ogrodzie wczesną wiosną. Okrycie gleby odpowiednim materiałem zabezpieczy przed nadmiernym rozwojem chwastów, a w dłuższej perspektywie pozwoli na oszczędność czasu, który musielibyśmy poświęcić na pielenie. Spośród materiałów nieorganicznych rozwiązaniami polecanymi do ściółkowania gleby jest agrowłóknina oraz tkanina firmy Agrimpex.
Agrimpex Sp. z o.o.
ul. Zwierzyniecka 2
37-500 Jarosław
biuro@agrimpex.pl
www.agrimpex.pl

Ściółkowanie gleby, czyli przykrywanie ziemi wokół roślin, przede wszystkim ma na celu ograniczenie rozwoju niechcianych chwastów. Jednak korzyści są dużo większe. Przykrycie materiałem  przyśpiesza nagrzewanie się ziemi oraz ogranicza parowanie wody. Wśród materiałów ściółkujących wyróżnia się organiczne, takie jak kora, słoma, trociny oraz nieorganiczne: folie (nie przepuszczają wody), tkaniny i agrowłókniny.

Zaletą agrowłóknin jest to, że skutecznie eliminują rozwój chwastów oraz dzięki nagrzaniu gleby pozwalają na szybszy start roślin wiosną. Stosuje się je do ściółkowania roślin ozdobnych, warzyw, drzew i krzewów. Sprawdzają się świetnie w ogrodach przydomowych oraz na rabatach.

Ściółkujące agrowłókniny i tkaniny Agrimpex

Materiałami skutecznie chroniącymi ogrody przed niechcianymi chwastami są rozwiązania Agrimpex:

W ogrodach przydomowych wykorzystywane są również jako podkład pod materiały dekoracyjne: kora, grys, kamienie.
Oferowana w kolorze czarnym Agrowłóknina ściółkująca Agrimpex lub Dual-Agro w kolorze brązowo czarnym  w naturalny sposób przeciwdziała rozwojowi chwastów. Czarna strona idealnie sprawdzi się podczas uprawy truskawek, borówek, ogórków, pomidorów i innych warzyw. Z kolei brązowy kolor świetnie skomponuje się z kolorem kory i ziemi, będzie doskonałym rozwiązaniem do stworzenia ogrodu harmonizującego z otaczającym go naturalnym krajobrazem. Jako materiał przepuszczający wodę i powietrze przyśpiesza wegetację. Jej właściwości wykorzystuje się w ściółkowaniu warzyw, krzewów owocowych oraz kwiatów.

Zobacz na filmie, jak łatwo zastosować Agrowłókninę ściółkującą Agrimpex

Wykonana z czystego polipropylenu tkanina Agrola to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. Można po niej chodzić oraz ustawiać pojemniki z roślinami bez uszczerbku dla jej jakości. Jako materiał odporny na tarcie i rozciąganie idealnie sprawdzi się do umacniania skarp i terenów pochylonych oraz na ścieżkach między grządkami. Właściwości tkaniny sprawiają, że jest ona często stosowana w szkółkach.

Warto wiedzieć

Radzi Tomasz Mędrala - ekspert Agrimpex

Radzi Tomasz Mędrala - ekspert Agrimpex

Budzi się wiosna a razem z nią zaczyna się czas siewu i sadzenia warzyw i kwiatów.
Aby przyspieszyć proces nagrzewania się gleby, a co za tym idzie wysiewu lub sadzenia, polecam przykryć podłoże folią lub agrowłókną. Folia szybciej nagrzeje glebę niż agrowłóknina. Natomiast po wysiewie proponuję okryć wysiane nasiona lub wysadzone sadzonki agrowłókniną AGRIMPEX® z technologią Agro-Marnia™. Nad przewagą agrowłókniny nad folią można długo dyskutować jednak niepodważalnym faktem jest to, że agrowłóknina:

  • Przepuszcza wodę opadową (deszcz bez problemu przechodzi do roślin).
  • Przepuszcza powietrze (nie można zaparzyć roślin).
  • Niweluje wahania temperatury między dniem a nocą (w dzień się mocno nie nagrzewa a w nocy powoli oddaje ciepło).
  • Nie zbiera wody na swojej powierzchni (czyli nie przygniata roślin).
  • Zaletą agrowłókniny z technologią Agro-Marina™ jest również to, że nie trzeba grządek odkrywać w słoneczne dni a na noc przykrywać. Agrowłokninę należy trzymać cały czas na uprawie do czasu aż przyjdą ciepłe dni i noce.

Myślę więc, że wybór jest prosty
Polecam już wysiew nasion rzodkiewki … przykrycie jej agrowłókniną z technologią Agro- Marina™ w zależności od przebiegu pogody może spowodować przyśpieszenie plonów nawet o trzy tygodnie.

Układanie agrowłókniny ściółkującej i tkaniny Agrimpex

Ściółkowanie gleby najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, jednak nie nazbyt wcześnie, gdy ziemia nie jest jeszcze rozmarznięta. Przykrycie zmarzniętej ziemi może bowiem przyczynić się do jej wolniejszego rozmarzania.
Przed przystąpieniem do rozkładania agrowłókniny ściółkującej i tkaniny Agrola należy odpowiednio przygotować ziemię: przekopać, wygrabić, rozbić powstałe podczas kopania grudy i wyrównać. Usunięcia wymagają wszelkie kamienie, wystające korzenie i jakiekolwiek ostre elementy, które mogłyby uszkodzić materiał.
Agrowłókniny ściółkujące oraz tkaniny można układać przed, jak i po zasadzeniu roślin. W pierwszym przypadku potrzebną ilość materiału rozkłada się na przygotowanym podłożu i mocuje za pomocą specjalnych Agroagrafek Agrimpex lub szpilek Agrimpex. Można również obsypać piaskiem lub przytwierdzić kamieniami. W miejscu, w którym będzie zasadzona roślina, wykonuje się w materiale nacięcie na krzyż o wielkości 10-20 cm. Powstałe w ten sposób trójkąty podwija się pod spód.
W przypadku, gdy ściółkowane będą rośliny już posadzone, należy materiał pociąć na pasy o szerokości odpowiadającej odległości pomiędzy jednym a drugim rzędem uprawy. Pocięte pasy rozkłada się między rzędami upraw, a w miejscu, w którym znajduje się roślina, brzeg materiału rozcina się na potrzebną szerokość. Kolejnym etapem jest solidne przytwierdzenie materiału do podłoża. Należy uważać, aby agrowłóknina została pocięta na kawałki o odpowiedniej wielkości, ponieważ zbyt małe nie przykryją całej ziemi pomiędzy rzędami, co z kolei sprawi, że chwastom będzie łatwo przedostać się na powierzchnię.

Agrowłókniny ściółkujące oraz tkaniny, różnią się pomiędzy sobą gramaturą oraz strukturą, co przekłada się na wytrzymałość materiału oraz zakres jego zastosowania. Tkaniny posiadają wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i z racji tego sprawdzają się na skarpach w szkółkach roślin ozdobnych czy plantacjach borówek. Z kolei agrowłókniny charakteryzują się mniejszą gramaturą i inna strukturą materiału zalecane są do ściółkowania w przydomowych ogrodach i rabatach.

Autor zdjęć: materiały prasowe
Opracowanie: Na podstawie materiałów firmy Agrimpex
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

HikVision

Hikvision to chińska firma zajmująca się produkcją urządzeń pracujących w ramach systemów...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia