Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Sadzenie roślin: zioła. Uprawa ziół w ogrodzie
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Sadzenie roślin: zioła. Uprawa ziół w ogrodzie

Radzimy, jak i gdzie sadzić zioła w ogrodzie. Jakie zioła uprawiać. Przedstawiamy rodzaje ziół do obsadzenia skalniaka. Zioła w ogrodzie: poradnik.

Zioła w ogrodzie: uprawa. Warto na działce wygospodarować miejsce na ogródek ziołowy, bo świeże zioła są z reguły bardziej aromatyczne i zdrowsze niż suszone. Zioła z ogrodu możemy wykorzystać w kuchni. Gdy plony są duże część liści można ususzyć lub zamrozić. Większość z ziół to byliny. Wyjątkiem są takie zioła, jak: bazylia, cząber, koper, majeranek, nasturcja i ogórecznik, które co roku trzeba siać lub sadzić.

Zioła uprawa: gdzie posadzić zioła

Na zioła w ogrodzie możemy przeznaczyć osobny, specjalnie wydzielony kawałek działki lub posadzić je wśród innych roślin, także ozdobnych. Jeśli mamy bardzo słabą lub bardzo ciężką, mokrą, gliniastą glebę, możemy na zioła zrobić podwyższoną rabatę (około 50 cm) otoczoną murkiem z kamieni, cegieł lub drewna. Jej wnętrze wypełniamy gotowym podłożem ogrodniczym do uprawy warzyw albo mieszaniną odkwaszonego torfu i ziemi ogrodowej. Gdy na spód włożymy grubą warstwę resztek organicznych przeznaczonych na kompost (liście, darń, rozdrobnione gałęzie, chwasty, ale bez nasion), rozkładając się, będą podgrzewały od spodu rabatę.

Zioła uprawa na skalniaku

Zioła doskonale rosną w ogródku skalnym. Z niskich ziół (szczypiorek, tymianek, pietruszka  naciowa, cząber) możemy zrobić obwódkę trawnika czy rabaty kwiatowej. Te zioła nadają się także do uprawiania w pojemnikach na parapecie lub tarasie.

Jakie kupić zioła?

Jeśli kupiliśmy w sklepie zioła w doniczce, na przykład bazylię, powinniśmy od razu podzielić kępki roślin na co najmniej trzy–cztery części, rozluźnić i posadzić w osobnych pojemnikach. Przedłużymy w ten sposób ich życie, bo zazwyczaj są gęsto upakowane w małym pojemniku z niewielką ilością podłoża. Uprawa ziół z  nasion jest bardziej pracochłonna, jednak tak pozyskane rośliny są z reguły bardziej żywotne. Sadzonki ziół kupione w sklepach to oszczędność czasu, ale większe ryzyko zakupu roślin o krótszym okresie wegetacji i trudniejsza (chociaż nie zawsze) pielęgnacja. Kupując sadzonki ziół, trzeba wybierać zdrowe, wyrośnięte, bez przebarwień i ubytków na liściach.

Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Jak przygotować działkę i ogród do sezonu
Temat miesiąca
Pelargonie i surfinie – jak pielęgnować i nawozić kwiaty balkonowe?’

Pelargonie i surfinie to najpopularniejsze kwiaty balkonowe. Aby obficie kwitły i były prawdziwą ozdobą naszych balkonów i tarasów, konieczne jest ich systematyczne podlewanie i nawożenie. Poznaj doskonałe nawozy, które odżywią i upiększą twoje rośliny balkonowe.

Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Odnawialne źródła energii. Warto w to inwestować?

Odnawialne źródła energii są niewyczerpane, oznacza to, że tak długo jak świecić będzie...

Przeczytaj też:
Hiacynty – kiedy i jak sadzić cebule hiacyntów do gruntu
Hiacynty – kiedy i jak sadzić cebule hiacyntów do gruntu

Hiacynt to jedne z najefektowniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Aby hiacynty zdobiły ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia