Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Sadzenie roślin: zioła. Uprawa ziół w ogrodzie
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Sadzenie roślin: zioła. Uprawa ziół w ogrodzie

Radzimy, jak i gdzie sadzić zioła w ogrodzie. Jakie zioła uprawiać. Przedstawiamy rodzaje ziół do obsadzenia skalniaka. Zioła w ogrodzie: poradnik.

Zioła w ogrodzie: uprawa. Warto na działce wygospodarować miejsce na ogródek ziołowy, bo świeże zioła są z reguły bardziej aromatyczne i zdrowsze niż suszone. Zioła z ogrodu możemy wykorzystać w kuchni. Gdy plony są duże część liści można ususzyć lub zamrozić. Większość z ziół to byliny. Wyjątkiem są takie zioła, jak: bazylia, cząber, koper, majeranek, nasturcja i ogórecznik, które co roku trzeba siać lub sadzić.

Zioła uprawa: gdzie posadzić zioła

Na zioła w ogrodzie możemy przeznaczyć osobny, specjalnie wydzielony kawałek działki lub posadzić je wśród innych roślin, także ozdobnych. Jeśli mamy bardzo słabą lub bardzo ciężką, mokrą, gliniastą glebę, możemy na zioła zrobić podwyższoną rabatę (około 50 cm) otoczoną murkiem z kamieni, cegieł lub drewna. Jej wnętrze wypełniamy gotowym podłożem ogrodniczym do uprawy warzyw albo mieszaniną odkwaszonego torfu i ziemi ogrodowej. Gdy na spód włożymy grubą warstwę resztek organicznych przeznaczonych na kompost (liście, darń, rozdrobnione gałęzie, chwasty, ale bez nasion), rozkładając się, będą podgrzewały od spodu rabatę.

Zioła uprawa na skalniaku

Zioła doskonale rosną w ogródku skalnym. Z niskich ziół (szczypiorek, tymianek, pietruszka  naciowa, cząber) możemy zrobić obwódkę trawnika czy rabaty kwiatowej. Te zioła nadają się także do uprawiania w pojemnikach na parapecie lub tarasie.

Jakie kupić zioła?

Jeśli kupiliśmy w sklepie zioła w doniczce, na przykład bazylię, powinniśmy od razu podzielić kępki roślin na co najmniej trzy–cztery części, rozluźnić i posadzić w osobnych pojemnikach. Przedłużymy w ten sposób ich życie, bo zazwyczaj są gęsto upakowane w małym pojemniku z niewielką ilością podłoża. Uprawa ziół z  nasion jest bardziej pracochłonna, jednak tak pozyskane rośliny są z reguły bardziej żywotne. Sadzonki ziół kupione w sklepach to oszczędność czasu, ale większe ryzyko zakupu roślin o krótszym okresie wegetacji i trudniejsza (chociaż nie zawsze) pielęgnacja. Kupując sadzonki ziół, trzeba wybierać zdrowe, wyrośnięte, bez przebarwień i ubytków na liściach.

Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Jak przygotować działkę i ogród do sezonu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Energetyczny bukiet
Energetyczny bukiet

Kto lubi energetyczne połączenia kolorystyczne? :) My uwielbiamy! Ten bukiet podobał się nam...

Przeczytaj też:
Pikowanie rozsady roślin w domu – dlaczego należy pikować rozsadę, kiedy pikować, jak to prawidłowo robić [WIDEO]
Pikowanie rozsady roślin w domu – dlaczego należy pikować rozsadę, kiedy pikować, jak to prawidłowo robić [WIDEO]

Pikowanie rozsady roślin przygotowywanej w domu jest konieczne do prawidłowego wzrostu. Dzięki ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia