Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Sadzenie drzew i krzewów owocowych: kiedy i jak sadzić
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Sadzenie drzew i krzewów owocowych: kiedy i jak sadzić

Jesień to najlepszy termin sadzenia drzew i krzewów owocowych

Jesień to najlepszy termin sadzenia drzew i krzewów owocowych

Jesień to najlepszy termin sadzenia drzew i krzewów owocowych. Rośliny owocowe posadzone w tym czasie zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą.

Jesienią oferta drzew i krzewów owocowych w szkółkach drzew owocowych, sklepach i centrach ogrodniczych jest największa. To najlepszy czas na wybór interesujących nas gatunków roślin owocowych i ich zakup.
Jesień – od początku października do pierwszych przymrozków – jest najlepszym terminem sadzenia drzew i krzewów owocowych, ale istnieje ryzyko, że nadziemne części roślin przemarzną podczas surowej zimy. Jeśli zimą niskiej temperaturze towarzyszyć będzie brak okrywy śnieżnej to mogą też przemarznąć korzenie. Aby temu zapobiec należy przed zimą zabezpieczyć drzewa i krzewy przed mrozem, a gatunki najbardziej wrażliwe na mróz sadzić wiosną.

Miejsce pod planowane nowe nasadzenia drzew i krzewów owocowych trzeba przygotować wcześniej – najlepiej już w sierpniu. Ziemię należy przekopać i dokładnie usunąć wszystkie chwasty. Glebę trzeba także wzbogacić w substancje organiczne i mineralne dodając substrat torfowy, obornik lub kompost. Konieczne jest doprowadzenie gleby do odczynu odpowiedniego dla danych gatunków sadzonych drzew i krzewów owocowych.

Drzewa owocowe sadzimy 2–3 cm głębiej niż rosły w szkółce, w ten sposób, aby miejsce okulizacji znajdowało się ponad powierzchnią gleby. Krzewy owocowe o formie krzaczastej, taki jak porzeczki czy agrest, sadzimy zazwyczaj 5–8 cm głębiej niż rosły w szkółce, natomiast krzewy malin i borówek sadzimy 2–3 cm głębiej niż rosły w szkółce.
Sadzenie rośliny zaczynamy od wykopania dołka, który powinien być na tyle duży, aby korzenie sadzonej rośliny można było swobodnie w nim rozłożyć. Nie wolno skracać korzeni, by zmieścić je w dołku – jeśli dołek okaże się za mały, trzeba go powiększyć. Na dnie dołka usypujemy kopczyk z żyznej ziemi pochodzącej z wierzchniej warstwy gleby (tzw. warstwy ornej). Na tym kopczyku ustawia się roślinę i rozkłada korzenie. Korzenie nie mogą być pozawijane.
Najlepiej sadzić drzewa i krzewy we dwie osoby: podczas gdy jedna przytrzymuje roślinę, druga stopniowo zasypuje dołek ziemią udeptując ją. Przytrzymując roślinę trzeba nią lekko potrząsać, wykonując pionowe, krótkie, ale energiczne ruchy – wtedy ziemia dokładnie wypełni przestrzenie między korzeniami. Przy sadzeniu drzew, które wymagają palikowania, do dołka wstawiamy dodatkowo palik, który posłuży do podtrzymania rośliny.
Zanim całkowicie wypełnimy dołek podłożem, roślinę należy dobrze podlać wlewając 5–10 litrów wody. Kiedy woda już wsiąknie trzeba zasypać do końca dołek, dokładnie ale delikatnie (szczególnie w przypadku krzewów owocowych) udeptując ziemię wokół rośliny.

Aby zabezpieczyć korzenie oraz dolną część pnia nowo posadzonej rośliny należy przed zimą usypać wokół pnia drzewka kopczyk z ziemi o wysokości około 30 cm. Warto też zabezpieczyć pnie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zwierzęta (zające i sarny), zakładając na pnie osłony z plastiku, grubego papieru bądź papieru falistego (nie wolno osłaniać folią!).

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja Wymarzonyogrod.pl
Temat miesiąca
Wysiew nasion na rozsadę’

Jeśli chcemy samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów albo warzyw, już teraz trzeba ropocząć wysiew nasion!

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Prymulki doniczkowe - czy po zakupie trzeba roślinę przesadzić? Instrukcja przesadzania krok po kroku
Prymulki doniczkowe - czy po zakupie trzeba roślinę przesadzić? Instrukcja przesadzania krok po kroku

Kwitnące prymulki doniczkowe są chętnie kupowane do dekoracji naszych domów, mieszkań czy ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia