Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Róże: jak je pielęgnować
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Róże: jak je pielęgnować

Odpowiednio pielęgnowane róże obficie kwitną od wczesnego lata aż do jesieni. Wielka rozmaitość ich form i barw zachęca do sadzenia w ogrodach. Poradnik: jak pielęgnować róże.

Jak sadzić krzewy róż

Róże można sadzić wiosną lub jesienią (sprzedawane w pojemnikach także latem).

Wybór miejsca. Róże najlepiej rosną w piaszczysto-gliniastej glebie z dużą zawartością próchnicy, w słonecznych miejscach.
Uwaga! Różom o ciemnych kwiatach w miejscu, gdzie silnie operuje słońce, grozi poparzenie – przy południowej ścianie budynku lepiej sadzić odmiany o jasnych kwiatach.
Róże źle rosną:

 • w cieniu przy północnych ścianach i pod koronami drzew,
 • w przeciągach, jakie panują przy narożnikach budynków,
 • w glebie ciężkiej i wilgotnej.

Przygotowanie podłoża. Glebę należy przekopać i nawieźć nawozem dla róż, ale można użyć Superfosfatu (0,5 kg/m2) lub przekompostowanego obornika (4-10 kg/m2). Po dwóch tygodniach można sadzić krzewy.

Sadzenie. Przed posadzeniem krzewu usuwa się korzenie uszkodzone, a zdrowe skraca do 20-25 cm. Krzew należy przez cały dzień moczyć w wodzie z dodatkiem preparatu grzybobójczego (Benlate, Miedzian, Kaptan w stężeniu 0,5%).
Na dnie wykopanego dołu usypuje się kopczyk ziemi urodzajnej i rozkłada na nim korzenie krzewu. Miejsce szczepienia po zasypaniu korzeni ziemią, ugnieceniu jej i podlaniu, powinno znaleźć się na powierzchni. Wokół krzewu należy usypać kopczyk ziemi (około 20 cm), który będzie chronił korzenie.

Jak przygotować krzewy róż do zimy

Jesienią warto wyciąć chore i suche pędy i usunąć opadłe liście (ograniczy to rozprzestrzenianie się chorób grzybowych). Gdy temperatura spadnie poniżej 5°C, należy osłonić róże przed działaniem niskiej temperatury i gwałtownymi zmianami pogody:

 • wielo- i wielkokwiatowe oraz miniaturowe trzeba obsypać ziemią u nasady, a pędy okryć gałązkami roślin iglastych,
 • pienne należy przygiąć do ziemi w stronę przeciwną niż wyrasta z oczka szlachetna część róży, przymocować v-kształtnymi widełkami i obsypać ziemią. Można też, nie przyginając, owiązać ciasno koronę krzewu matami słomianymi,
 • pnące trzeba obsypać u nasady krzewu ziemią, pędy odczepić od podpór, położyć na ziemi i okryć słomą lub gałązkami drzew iglastych. Jeśli róża jest rozrośnięta, można poprzestać na osłonięciu jej matami słomianymi,
 • rosnące w pojemnikach można albo zakopać z pojemnikiem w ziemi, a u nasady usypać kopczyk ziemi i okryć pędy, albo owinąć rośliny wraz z pojemnikiem słomą lub matami słomianymi,
 • okrywowe i dzikie nie muszą być osłaniane.

Warto wiedzieć

Owoce róży

Owoce róży

Róże, którym nie usuwa się przekwitłych kwiatostanów (dzikie i okrywowe), jesienią i zimą zdobią ogród owocami.
Warto wiedzieć, że owoce te zawierają znaczne ilości witaminy C (więcej niż cytryny) – można wykorzystywać je w gospodarstwie domowym do przygotowywania konfitur lub ususzone – jako dodatek do napojów.

W marcu lub na początku kwietnia, po ustąpieniu mrozów trzeba zdjąć okrycia: najpierw odsłonić pędy, a po kilku dniach rozgarnąć kopczyki ziemi, usypane u nasady krzewów. Najlepiej robić to w dni pochmurne.

Jak ciąć róże

Róże należy przyciąć wiosną, około dwa tygodnie po zdjęciu osłon zimowych. Wskazówką, że trzeba to już zrobić, są nabrzmiewające pąki. Usuwa się pędy najstarsze oraz chore, suche i słabe (jest to cięcie pielęgnacyjne). A oprócz tego:

 • miniaturowym skraca się pozostałe pędy o połowę,
 • pnącym pozostawia się najwyżej 6 najsilniejszych pędów, które można nieco skrócić,
 • piennym (szczepionym na wysokim pniu) przycina się wszystkie pędy do długości około 20 cm,
 • wielko- i wielokwiatowym pędy słabe przycina się nad 5-6 pąkiem, a silniejsze pozostawia nieco dłuższe,
 • okrywowym i dzikim wystarcza cięcie pielęgnacyjne.

Różom sadzonym wiosną trzeba zaraz po posadzeniu przyciąć pędy nad 6-8 pąkiem, a piennym nad 3-4 pąkiem. Różom sadzonym jesienią pierwsze cięcie wykonuje się wiosną następnego roku.
Miejsce cięcia warto posmarować preparatem ułatwiającym gojenie ran (Funabenem, Lac Balsamem, Eco Balsamem).
Po przycięciu dobrze jest też zasilić krzewy nawozem do róż lub Azofoską. Można także rozłożyć pod krzewami kompost lub przekompostowany obornik.
Różom powtarzającym kwitnienie warto przycinać pędy z przekwitłymi kwiatami o dwie pary liści poniżej kwiatu, aby pobudzić je do ponownego kwitnienia.
Wszystkim różom szczepionym trzeba wycinać wyrastające z podkładek pędy.

Zobacz wideo: Maja Popielarska opowiada kiedy najlepiej opryskiwać róże

Autor tekstu: Anna Skórkowska, Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Magdalena Michalak, www.photos.com
mat. wideo: TVN Meteo/x-news
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

zasadziliśmy róże

Tak, wczoraj byliśmy na naszej działeczce i zasadziliśmy dwie róże. Cóż to nasze...

Przeczytaj też:
Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe
Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe

Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Takie pytanie zadaje sobie wiele ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia