Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe

Rośliny przesadzamy do nowych doniczek, aby lepiej rosły i obficiej kwitły

Rośliny przesadzamy do nowych doniczek, aby lepiej rosły i obficiej kwitły

Rośliny doniczkowe należy przesadzać wtedy, gdy tego potrzebują: ich wzrost został zahamowany lub w doniczce brakuje miejsca na rozrost korzeni. Najlepiej przesadzać rośliny doniczkowe wczesną wiosną, możemy zacząć przesadzanie już pod koniec lutego.

Wiosna to dobry czas na porządki w domowych kwiatach. Niektóre z nich na pewno trzeba będzie przesadzić do nowych pojemników, aby lepiej rosły i obficiej kwitły.
Rośliny doniczkowe przesadzamy tylko wtedy, kiedy tego potrzebują. Oznaką takiego stanu może być zahamowanie ich wzrostu (gdy wiosną nie wypuszczają już nowych pędów) lub widoczny brak miejsca w doniczce na rozrastanie się korzeni. Aby się o tym przekonać, najlepiej jest obejrzeć bryłę korzeniową rośliny. Obracamy doniczkę do góry dnem i opukując o kant stołu, ostrożnie zdejmujemy ją z rośliny. Jeżeli korzenie tworzą zbitą masę i nie ma już między nimi ziemi, to znak, że czas na zmianę pojemnika na większy. Większość roślin doniczkowych przesadzamy na wiosnę – w marcu lub kwietniu. Zanim się do tego zabierzemy, upewnijmy się jednak, że roślina jest w dobrej kondycji, nie ma oznak chorób ani żerowania szkodników. Przesadzenie osłabionej rośliny mogłoby być dla niej zbyt dużym szokiem.

Po co drenaż w doniczce

Rośliny doniczkowe najczęściej gniją z powodu nadmiaru wody. Bryła korzeniowa nigdy nie powinna stać w wodzie, bo bez dostępu tlenu korzenie zamierają i tracą zdolność do pobierania wody. Aby temu zapobiec, na dnie pojemnika powinniśmy układać dwucentymetrową warstwę drenażu z drobno potłuczonych skorup starych, niepotrzebnych doniczek ceramicznych, keramzytu lub grubego żwiru. Dzięki niemu woda nie będzie zalegać w strefie korzeniowej, tylko niżej – w warstwie drenażu, a korzenie będą dobrze napowietrzone.

Jaki pojemnik wybrać?

Są dwa rodzaje pojemników na rośliny: doniczki z otworami odpływowymi w dnie i osłonki, do których można wstawić mało ozdobne donice. Unikajmy jednak sadzenia roślin bezpośrednio do osłonek, z których nadmiar wody nie ma jak odpłynąć. Bardzo trudno jest wtedy kontrolować ilość zalegającej wody. Do wyboru mamy różne pojemniki – ceramiczne (szkliwione lub bez powłoki), plastikowe, metalowe, wyplatane z wikliny bądź rattanu, a nawet szklane. Niektóre są sprzedawane z podstawkami, inne bez. Są i takie, które mają wbudowany system nawadniający. Zapewni on stały dopływ wody nawet wtedy, gdy wyjedziemy z domu na dłużej.

Jakiego podłoża użyć do przesadzania roślin doniczkowych?

Większość roślin doniczkowych dobrze rośnie w każdym podłożu i dla nich odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do kwiatów i roślin doniczkowych. Niektóre jednak wymagają specjalnego podłoża: lekkiego torfowego (anturium, dracena, paproć) lub ciężkiego gliniastego (kalanchoe, papirus, trzykrotka). Rośliny, które źle znoszą obecność węglanu wapnia w podłożu (echmea, gardenia, wrzosiec), powinniśmy posadzić w ziemi lekko kwaśnej.
Uwaga! Nie używajmy do przesadzania ziemi z ogrodu. Istnieje duże ryzyko, że wraz z nią przyniesiemy do domu chwasty lub szkodniki. Poza tym jest ona zbyt ciężka dla delikatnych korzeni roślin doniczkowych. Gotowe podłoża są wcześniej odkażane i specjalnie przygotowywane z mieszanki różnorodnych komponentów, dzięki którym korzenie roślin mogą się swobodnie rozrastać.

Zobacz film: Jak przesadzać rośliny doniczkowe

Autor tekstu: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Autor zdjęć: Konrad Kalbarczyk
Źródło: Wymarzony Ogród
Temat miesiąca
Wysiew nasion na rozsadę’

Jeśli chcemy samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów albo warzyw, już teraz trzeba ropocząć wysiew nasion!

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Świąteczne stroiki
Świąteczne stroiki

No i się zaczęło... Już całkiem na dobre. Zamówienie za zamówieniem - największą popularnością...

Przeczytaj też:
Jesienne sadzenie borówki amerykańskiej – do kiedy można sadzić borówkę i jak to zrobić
Jesienne sadzenie borówki amerykańskiej – do kiedy można sadzić borówkę i jak to zrobić

Borówka amerykańska jest krzewem owocowym chętnie sadzonym w ogrodach i na działkach. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia