Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Przesadzanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe należy przesadzać wtedy, gdy tego potrzebują: ich wzrost został zahamowany lub w doniczce brakuje miejsca na rozrost korzeni. Najlepiej przesadzać rośliny doniczkowe wczesną wiosną, możemy zacząć przesadzanie już pod koniec lutego.
Rośliny przesadzamy do nowych doniczek, aby lepiej rosły i obficiej kwitły

Rośliny przesadzamy do nowych doniczek, aby lepiej rosły i obficiej kwitły

Wiosna to dobry czas na porządki w domowych kwiatach. Niektóre z nich na pewno trzeba będzie przesadzić do nowych pojemników, aby lepiej rosły i obficiej kwitły.

Rośliny doniczkowe przesadzamy tylko wtedy, kiedy tego potrzebują. Oznaką takiego stanu może być zahamowanie ich wzrostu (gdy wiosną nie wypuszczają już nowych pędów) lub widoczny brak miejsca w doniczce na rozrastanie się korzeni. Aby się o tym przekonać, najlepiej jest obejrzeć bryłę korzeniową rośliny. Obracamy doniczkę do góry dnem i opukując o kant stołu, ostrożnie zdejmujemy ją z rośliny. Jeżeli korzenie tworzą zbitą masę i nie ma już między nimi ziemi, to znak, że czas na zmianę pojemnika na większy. Większość roślin doniczkowych przesadzamy na wiosnę – w marcu lub kwietniu. Zanim się do tego zabierzemy, upewnijmy się jednak, że roślina jest w dobrej kondycji, nie ma oznak chorób ani żerowania szkodników. Przesadzenie osłabionej rośliny mogłoby być dla niej zbyt dużym szokiem.

Po co drenaż w doniczce

Rośliny doniczkowe najczęściej gniją z powodu nadmiaru wody. Bryła korzeniowa nigdy nie powinna stać w wodzie, bo bez dostępu tlenu korzenie zamierają i tracą zdolność do pobierania wody. Aby temu zapobiec, na dnie pojemnika powinniśmy układać dwucentymetrową warstwę drenażu z drobno potłuczonych skorup starych, niepotrzebnych doniczek ceramicznych, keramzytu lub grubego żwiru. Dzięki niemu woda nie będzie zalegać w strefie korzeniowej, tylko niżej – w warstwie drenażu, a korzenie będą dobrze napowietrzone.

Jaki pojemnik wybrać?

Są dwa rodzaje pojemników na rośliny: doniczki z otworami odpływowymi w dnie i osłonki, do których można wstawić mało ozdobne donice. Unikajmy jednak sadzenia roślin bezpośrednio do osłonek, z których nadmiar wody nie ma jak odpłynąć. Bardzo trudno jest wtedy kontrolować ilość zalegającej wody. Do wyboru mamy różne pojemniki – ceramiczne (szkliwione lub bez powłoki), plastikowe, metalowe, wyplatane z wikliny bądź rattanu, a nawet szklane. Niektóre są sprzedawane z podstawkami, inne bez. Są i takie, które mają wbudowany system nawadniający. Zapewni on stały dopływ wody nawet wtedy, gdy wyjedziemy z domu na dłużej.

Jakiego podłoża użyć do przesadzania roślin doniczkowych?

Większość roślin doniczkowych dobrze rośnie w każdym podłożu i dla nich odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do kwiatów i roślin doniczkowych. Niektóre jednak wymagają specjalnego podłoża: lekkiego torfowego (anturium, dracena, paproć) lub ciężkiego gliniastego (kalanchoe, papirus, trzykrotka). Rośliny, które źle znoszą obecność węglanu wapnia w podłożu (echmea, gardenia, wrzosiec), powinniśmy posadzić w ziemi lekko kwaśnej.
Uwaga! Nie używajmy do przesadzania ziemi z ogrodu. Istnieje duże ryzyko, że wraz z nią przyniesiemy do domu chwasty lub szkodniki. Poza tym jest ona zbyt ciężka dla delikatnych korzeni roślin doniczkowych. Gotowe podłoża są wcześniej odkażane i specjalnie przygotowywane z mieszanki różnorodnych komponentów, dzięki którym korzenie roślin mogą się swobodnie rozrastać.

Autor tekstu: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Autor zdjęć: Konrad Kalbarczyk
Źródło: Wymarzony Ogród
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU
100 NAJLEPSZYCH ROŚLIN DO TWOJEGO OGRODU

To przydatny każdemu ogrodnikowi-amatorowi album z opisem roślin kwitnących polecanych do uprawy na działce i w ogrodzie. Obok portretów roślin znajdziesz tu poradnik pielęgnacji roślin i ogrodu.

Z wizytą w górach :)
Z wizytą w górach :)

Ostatnio wybrałam się na wycieczkę do Zakopanego.. Mogłoby się wydawać, ze o tej porze roku nie...

Przeczytaj też:
Dlaczego warto ściółkować ziemię wokół roślin? Najlepsze materiały na ściółkę
Dlaczego warto ściółkować ziemię wokół roślin? Najlepsze materiały na ściółkę

Ściółkowanie to przykrywanie ziemi wokół roślin. Czy ściółkowanie jest korzystne dla roślin? ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © MURATOR S.A. 2008-2014 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia