Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Przesadzanie magnolii. Jak przesadzić magnolie
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Przesadzanie magnolii. Jak przesadzić magnolie

Przesadzanie magnolii nie jest łatwe. Niestety magnolie, zwłaszcza starsze, źle znoszą przesadzanie. Radzimy, jak przesadzić magnolię, aby roślina nie ucierpiała? Przesadzanie roślin: poradnik.

Przesadzanie magnolii jest ryzykowne, ponieważ magnolie źle znoszą przesadzanie. Jeśli przesadzimy magnolie, po zabiegu rośliny długo chorują i mogą uschnąć. Dzieje się tak, ponieważ magnolie mają płytki i słabo rozrośnięty system korzeniowy, a ich mięsiste korzenie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Najlepiej więc zlecić przesadzanie dużych magnolii wyspecjalizowanej firmie. Mniejsze magnolie możemy przesadzić sami w ogrodzie.

Przesadzanie magnolii: terminy

Jeśli planujemy przesadzanie magnolii, powinniśmy to zrobić poza okresem wegetacji: czyli najlepsze terminy na przesadzanie magnolii to późna jesień bądź wczesna wiosna.

Jak przesadzić magnolię

Przed przesadzeniem roślinę obficie podlewamy. Wilgotna ziemia lepiej się trzyma korzeni niż sucha, dzięki czemu są one mniej narażone na uszkodzenie podczas przesadzania. Zanim magnolię wykopiemy, przygotowujemy dół w miejscu, w którym zamierzamy ją posadzić. Dół musi być na tyle duży, aby bryła korzeniowa rośliny swobodnie się w nim zmieściła. Boki i dno dołu wykładamy rozłożonym kompostem lub ziemią kompostową.

Magnolię okopujemy tak, jak pada rzut korony i podcinamy szpadlem od dołu. Z im większą bryłą ziemi przeniesiemy magnolię na nowe miejsce, tym większa szansa, że się przyjmie. Pod bryłę korzeniową podkładamy płótno, którym ją otaczamy, aby się nie rozpadła podczas przenoszenia rośliny. Po posadzeniu dół wypełniamy żyzną (na przykład kompostową) ziemią i delikatnie ubijamy.

Przesadzanie magnolii: pamiętaj!
Nie udeptujmy ziemi tuż przy pniu magnolii, bo łatwo uszkodzić jej korzenie. Roślinę po przesadzeniu obficie podlewamy.

Przesadzanie magnolii: co robimy po posadzeniu w nowym miejscu

Jeśli magnolię przesadzamy jesienią, wokół pnia usypujemy kopczyk z ziemi, który zabezpieczy korzenie przed przemarznięciem. Pień i konary magnolii obwiązujemy matami. Wiosną usuwamy zimowe zabezpieczenia i zanim zaczną rozwijać się pąki, przycinamy wszystkie pędy boczne o 2/3 ich długości. Rany smarujemy środkiem grzybobójczym. Wokół magnolii rozpinamy specjalną tkaninę cieniującą, tak aby osłaniała magnolię od strony słońca. Roślinę cieniujemy przez cały sezon i regularnie (w czasie upałów codziennie) podlewamy.

Niektórzy ogrodnicy radzą, aby konary magnolii owinąć płótnem jutowym. Powinno ono być stale wilgotne (w czasie upałów codziennie je zwilżamy). Po około 2 miesiącach płótno można zdjąć. W ciągu kilku lat po posadzeniu magnolie wymagają zabezpieczenia na zimę.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Agnieszka Sternicka, Marek Sternicki, Maria Muszalska
Źródło: Murator
Temat miesiąca
Prawidłowe sadzenie roślin w pojemnikach’

Rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają specyficznego postępowania, gdyż w porównaniu z tymi posadzonymi w gruncie są bardziej uzależnione od ingerencji człowieka. Istotną sprawą w uprawie jest także zadbanie o odpowiedni dobór pojemników. Jak prawidłowo sadzić rośliny na balkonach i tarasach?

Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Jesienne aranżacje
Jesienne aranżacje

To co kojarzy mi się z prawdziwą jesienią to dynie, pięknie wybarwione drzewa i kwiaty. Dynia...

Przeczytaj też:
Jesienne sadzenie borówki amerykańskiej – do kiedy można sadzić borówkę i jak to zrobić
Jesienne sadzenie borówki amerykańskiej – do kiedy można sadzić borówkę i jak to zrobić

Borówka amerykańska jest krzewem owocowym chętnie sadzonym w ogrodach i na działkach. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia