Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Przesadzanie dużych drzew iglastych
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Przesadzanie dużych drzew iglastych

Przesadzanie dużych drzew jest możliwe, ale to niełatwe zadanie. Najlepiej wynająć do tego specjalistyczną firmę wyposażoną w odpowiedni sprzęt. Samodzielne przesadzanie dużego drzewa jest bardzo trudne ze względu na znaczny ciężar, który trzeba będzie przemieścić.

W przybliżeniu drzewo o średnicy pnia 15 cm wraz z bryłą korzeniową o wymiarach 90 x 40 cm waży około 600 kg (przy założeniu, że ciężar 1 m³ ziemi wynosi 2000 kg).
Drzewa iglaste przesadza się w kwietniu-maju lub sierpniu-wrześniu. Rok, a jeszcze lepiej dwa lata wcześniej, należy zacząć formowanie bryły korzeniowej. Przyjmuje się, że jej promień powinien być mniej więcej równy mierzonemu w części przyziemnej obwodowi pnia przesadzanego drzewa. System korzeniowy należy podciąć na głębokości zbliżonej do połowy tego promienia (może być nieco płycej lub głębiej, zależnie od jakości systemu korzeniowego).

Jak przesadza się duże drzewa

W celu wcześniejszego przygotowania bryły korzeniowej należy wyciąć łopatą wokół drzewa rowek w odległości nieco większej niż obliczony promień przyszłej bryły korzeniowej. Ziemię wybiera się aż do głębokości, na jaką ma sięgać bryła korzeniowa, a napotkane korzenie przecina się i usuwa na całej szerokości rowka. Przekrój ich cięcia powinien być jak najmniejszy i gładki. Najsilniejsze korzenie można pozostawić nieprzycięte, aż do chwili przesadzania. Następnie zewnętrzną ściankę wykopu wykłada się folią, a wolną przestrzeń między nią a bryłą korzeniową wypełnia urodzajną ziemią lub kompostem. Powierzchnię wokół drzewa trzeba wyściółkować. Aby ułatwić drzewu tworzenie wielu młodych korzeni, należy co najmniej raz w tygodniu obficie podlewać
bryłę korzeniową. Warto też założyć odciągi zabezpieczające drzewo przed wywróceniem się.
Po roku lub lepiej po dwóch latach, tuż przed przesadzaniem, dobrze przerośniętą zwartą bryłę korzeniową należy owinąć tkaniną jutową i związać sznurkiem. Drzewo przesadza się do przygotowanego wcześniej dołu, o 15-20 cm szerszego i o 10-15 cm głębszego niż bryła korzeniowa. Na dnie należy ułożyć warstwę żyznej ziemi ogrodowej wymieszanej z kompostem. Taką samą ziemią trzeba obsypać bryłę korzeniową umieszczonego w dole drzewa, pamiętając, by wypełnić nią wszystkie wolne przestrzenie, i dokładnie ubić.

Drzewo powinno rosnąć na takiej samej głębokości jak wcześniej. Następnie trzeba je opalikować. Najlepiej założyć na pień trzy odciągi z lin mocowanych kołkami do podłoża (pień należy zabezpieczyć opaską z juty przed otarciem). Drzewo trzeba solidnie podlać. Przez najbliższy rok warto je pielęgnować: podlewać raz w tygodniu (w upały częściej), na zimę usypać wokół pnia kopczyk ziemi, wiosną rozgarnąć go i zasilić drzewo nawozem do drzew i krzewów iglastych.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: www.photos.com, Agnieszka Sternicka, Marek Sternicki
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Czarno-biały ślub
Czarno-biały ślub

Oto wiązanka na wesele w klimacie black and white. Dodaliśmy do niej czarne piórka, oraz cienka,...

Przeczytaj też:
Ściółkowanie gleby na wiosnę pomaga pozbyć się chwastów. Agrowłóknina Agrimpex
Ściółkowanie gleby na wiosnę pomaga pozbyć się chwastów. Agrowłóknina Agrimpex

Ściółkowanie gleby to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy przeprowadzić w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia