Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Pędzenie tulipanów. Jak przyspieszyć kwitnienie tulipanów w doniczkach [WIDEO]
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Pędzenie tulipanów. Jak przyspieszyć kwitnienie tulipanów w doniczkach [WIDEO]

Pędzenie tulipanów to popularna metoda przyspieszenia kwitnienia tych roślin cebulowych, dzięki której tulipany zakwitną już zimą. Najczęściej polecanymi odmianami do pędzenia są ‘Brillant Star’ i ‘Joffre’.

Jeśli chcemy cieszyć kwitnącymi tulipanami w doniczkach kwitnącymi już w zimowe miesiące, warto pomyśleć o przyspieszeniu kwitnienia tych popularnych roślin cebulowych. Podpowiadamy, jak to zrobić. Pędzenie tulipanów, czyli przyspieszenie kwitnienia tulipanów.

Pędzenie tulipanów: kiedy i jak sadzić cebule

Właściwym terminem wysadzania cebul tulipanów do doniczek jest okres od września do grudnia. Cebule sadzi się pojedynczo do wysokich naczyń, bądź po kilka do szerokiej doniczki (odległość między cebulami powinna wynosić około 6 cm). Jako podłoża używa się mieszanki ziemi doniczkowej i torfu w stosunku 1:1.
Ważne jest zapewnienie dobrego drenażu (na przykład z keramzytu). Jeśli pojemnik, do którego sadzimy cebule nie ma otworu odpływowego, należy wyłożyć na dno materiał dobrze chłonący wodę (np. mech torfowiec) lub drobne kamyczki. Po posadzeniu cebul trzeba je obficie podlać i przenieść do ciemnego i chłodnego miejsca o temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Po około dziesięciu tygodniach należy przenieść donice do cieplejszego i zacienionego pomieszczenia i po 7 dniach ustawić je w pełnym świetle, w miejscu możliwie najchłodniejszym.

Pędzenie tulipanów: kiedy zakwitną

Z cebul posadzonych we wrześniu już w grudniu otrzymamy kwitnące tulipany. Po przekwitnięciu pozostawiamy roślinę do zaschnięcia. Wiosną możemy wysadzić w ogrodzie, ale zakwitnie najwcześniej po roku.

Zobacz film o domowym pędzeniu roślin cebulowych

Autor tekstu: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Radosław Wojnar, Konrad Kalbarczyk
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Burgund-biel
Burgund-biel

Raz jeszcze w tym roku! Restaurację Chianti ozdobiliśmy kwiatami nawiązujacymi do jej...

Przeczytaj też:
Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy
Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy

Lawenda uprawa w ogrodzie: poradnik. Sadzenie i pielęgnacja lawendy: to musisz wiedzieć. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia