Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Odkrywanie roślin po zimie: kiedy i jak zdejmować zimowe osłony
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Odkrywanie roślin po zimie: kiedy i jak zdejmować zimowe osłony

Zimowe osłony chroniły rośliny przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych (fot. Agrimpex)

Zimowe osłony chroniły rośliny przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych (fot. Agrimpex)

MATERIAŁ PŁATNY
Odkrywanie roślin po zimie to jedna z ważniejszych wiosennych prac w ogrodzie. Ochronę roślin przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych zimą zapewniało zastosowanie Agrowłókniny Hobby Agrimpex lub Kapturów Dwuwarstwowych. Wraz z nadejściem marca, kiedy dni stają się cieplejsze, a rośliny wystawione są działanie coraz silniejszych promieni słonecznych, czas pomyśleć o zdjęciu zimowych osłon z roślin. Kiedy i jak to robić?
Agrimpex Sp. z o.o.
ul. Zwierzyniecka 2
37-500 Jarosław
biuro@agrimpex.pl
www.agrimpex.pl

Słoneczne marcowe dni nastrajają ku temu, aby podjąć się pierwszych prac porządkowych w ogrodzie po okresie zimowej przerwy. Marzec to dobry moment, aby ocenić stan roślin, a z krzewów i drzew usunąć uschnięte gałęzie. Zazwyczaj w marcu przystępujemy również do zdjęcia zimowych osłon – Agrowłókniny Zimowej Hobby lub Kaptura Dwuwarstwowego, które chroniąc przed niekorzystnym działaniem niskich temperatur, jednocześnie zapewniały roślinom odpowiednie warunki do prawidłowego przebiegu zimowej wegetacji.
Decyzja o ostatecznym zdjęciu zimowych osłon powinna być jednak uzależniona od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, przy czym warto uwzględnić długoterminowe prognozy pogody.

Kiedy można zdejmować osłony z roślin?

Zalegający w ogrodzie śnieg, utrzymujące się przez dłuższy czas temperatury minusowe nie stwarzają sprzyjających warunków rozwoju roślin. W takich okolicznościach ze zdjęciem osłon zimowych należy się powstrzymać. Z odkrywaniem należy wstrzymać się również wówczas, gdy występują duże wahania temperatury – w dzień dodatnie, w nocy spadające poniżej 0 st. C. Przedwcześnie odsłonięte rośliny mogą bowiem zostać osłabione, wypuszczą słabe, wrażliwe na chłód pędy. Agrowłókninę Hobby i kaptury z agrowłókniny najlepiej jest zdejmować wówczas, gdy będziemy mieli pewność, że przymrozki już nie powrócą.

Warto wiedzieć

Radzi Tomasz Mędrala - ekspert Agrimpex

Radzi Tomasz Mędrala - ekspert Agrimpex

Budzi się wiosna a razem z nią zaczyna się czas siewu i sadzenia warzyw i kwiatów.
Aby przyspieszyć proces nagrzewania się gleby, a co za tym idzie wysiewu lub sadzenia, polecam przykryć podłoże folią lub agrowłókną. Folia szybciej nagrzeje glebę niż agrowłóknina. Natomiast po wysiewie proponuję okryć wysiane nasiona lub wysadzone sadzonki agrowłókniną AGRIMPEX® z technologią Agro-Marnia™. Nad przewagą agrowłókniny nad folią można długo dyskutować jednak niepodważalnym faktem jest to, że agrowłóknina:

  • Przepuszcza wodę opadową (deszcz bez problemu przechodzi do roślin).
  • Przepuszcza powietrze (nie można zaparzyć roślin).
  • Niweluje wahania temperatury między dniem a nocą (w dzień się mocno nie nagrzewa a w nocy powoli oddaje ciepło).
  • Nie zbiera wody na swojej powierzchni (czyli nie przygniata roślin).
  • Zaletą agrowłókniny z technologią Agro-Marina™ jest również to, że nie trzeba grządek odkrywać w słoneczne dni a na noc przykrywać. Agrowłokninę należy trzymać cały czas na uprawie do czasu aż przyjdą ciepłe dni i noce.

Myślę więc, że wybór jest prosty
Polecam już wysiew nasion rzodkiewki … przykrycie jej agrowłókniną z technologią Agro- Marina™ w zależności od przebiegu pogody może spowodować przyśpieszenie plonów nawet o trzy tygodnie.

Należy również uważać, aby nie spóźnić się ze zdjęciem osłon zimowych. Przetrzymanie agrowłókniny zimowej czy kapturów ochronnych może doprowadzić do przegrzania się roślin lub też do ich przedwczesnej wegetacji. Z kolei brak swobodnego przepływu powietrza może stać się przyczyną tego, że rośliny wypuszczą wiotkie, blade pędy. Skutkiem przetrzymania roślin pod osłoną zimową może być również rozwój chorób grzybowych.

Zdejmowanie osłon zimowych powinno być stopniowe

Co zatem robić, gdy w dzień panują dodatnie temperatury, a w nocy występują przymrozki? W takiej sytuacji najlepiej jest za dnia lekko rozchylić agrowłókninę, zapewniając roślinom dostęp do światła naturalnego oraz umożliwiając cyrkulację powietrza. Natomiast wieczorem ponownie je zakryć. Nawet w przypadku całkowitego odkrycia roślin agrowłókninę lub kaptur ochronny dobrze jest jeszcze na jakiś czas pozostawić w pobliżu roślin na wypadek niespodziewanych przymrozków.
Osłony powinny być zdejmowane stopniowo, warstwa po warstwie. Początkowo odsłaniamy jedną warstwę, po jakimś czasie kolejną. Pozwoli to roślinom na powolne przyzwyczajanie się do panujących warunków atmosferycznych.

Autor zdjęć: materiały prasowe
Opracowanie: Na podstawie materiałów firmy Agrimpex
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Mini ogrody
Mini ogrody

Kto z Was robił kiedyś ogród w słoiku lub w akwarium? Ja wiele razy. Kwiaty tak hodowane...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia