Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Lawenda uprawa: sadzenie, przycinanie i pielęgnacja lawendy

Lawenda uprawa w ogrodzie: poradnik. Sadzenie i pielęgnacja lawendy: to musisz wiedzieć. Przeczytaj poradnik jak uprawiać lawendę, czy warto ją przycinać i nawozić. Jak to robić prawidłowo!

Lawenda to zimozielona krzewinka o wąskich ozdobnych srebrzystych listkach i kwiatach zebranych w kłosy. Lawenda w ogrodzie wygląda bardzo dekoracyjnie, a jej pielęgnacja nie jest trudna. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze zasady dotyczącze uprawy lawendy. Lawenda kwitnie od czerwca do października. Rośliny mają zwarty pokrój krzaczastej kępy, rosną do wysokości 45–50 cm. Lawenda swój kształt zawdzięcza przycinaniu. Lawenda w ogrodzie nadaje się na obwódki ścieżek, rabaty, tarasy i balkony, ogródki skalne. Lawenda dobrze komponuje się z różami, można też ją uprawiać w doniczce. Z powodu zapachu lawenda wabi do siebie pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza komary i mszyce. Jednak nie wszystkie odmiany lawendy dobrze znoszą polski klimat i mroźne zimy. Lawenda uprawa: przeczytaj nasz krótki poradnik.

Sadzenie lawendy

Lawenda potrzebuje słonecznego miejsca i dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża, najlepiej z dużą zawartością wapnia (zbyt kwaśną ziemię trzeba zwapnować kredą lub dolomitem). Jeśli ma być posadzona na gruncie słabo przepuszczalnym, na dnie dołka warto ułożyć drenaż z kawałków potłuczonej doniczki. Lawneda nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów. Do uprawy trzeba wybierać odmiany lawendy mrozoodporne. Sadzenie lawendy: rośliny sadzi się w odstępach co 30–40 cm.

>>Przeczytaj też: Uprawa lawendy w ogrodzie: jaką ziemię lubi lawenda

Przycinanie lawendy: czy jest koniecznie

Jednym z podstawowych zabiegów dotyczących pielęgnacji lawendy w ogrodzie jest jej przycinanie. Młode, nierozkrzewione lawendy skraca się o połowę w pierwszym roku wzrostu. Takie cięcie lawendy sprawi, że wypuszczą dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę. Wiosną, w marcu lub kwietniu, przycina się chore, złamane, wybujałe lub uszkodzone gałązki lawendy. Pozostałe przycina się tak, by nadać roślinie regularny krzaczasty kształt i pobudzić powstawanie nowych pędów. Lawendę należy regularnie, co roku, przycinać nie dopuszczając do jej nadmiernego zdrewnienia. Systematycznie formowane rośliny będą zwarte i gęste, a przez to mniej podatne na niszczycielskie działanie śniegu. Jednak nie uchroni to lawendy całkiem przed uszkodzeniem, zwłaszcza że w czasie odśnieżania stale będą zasypywane. Latem zbiera się lawendę do suszenia – gdy już widać kolor kwiatów, ale zanim całkowicie się one rozwiną. Zasuszony bukiecik lawendy będzie wspaniale pachniał w szafie czy szufladzie, sktecznie odstraszając mole. Późnym latem, tuż po kwitnieniu, tnie się uschnięte kwiatostany lawendy z 7-centymetrowymi fragmentami pędów.

>>Przeczytaj też: Lawenda w ogrodzie: kiedy i jak przycinać lawendę?

Nawożenie lawendy i rozmnażanie lawendy

Co roku wiosną wokół lawendy w ogrodzie warto rozłożyć warstwę około 2 cm kompostu. Jesienią dół roślin warto obłożyć słomą lub suchymi liśćmi, a korony po pierwszych przymrozkach okryć stroiszem.
Nasiona lawendy najlepiej kiełkują, gdy zostały poddane działaniu niskiej temperatury. Można je posiać jesienią wprost do gruntu (miejsce, w którym rosną, trzeba zabezpieczyć przedmrozem). Można też nasiona lawendy wysiać wczesną wiosną, uprzednio poddając je stratyfikacji (czyli chłodzeniu). Nowe rośliny łatwo uzyskuje się również z odkładów. W tym celu kilka najniższych pędów lawnedy należy przygiąć wiosną do ziemi, zakotwiczyć w niej (kawałkiem zagiętego drutu) i obsypać żyzną glebą. Trzeba pilnować, żeby podłoże wokół lawnedy było stale lekko wilgotne. Pęd odkładu przywiązuje się do palika, by nowa roślina od początku rosła pionowo. Jesienią, gdy pędy lawendy wypuszczą korzenie, sadzonki należy delikatnie wykopać i odciąć.

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, S&G Flowers, Mirosław Krogulec, Magdalena Michalak, Agnieszka Mike-Jeziorska
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: _SE Super Hobby 01 - Moja Dzialka
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Pastele - raz jeszcze
Pastele - raz jeszcze

Najchętniej wybieranym kolorem Par Młodych są pastele. Pastele można komponować w kilku wersjach: ...

Przeczytaj też:
Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe
Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe

Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Takie pytanie zadaje sobie wiele ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia