Sadzenie iglaków - kiedy i jak sadzić iglaki w ogrodzie

2019-05-27 15:41

Iglaki należy sadzić w takiej odległości jeden od drugiego, żeby mogły swobodnie się rozrastać bez konieczności przycinania ich już po kilku latach. Podpowiadamy kiedy i jak prawidłowo sadzić iglaki i jak pielęgnować iglaki po posadzeniu. Sadzenie iglaków - poradnik.

Większość iglaków sprzedawana jest obecnie w pojemnikach. Jest to bardzo wygodne, bo takie rośliny można sadzić przez cały sezon. Wiele sklepów ma w swojej ofercie również iglaki, które były uprawiane w gruncie i zostały wykopane ze szkółki dopiero przed sprzedażą. Mają tę zaletę, że są sporo tańsze od tych uprawianych w pojemnikach. Muszą jednak być dobrze chronione przed wysychaniem - ich korzenie otoczone są zazwyczaj wilgotną ziemią i owinięte jutowym workiem lub siatką. Tylko tak zabezpieczone rośliny po posadzeniu w ogrodzie przyjmą się i nie będą chorować.

Nie przesadzajmy iglaków z odkrytymi korzeniami. Nawet wtedy, gdy przenosimy je z jednej części ogrodu do drugiej, wykopujemy je z bryłą ziemi. Iglaki wykopywane ze szkółki najlepiej sadzić albo w kwietniu, albo w okresie od połowy sierpnia do połowy września. Rośliny sadzone późnym latem skończyły już intensywnie rosnąć, są więc mniej wrażliwe na uszkodzenie korzeni. Do zimy jest jednak wystarczająco dużo czasu, żeby zdążyły wytworzyć młode korzenie, które zakotwiczą roślinę w nowym miejscu. Jeśli iglaki posadzimy zbyt późno, na przykład w październiku, nie zdążą się one ukorzenić i prawdopodobnie nie przeżyją najbliższej zimy.

>>Nie przegap: Najważniejsze błędy popełniane przy sadzeniu drzew – tego nie wolno robić sadząc drzewo!

Sadzenie iglaków - kiedy sadzić iglaki: terminy

Iglaki sprzedawane w pojemnikach można sadzić od wiosny do jesieni, natomiast iglaki z bryłą ziemi sadzi się:

  • od połowy kwietnia do połowy maja, zanim na pędach pojawią się zielone pąki;
  • od połowy sierpnia do połowy października, unikając okresów upałów i suszy (iglaki nie przechodzą zimą całkowitego spoczynku, dlatego po posadzeniu muszą się przed zimą zakorzenić w nowym miejscu).

Przed posadzeniem iglaki należy podlać. Następnie trzeba przygotować dołek o podwójnej średnicy bryły korzeniowej, wypełnić go do połowy kompostem zmieszanym z ziemią ogrodową lub żyzną ziemią i po włożeniu rośliny zasypać takim samym podłożem. Jeżeli bryła korzeniowa zabezpieczona jest tkaniną jutową, należy ją rozwiązać i rozłożyć w przygotowanym dołku, nie zdejmując.

Tuje (żywotniki) - sadzenie. Jak prawidłowo sadzić tuje w ogrodzie

Jak sadzić iglaki?

Drzewa iglaste sadzi się co 3-5 m, krzewy iglaste co 1-3 m, a rośliny płożące stosowane do okrywania powierzchni zamiast trawnika – 2-3 szt./m².Dobrą metodą jest sadzenie iglaków w „błoto”. Po ustawieniu w dole rośliny i zasypaniu jej do połowy ziemią, należy nalać do pełna wody i poczekać, aż wsiąknie. Dopiero wówczas dosypać ziemi, jeszcze raz ją podlać i ubić. Na zakończenie wokół rośliny trzeba uformować zagłębienie średnicy 50-100 cm, w którym będzie się zbierać woda, i wypełnić je ściółką.Jeśli tuż po posadzeniu jest bardzo ciepło i jeżeli wieją wysuszające wiatry, żeby ograniczyć transpirację, można pędy związać miękkim sznurkiem lub osłonić roślinę na przykład cienką włókniną (nigdy folią). Wskazane jest także zraszanie rośliny, najlepiej rano lub wieczorem.

  • Wykopujemy dół, mniej więcej dwukrotnie większy od bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Część ziemi usuwamy, pozostałą kładziemy na folię, żeby nie zanieczyszczać trawnika. Na spód dołka sypiemy rozłożony kompost lub żyzną ziemię ogrodniczą.
  • Bryła korzeniowa iglaków, które były zbyt długo transportowane, mogła przeschnąć, dlatego należy ją przetrzymać w wodzie, aż ziemia otaczająca korzenie nasiąknie.
  • Roślinę ustawiamy na dnie dołu, sprawdzamy czy umieszczona jest pionowo i na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w szkółce.
  • Nożem przecinamy tkaninę otaczającą korzenie. Możemy ją zostawić w dole lub delikatnie wyciągnąć, tak żeby nie rozkruszyć bryły korzeniowej.
  • Korzenie obsypujemy ziemią i udeptujemy ją. Wokół rośliny formujemy głęboką misę i wypełniamy ją wodą.
  • Gdy cała woda wsiąknie, dosypujemy na wierzch ziemi lub ściółkujemy powierzchnię misy korą, torfem lub skoszoną trawą, tak jednak, żeby wokół rośliny zostało zagłębienie, w którym będzie się zbierała woda.

>>Przeczytaj też: Sadzenie do gruntu drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach

Jak pielęgnować iglaki po posadzeniu?

Nowo posadzone rośliny są bardzo wrażliwe na suszę, muszą więc być regularnie podlewane. Jeśli jest gorąco, a nasz iglak rośnie w pełnym słońcu, powinniśmy go ocienić włókniną lub gęstą siatką, rozwieszonymi na drewnianych żerdziach. Wysokie i wąskie iglaki, zanim ukorzenią się w nowym miejscu, są mało stabilne i duży wiatr mógłby je przewrócić. Rośliny takie lepiej więc przywiązać do palika.

Ziemię wokół roślin iglastych warto przykryć ściółką. Przeciwdziała ona wysuszaniu gleby, zmniejsza wahania temperatury i ogranicza rozwój chwastów. Rozkładając się, wzbogaca glebę w próchnicę i poprawia jej strukturę. Do ściółkowania można użyć kory (warstwę około 5 cm). Może być ona wcześniej przekompostowana – można ją kupić lub zrobić samemu mieszając świeżą korę z nawozem azotowym, na przykład saletrą amonową (4 kg nawozu na 1 m3 kory), usypać pryzmę, zwilżyć wodą i pozostawić na co najmniej 2–3 miesiące. Dobrą ściółką są też trociny (warstwa 4 cm), pocięta słoma lub trzcina (warstwa 8 cm).Iglaki, szczególnie młode rośliny, wymagają podlewania go. Należy je nawadniać rzadziej, ale obficie, na głębokość 10–15 cm (10–15 litrów wody na 1 m2), najlepiej rano.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany