Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe

Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Rozpoznanie typu gleby w ogrodzie jest ważnym elementem planowania i urządzania ogrodu. Poznaj cechy charakterystyczne podstawowych typów gleb i dowiedz się, jakie rośliny można uprawiać na glebach piaszczystych, gliniastych, ilastych i żwirowych.

O jakości ziemi w ogrodzie świadczy jej struktura oraz odczyn. Dokładne analizy przeprowadza się laboratoryjnie, natomiast podstawowe „testy” można wykonać samemu. Nie potrzeba do tego specjalistycznych urządzeń. Zazwyczaj próbki gleby pobiera się na głębokości 10-15 cm. Należy z niej usunąć kamienie i odpady organiczne (korzenie, liście, itp.). Rodzaj podłoża można ocenić rozcierając glebę na sucho w palcach, na wilgotno i formując wałki.
Oto cechy charakterystyczne podstawowych typów gleb. Jakie rośliny można uprawiać na glebach piaszczystych, gliniastych, ilastych i żwirowych?

Gleby piaszczyste

Gleby piaszczyste – dobrze rozcierają się zarówno na sucho, jak i na wilgotno. Rozsypują się w palcach. Raczej nie brudzą dłoni – nawet na mokro. Nie dają się wałeczkować.
Podłoże piaszczyste jest dobrze przepuszczalne. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobre – korzenie rośliny nie są narażone na choroby grzybowe (np. wskutek nadmiaru wody). Złe – składniki pokarmowe są szybko wymywane w głąb profilu glebowego (podobnie dzieje się z wodą). Piaszczyste podłoża są więc ubogie, mało zasobne i słabo nadają się do uprawy roślin, szczególnie jadalnych.
Na glebach piaszczystych można uprawiać rośliny mało wymagające, np. rozchodniki, rojniki, sosny, berberysy, rokitniki, żarnowce.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak uzdatnienie podłoża. Warto wysiać rośliny na nawóz zielony (takie działania powinno się wznawiać przez kilka lat). Ponadto piasek można mieszać z torfem (trzeba przy tym uważać, żeby nie drastycznie nie obniżyć odczynu gleby), obornikiem, kompostem lub gliną - dodatki te zwiększą zdolność sorpcyjną i zasobność podłoża.

>>Przeczytaj też: Zakładamy ogród na piaszczystej ziemi

Gleby gliniaste

Gleby gliniaste – jeśli są suche, można łatwo je zgnieść w ręce. Po nawodnieniu stają się plastyczne, czasem lepkie i brudzą dłonie. Można formować z nich wałki.
Największą zaletą podłoża gliniastego jest zasobność w wodę oraz składniki pokarmowe. Niestety – co się z tym wiąże – w gliniastym podłożu rośliny są podatne na gnicie korzeni wskutek zastoin wody. Ponadto, wierzchnia warstwa podłoża w czasie upałów tworzy skorupę, utrudniającą przenikanie wody i powietrza.
Rośliny lepiej rozwijają się „na glinie” niż w podłożu piaszczystym. Do gatunków dobrze tolerujących gleby gliniaste należą m.in. głogi, jarząby, hortensje, wierzby, kaliny, wilczomlecze i funkie. Podłoże gliniaste rozluźnia się dodając do niego piasek oraz nawozy organiczne.

>>Przeczytaj też: Dobra ziemia w ogrodzie. Jak poprawić strukturę gleby

Gleba piaszczysto-gliniasta

Gleba piaszczysto-gliniasta – sucha, lekko brudzi dłonie, ale przy rozcieraniu można wyczuć także frakcje piasku. Po zamoczeniu można z niej formować wałki, które jednak łatwiej rwą się bardziej niż jednolite podłoże gliniaste.
Gleba piaszczysto-gliniasta jest dobra do uprawy większości roślin. Jest umiarkowanie przepuszczalna, przewiewna i średnio zasobna w składniki pokarmowe.
Jeśli na działce mamy właśnie ten typ podłoża, możemy uznać się za szczęściarzy. Kluczem do efektywnej uprawy roślin jest utrzymanie dobrej jakości gleby przez nawożenie organiczne, uprawę roślin na nawóz zielony i stosowanie płodozmianu (zwłaszcza w warzywniku).

Gleby ilaste

Gleby ilaste – nie można ich zgnieść, nie zawierają frakcji żwiru i piachu. Po zamoczeniu przypominają w dotyku... masło. Są plastyczne i można formować z nich wałki.
Gleby ilaste są ciężkie, mało przewiewne i łatwo zmieniają swoje właściwości pod wpływem pogody. W czasie upałów szybko zaskorupiają się, po ulewnych deszczach mogą się „zamulać”.
Na glebach ilastych wiele roślin ogrodowych - szczególnie roślin jednorocznych, dwuletnich oraz bylin - słabo sobie radzi. Przepuszczalność podłoża zwiększa się, podobnie jak w przypadku gliny, dodając frakcje piasku.

Gleby żwirowe

Gleby żwirowe – rozsypują się zarówno na sucho, jak i wilgotno. W dotyku czuć grube, twarde „grudki”. Nie da się formować z nich wałków.
Gleby żwirowe mają jedną zaletę – są przepuszczalne. Podłoże żwirowe jest ubogie w wodę i składniki pokarmowe, czasem wręcz jałowe. Nie nadaje się do szerszej uprawy większości gatunków.
W podłożu żwirowym i kamienistym można uprawiać niewiele roślin (np. rokitnik, bez czarny). Praca nad „użyźnianiem” gleby żwirowej jest trudna i trwa latami. Podłoże należy mieszać (jak najgłębiej) z nawozami organicznymi. Przydatna będzie także uprawa roślin na nawóz zielony oraz dodawanie torfu.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogród żwirowy. Rośliny na żwirowe rabaty

Warto wiedzieć

Radzi Tomasz Mędrala - ekspert Agrimpex

Radzi Tomasz Mędrala - ekspert Agrimpex

Budzi się wiosna a razem z nią zaczyna się czas siewu i sadzenia warzyw i kwiatów.
Aby przyspieszyć proces nagrzewania się gleby, a co za tym idzie wysiewu lub sadzenia, polecam przykryć podłoże folią lub agrowłókną. Folia szybciej nagrzeje glebę niż agrowłóknina. Natomiast po wysiewie proponuję okryć wysiane nasiona lub wysadzone sadzonki agrowłókniną AGRIMPEX® z technologią Agro-Marnia™. Nad przewagą agrowłókniny nad folią można długo dyskutować jednak niepodważalnym faktem jest to, że agrowłóknina:

  • Przepuszcza wodę opadową (deszcz bez problemu przechodzi do roślin).
  • Przepuszcza powietrze (nie można zaparzyć roślin).
  • Niweluje wahania temperatury między dniem a nocą (w dzień się mocno nie nagrzewa a w nocy powoli oddaje ciepło).
  • Nie zbiera wody na swojej powierzchni (czyli nie przygniata roślin).
  • Zaletą agrowłókniny z technologią Agro-Marina™ jest również to, że nie trzeba grządek odkrywać w słoneczne dni a na noc przykrywać. Agrowłokninę należy trzymać cały czas na uprawie do czasu aż przyjdą ciepłe dni i noce.

Myślę więc, że wybór jest prosty
Polecam już wysiew nasion rzodkiewki … przykrycie jej agrowłókniną z technologią Agro- Marina™ w zależności od przebiegu pogody może spowodować przyśpieszenie plonów nawet o trzy tygodnie.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, materiały prasowe
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Kompozycje ze strelicji
Kompozycje ze strelicji

Kompozycje ze strelicji! Zostały wykonane na event w stylu afrykańskim :) Mocne, wyraziste kolory...

Przeczytaj też:
Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe
Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Gleby piaszczyste, gliniaste, ilaste, żwirowe

Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie? Takie pytanie zadaje sobie wiele ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia