Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Hiacynty – kiedy i jak sadzić cebule hiacyntów do gruntu
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Hiacynty – kiedy i jak sadzić cebule hiacyntów do gruntu

Optymalnym terminem sadzenia cebul hiacyntów jest wrzesień i pierwsza dekada października

Hiacynt to jedne z najefektowniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Aby hiacynty zdobiły nasz wiosenny ogród, trzeba je posadzić do gruntu jesienią. Podpowiadamy, jak prawidłowo sadzić cebule hiacyntów do gruntu. Sadzenie cebul hiacyntów: przygotowanie ziemi, termin i głębokość sadzenia, ochrona posadzonych cebul na zimę.

Hiacynty są nieco trudniejsze w uprawie od innych popularnych roślin cebulowychtulipanów, narcyzów czy krokusów. Jeśli jednak poświęcimy im nieco pracy, odwdzięczą się obfitym kwitnieniem wiosną.

Sadzenie cebul hiacyntów: termin, głębokość i gęstość sadzenia

Optymalnym terminem sadzenia cebul hiacyntów jest wrzesień i pierwsza dekada października. W tym okresie rośliny mają zwykle zapewnione dobre warunki (temperatura, wilgotność gleby, itp.) i jeszcze zdążą przygotować się do nadejścia zimy. Cebule przed sadzeniem warto zaprawić środkiem grzybobójczym, np. Funabenem. Zaleca się sadzić cebule hiacyntów w ażurowych koszyczkach. Takie rozwiązanie w dużej mierze chroni podziemną część roślin przed szkodnikami (nornice, krety) i dodatkowo pozwala łatwo odnaleźć cebulki po przekwitnięciu.
Podłoże do sadzenia cebul hiacyntów powinno być dobrze przekopane i odchwaszczone. Głębokość i gęstość sadzenia zależy od wielkości cebul, gatunku i odmiany. Można skorzystać z zasady, która mówi, że warstwa gleby nad cebulą powinna być około 2-krotnie większa od wysokości cebuli. Standardowo jednak cebule wysadza się na głębokości 8-10 cm w rozstawie 15x15 cm. Cebule hiacyntów należy przykryć żyzną, dobrze spulchnioną glebą.

>>Przeczytaj też: Doniczkowy hiacynt - czy może zimować w doniczce?

Portrety roślin

Cebule hiacyntów po posadzeniu – czy okrywać na zimę?

Hiacynty w okresie zimowym mogą przemarzać, pomimo teoretycznie dobrej mrozoodporności. Problemem są dość częste zmiany pogodowe w Polsce i okresy bezśnieżne. Dlatego niezależnie od regionu cebulki warto okrywać grubą warstwą ściółki. Dobrym materiałem jest igliwie (nieznacznie zakwasza glebę), liście lub trociny. Ponadto zimą powinno się pozostawiać grube warstwy śniegu na stanowisku, gdzie posadzono hiacynty. To naturalna bariera ochronna. Ściółkę można usunąć w marcu lub kwietniu, aby umożliwić roślinom szybszy wzrost.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Wiosna zawsze radosna!!!
Wiosna zawsze radosna!!!

Słońcem znów będę malować obrazy deszczem wiosennym obmyję twarz po zimie, wolna, radosna,...

Przeczytaj też:
Pikowanie rozsady roślin w domu – dlaczego należy pikować rozsadę, kiedy pikować, jak to prawidłowo robić [WIDEO]
Pikowanie rozsady roślin w domu – dlaczego należy pikować rozsadę, kiedy pikować, jak to prawidłowo robić [WIDEO]

Pikowanie rozsady roślin przygotowywanej w domu jest konieczne do prawidłowego wzrostu. Dzięki ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia