Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Sadzenie roślin, przesadzanie roślin > Drzewa i krzewy owocowe: gdzie i jak je posadzić
Sadzenie roślin, przesadzanie roślin

Drzewa i krzewy owocowe: gdzie i jak je posadzić

Gdzie, kiedy i jak je posadzić w naszym ogrodzie drzewa i krzewy owocowe?

Miejsce dla roslin owocowych powinno być dobrze oświetlone, bo od tego zależy jakość owoców; uprawiane na słońcu są lepiej wybarwione i smaczniejsze. Drzew i krzewów owocowych nie należy sadzić w zagłębieniach terenu, bo powstają w nich tak zwane zastoiska mrozowe (zimne powietrze spływa do położonego najniżej punktu terenu). Wiosną w takich miejscach przymrozki mogą uszkadzać kwiaty.
Szczególną rozwagę trzeba zachować przy wyborze stanowiska dla brzoskwiń, nektaryn, moreli i winorośli. Są to gatunki ciepłolubne, które najlepiej rosną i owocują w zacisznych miejscach, na przykład osłoniętych ścianą żywopłotu, czy przy południowej ścianie budynku. Ziemia powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy i dostatecznie wilgotna, ale nie podmokła. Do uprawy drzew owocowych nie nadają się gleby ciężkie i zbite, z wysokim poziomem wód gruntowych (powyżej 1,5 m). Zamiast nich lepiej posadzić krzewy. Na takim podłożu szczególnie źle czują się orzech włoski, czereśnia i grusza. Drzewa rosnące w zbyt mokrej glebie są bardziej wrażliwe na mróz.

Termin sadzenia roslin owocowych
Drzewa owocowe bywają sprzedawane z odkrytymi korzeniami lub w pojemnikach, a krzewy zwykle w pojemnikach. Rośliny z odkrytymi korzeniami sadzi się w okresie spoczynku – wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (listopad). Wiosną lepiej sadzić drzewa wrażliwe na mróz (brzoskwinie, morele). Rośliny uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon, choć też lepiej to robić wiosną. Jedynie truskawki sadzi się w sierpniu.

Sadzenie roslin owocowych
Drzewa i krzewy owocowe umieszcza się w dołkach wypełnionych żyznym podłożem (ziemię ogrodową dobrze jest wymieszać pół na pół z kompostem).
Jeżeli gleba w ogrodzie jest dobra, wystarczą dołki głębokości 50-60 cm i szerokości 60 cm, jeśli jest jałowa, lepiej zrobić szersze – średnicy 1 m. Przed posadzeniem roślin trzeba przyciąć zbyt długie i uszkodzone korzenie (dotyczy to tylko tych sprzedawanych z odkrytym systemem korzeniowym). Po ich przysypaniu żyznym podłożem ziemię należy udeptać, tak by wokół rośliny powstało niewielkie zagłębienie, i solidnie podlać. Drzewa wysokopienne sadzi się co 6-8 m, średnie co 3-4 m, a karłowe co 2-3 m. Krzewy powinny rosnąć 1-2 m jeden od drugiego, truskawki i żurawiny co 30 cm, a poziomki co 20 cm.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: www.photos.com
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Afryka dzika
Afryka dzika

Mój pierwszy event! Afrykańskie kwiaty, owoce, liście oraz kokosy. Wszystko nawiązujące do...

Przeczytaj też:
Letnie odmładzanie bylin po kwitnieniu (dzielenie i przesadzanie)
Letnie odmładzanie bylin po kwitnieniu (dzielenie i przesadzanie)

Byliny to rośliny chętnie sadzone w ogrodach. Byliny mogą w jednym miejscu ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia