Przesadzanie krzewów: kiedy i jak przesadzać krzewy

2021-08-04 12:03
Przesadzanie krzewów
Autor: GettyImages Gdy chcemy przesadzić roślinę, dobrze jest wiedzieć, jak się do tego zabrać, by jak najmniej ucierpiała

Przesadzanie krzewów to zabieg, który może wpływać na ich dalszy wzrost. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki krzewów źle znoszą przesadzanie. Inne zaś, dobrze zniosą przeprowadzkę i szybko zaadaptują się w nowym, lepszym miejscu. Zobacz krok po kroku jak przesadzać krzewy. Zasady przesadzania starszych krzewów.

Powody przesadzania krzewów w ogrodzie bywają różne, np. rosną zbyt gęsto, a my wolelibyśmy je inaczej wyeksponować. Zmiana lokalizacji jest też konieczna, ponieważ w miejscu, w którym są teraz, grozi im zniszczenie (np. podczas budowy domu lub nawierzchni czy prac remontowych). Poza tym działka, na której rosną duże okazy, od razu staje się atrakcyjniejsza, dlatego nie dziwi chęć przenoszenia, do własnego ogrodu „dorosłych” krzewów z innych miejsc. Na to, żeby urosły nowe, trzeba czekać co najmniej kilka lat. Co prawda można próbować kupić duże egzemplarze w szkółkach, ale są drogie.

Jak i kiedy można przeprowadzić przesadzanie, by się powiodło, a rośliny jak najmniej ucierpiały?

Spis treści

  1. Kiedy przesadzać krzewy?
  2. Przesadzanie krzewów: jak to zrobić krok po kroku
  3. Sprawdź w galerii zdjęć, jak - krok po kroku - przesadzić krzew na nowe miejsce ⇓⇓
  4. Które krzewy źle znoszą przesadzanie
  5. Które krzewy dobrze znoszą przesadzanie
  6. Jak przesadzać jałowce?

Kiedy przesadzać krzewy?

Większości krzewów (jeśli nie są bardzo rozrośnięte), nawet dorosłych, nie trzeba wcześniej specjalnie przygotowywać do przesadzania. Te o sezonowym ulistnieniu należy przesadzać w październiku lub listopadzie, gdy opadną liście, albo wczesną wiosną, zanim ruszą soki. Krzewy iglaste i zimozielone liściaste najlepiej natomiastprzesadzać w maju lub we wrześniu. Rośliny te nie zapadają w zimowy spoczynek, lecz cały czas (zimą bardzo wolno) rosną. Jeśli przesadzimy je zbyt późno, nie zdążą przed nadejściem mrozów ukorzenić się w nowym miejscu i mogą zginąć.

Sprawdź też: Hortensje ogrodowe - roślinne HITY >>>

Przesadzanie krzewów: jak to zrobić krok po kroku

Na nowe miejsce najlepiej przenosić krzewy z korzeniami otoczonymi bryłą starej ziemi. Przesadzanie krzewów zaczynamy od przygotowania nowego miejsca na roślinę. Jeśli roślina, którą chcemy przesadzić jest bardzo rozrośnięta, powinniśmy wcześniej przygotować ją do przeprowadzki. Wczesną wiosną, zanim wypuści liście, ostrym szpadlem obkopujemy ją w promieniu co najmniej 40 cm lub w miejscu, gdzie pada rzut korony. Przetniemy w ten sposób największe korzenie i zmusimy roślinę do wypuszczenia blisko pnia nowych. Tak przygotowany krzew można już jesienią przenieść na nowe miejsce. Wiosną następnego roku przycinamy pędy o 2/3 długości – spowoduje to szybszy wzrost korzeni, a roślina wypuści wkrótce nowe pędy.

Sprawdź w galerii zdjęć, jak - krok po kroku - przesadzić krzew na nowe miejsce ⇓⇓

Przez pierwszy sezon, zanim korzenie nie przerosną nowego podłoża, rośliny powinny być regularnie podlewane. Dobrze jest wyściółkować ziemię wokół nich, na przykład korą – zmniejszy się parowanie wody z podłoża.

Krzewy po posadzeniu na nowym miejscu można przyciąć, nie wszystkie jednak lubią ten zabieg. Lepiej nie ciąć: azalii, wawrzynków, kalin, rokitników, sumaka octowca, perukowca podolskiego i złotokapu.

Sprawdź też:

Które krzewy źle znoszą przesadzanie

Niektóre gatunki krzewów bardzo źle znoszą przesadzanie – należą do nich między innymi budleje i magnolie, których mięsiste korzenie są wrażliwe na mechaniczne uszkodzenia, a także oczary, irgi i lilaki – szczególnie wrażliwe na przesuszenie.

Sprawdź też:

Krzewy te mogą nie przeżyć przeprowadzki, w najlepszym razie będą długo chorować. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ich przesadzanie, to w nowym miejscu (niezależnie od wieku rośliny) skracamy wszystkie pędy o 2/3 długości i roślinę przez cały następny sezon bardzo regularnie podlewamy.

Które krzewy dobrze znoszą przesadzanie

Natomiast krzewy takie jak tawuły, głogi, a zwłaszcza pigwowce, dobrze zniosą przesadzanie i na pewno szybko zaadaptują się w nowym, lepszym miejscu.

Zdaniem eksperta
Jałowiec pospolity

Autor: GettyImages

Jałowiec pospolity

Jak przesadzać jałowce?

Rośliny iglaste przesadzane z miejsc naturalnych przyjmują się bardzo trudno ze względu na to, że żyją w symbiozie ze specyficznymi gatunkami grzybów mikoryzowych, których w glebie ogrodowej zwykle nie ma. Szczególnie trudno przyjmują się właśnie jałowce pospolite. W szczególnych przypadkach, na przykład wtedy, gdy rośliny i tak są skazane na usunięcie, można jednak spróbować je przesadzić.

Najlepiej robić to wiosną – w kwietniu. Najpierw wokół rośliny należy podlać ziemię, żeby przylegała do korzeni, a następnie wykopać ją z jak największą bryłą ziemi. Dobrze jest podłożyć pod nią płachtę materiału i owinąć nią bryłę, aby w czasie przenoszenia nie rozsypała się. Ważne jest, żeby sadząc jałowiec w nowym miejscu, zachować to samo ustawienie rośliny względem kierunków świata, w jakim rosła wcześniej. Po posadzeniu należy roślinę regularnie podlewać, nie dopuszczając do tego, by ziemia wokół niej nadmiernie przeschła, a jeśli rośnie w nieosłoniętym miejscu – cieniować przed zbyt ostrym słońcem. Lekarstwem łagodzącym nieco stres związany z przesadzaniem są krople z kozłka lekarskiego, którymi możemy opryskać roślinę po przesadzeniu (2-3 ml preparatu biodynamicznego z kozłka lub kropli walerianowych rozpuścić w 5 l wody).

Sadzenie iglaków krok po kroku

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają