Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Pielęgnacja ogrodu > Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin > Szczepienie drzew owocowych w ogrodzie. Poradnik krok po kroku
Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin

Szczepienie drzew owocowych w ogrodzie. Poradnik krok po kroku

Szczepienie drzew owocowych to sposób rozmnażania i uszlachetniania drzew owocowych. Zabieg szczepienia drzew owocowych najlepiej przeprowadzić na przełomie stycznia i lutego. Można je zrobić samodzielnie, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. PORADNIK: jak prawidłowo wykonać szczepienie drzew owocowych w ogrodzie. Zdjęcia.

Szczepienie to jeden ze sposobów rozmnażania drzew nie tylko owocowych. Zabieg szczepienia drzew owocowych najlepiej przeprowadzić w stanie spoczynku drzew, najczęściej zimą, na przełomie stycznia i lutego.

Co jest potrzebne do szczepienia drzew owocowych

Do szczepienia drzew owocowych niezbędne są:

  • bardzo ostry nóż, najlepiej tzw. szczepak,
  • paski folii do szczepienia (do kupienia w specjalistycznych sklepach ogrodniczych),
  • maść ogrodnicza,
  • specjalne, ukorzenione podkładki (do kupienia u szkółkarzy),
  • pędy zaszczepianej odmiany drzewa – tzw. zrazy.

Jak dobrać pędy do szczepienia

Zrazy powinny być pobrane z drzew owocowych interesującej nas odmiany we wczesnych miesiącach zimowych. Do momentu szczepienia należy je przechowywać w wilgotnym piasku, np. w zimnej piwnicy. Tak samo powinny być przechowywane ukorzenione podkładki. Do szczepienia dobieramy zrazy o średnicy równej średnicy podkładki w miejscu szczepienia.

Szczepienie drzew owocowych przez stosowanie

Bardzo popularne jest tzw. szczepienie przez stosowanie. Wówczas wierzchołek pędu podkładki ścinamy pod ostrym kątem, tak by utworzyła się jak największa i jak najgładsza powierzchnia cięcia. W taki sam sposób ścinamy dolną część zraza. Oba miejsca cięcia muszą do siebie idealnie pasować. Dolna część cięcia zraza powinna znajdować się pod oczkiem, a górna - nad oczkiem, tak, aby znajdowało się ono na środku cięcia. Powierzchnie cięcia podkładki i zraza powinny być idealnie dopasowane, tak aby dokładnie do siebie pasowały, ponieważ od tego zależy dobre zrośnięcie się pędów. Aby zwiększyć powierzchnie styku, dodatkowo trzeba naciąć pędy wzdłuż, poprzecznie do miejsca szczepienia - to tzw. szczepienie przez stosowanie z nacięciem. Ułatwia ono przyjęcie się zrazu i utrudnia jego wyłamanie w pierwszym roku.

Jak połączyć podkładkę ze zrazem

Podkładkę ze zrazem ściśle łączymy i wiążemy paskiem folii. Dodatkowo miejsce szczepienia zasmarowujemy maścią ogrodniczą, która zabezpieczy miejsce szczepienia przed nadmiernym parowaniem wody z ran oraz przed dostawaniem się chorobotwórczych patogenów. Dodatkowo, aby zabezpieczyć miejsce szczepienia przed wyłamaniem, możemy do połączonych pędów przywiązać prosty patyk. Po szczepieniu przycinamy zraz, pozostawiając nad miejscem szczepienia 3-4 oczka. Miejsce cięcia również zabezpieczamy maścią ogrodniczą. Tak zaszczepione drzewa owocowe przechowujemy w wilgotnym piasku np. w zimnej piwnicy do wiosny, kiedy możemy przystąpić do ich sadzenia. Latem należy przeciąć wiązania, aby zapobiec ich wrzynaniu się w korę grubiejącego pędu.

W ten sposób, jeszcze w tym samym roku otrzymujemy młode drzewka odmiany szlachetnej, które po kilku latach powinny przynieść pierwsze owoce. Metoda nie jest prosta, ale po jakimś czasie można dość do wprawy, choć, niewątpliwie, kosztem może być kilka ran ciętych palców i nie tylko... Jeśli pierwsze rany nas zniechęcą, zawsze można poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego szkółkarza lub po prostu kupić gotowe drzewko interesującej nas odmiany.

Autor tekstu: Agnieszka Mike-Jeziorska
Autor zdjęć: photos.com
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

wczoraj była piękna pogoda

Wczoraj było tak pięknie, słoneczko grzało i było ciepło. Spędziłam kilka godzin na działce, ale z...

Przeczytaj też:
Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: instrukcja krok po kroku
Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: instrukcja krok po kroku

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego nie jest trudne i z powodzeniem możemy je przeprowadzać ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia