Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Rozmnażanie roślin, przechowywanie roślin

Szczepienie drzew owocowych w ogrodzie. Poradnik krok po kroku

Szczepienie drzew owocowych to sposób rozmnażania i uszlachetniania drzew owocowych. Można je zrobić samodzielnie, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. PORADNIK: jak prawidłowo wykonać szczepienie drzew owocowych w ogrodzie.

Szczepienie to jeden ze sposobów rozmnażania drzew nie tylko owocowych. Zabieg szczepienia drzew owocowych najlepiej przeprowadzić w stanie spoczynku drzew, najczęściej zimą, na przełomie stycznia i lutego.

Co jest potrzebne do szczepienia drzew owocowych

Do szczepienia drzew owocowych niezbędne są:

  • bardzo ostry nóż, najlepiej tzw. szczepak,
  • paski folii do szczepienia (do kupienia w specjalistycznych sklepach ogrodniczych),
  • maść ogrodnicza,
  • specjalne, ukorzenione podkładki (do kupienia u szkółkarzy),
  • pędy zaszczepianej odmiany drzewa – tzw. zrazy.

Jak dobrać pędy do szczepienia

Zrazy powinny być pobrane z drzew owocowych interesującej nas odmiany we wczesnych miesiącach zimowych. Do momentu szczepienia należy je przechowywać w wilgotnym piasku, np. w zimnej piwnicy. Tak samo powinny być przechowywane ukorzenione podkładki. Do szczepienia dobieramy zrazy o średnicy równej średnicy podkładki w miejscu szczepienia.

Szczepienie drzew owocowych przez stosowanie

Bardzo popularne jest tzw. szczepienie przez stosowanie. Wówczas wierzchołek pędu podkładki ścinamy pod ostrym kątem, tak by utworzyła się jak największa i jak najgładsza powierzchnia cięcia. W taki sam sposób ścinamy dolną część zraza. Oba miejsca cięcia muszą do siebie idealnie pasować. Dolna część cięcia zraza powinna znajdować się pod oczkiem, a górna - nad oczkiem, tak, aby znajdowało się ono na środku cięcia. Powierzchnie cięcia podkładki i zraza powinny być idealnie dopasowane, tak aby dokładnie do siebie pasowały, ponieważ od tego zależy dobre zrośnięcie się pędów. Aby zwiększyć powierzchnie styku, dodatkowo trzeba naciąć pędy wzdłuż, poprzecznie do miejsca szczepienia - to tzw. szczepienie przez stosowanie z nacięciem. Ułatwia ono przyjęcie się zrazu i utrudnia jego wyłamanie w pierwszym roku.

Jak połączyć podkładkę ze zrazem

Podkładkę ze zrazem ściśle łączymy i wiążemy paskiem folii. Dodatkowo miejsce szczepienia zasmarowujemy maścią ogrodniczą, która zabezpieczy miejsce szczepienia przed nadmiernym parowaniem wody z ran oraz przed dostawaniem się chorobotwórczych patogenów. Dodatkowo, aby zabezpieczyć miejsce szczepienia przed wyłamaniem, możemy do połączonych pędów przywiązać prosty patyk. Po szczepieniu przycinamy zraz, pozostawiając nad miejscem szczepienia 3-4 oczka. Miejsce cięcia również zabezpieczamy maścią ogrodniczą. Tak zaszczepione drzewa owocowe przechowujemy w wilgotnym piasku np. w zimnej piwnicy do wiosny, kiedy możemy przystąpić do ich sadzenia. Latem należy przeciąć wiązania, aby zapobiec ich wrzynaniu się w korę grubiejącego pędu.

W ten sposób, jeszcze w tym samym roku otrzymujemy młode drzewka odmiany szlachetnej, które po kilku latach powinny przynieść pierwsze owoce. Metoda nie jest prosta, ale po jakimś czasie można dość do wprawy, choć, niewątpliwie, kosztem może być kilka ran ciętych palców i nie tylko... Jeśli pierwsze rany nas zniechęcą, zawsze można poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego szkółkarza lub po prostu kupić gotowe drzewko interesującej nas odmiany.

Autor tekstu: Agnieszka Mike-Jeziorska
Autor zdjęć: photos.com
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Czy zima w końcu przyjdzie?
Czy zima w końcu przyjdzie?

Czy u Was jest zima? Śnieg? Mróz?

Przeczytaj też:
Czy komarzyca przetrwa zimę na balkonie?
Czy komarzyca przetrwa zimę na balkonie?

Plektrantus, zwany komarzycą, to popularna roślina balkonowa. Czy komarzyca przetrwa zimę na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © MURATOR S.A. 2008-2014 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia